Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonicy zielonogórscy koncertują cały czas. Tym razem Filharmonia Zielonogórska zaprasza na Symfonię „Włoską” i koncert obojowy

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej będzie dyrygował gościnnie Paweł Kotla, który od listopada 2020 r. pełni obowiązki Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej będzie dyrygował gościnnie Paweł Kotla, który od listopada 2020 r. pełni obowiązki Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej MARCIN STĘPIEŃ/FILHARMONIA KALISKA
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej będzie dyrygował gościnnie Paweł Kotla.

Filharmonia Zielonogórska zaprasza na kolejne wydarzenie online. W sobotę, 6 lutego 2021 r. o godz. 19.00 na kanale YouTube Filharmonii Zielonogórskiej rozpocznie się emisja koncertu symfonicznego.

W programie koncertu Symfonia „Włoska” i koncert obojowy

Zabrzmią: Symfonia „Włoska” F. Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz koncert obojowy kompozytora epoki baroku – A. Marcello.
Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej gościnnie będzie dyrygował Paweł Kotla. Solistką będzie Karolina Stalmachowska (obój).

Filharmonia Zielonogórska: Festiwal Mistrzowie polskiej wiolinistyki 2018 - zielonogórzanka Amelia Maszońska (skrzypce) oraz Katarzyna Budnik (altówka)

Dostęp do transmisji jest bezpłatny, jednak Państwa wsparcie w postaci zakupu biletów cegiełek o wartości 10 zł (lub ich wielokrotności), będzie równocześnie wsparciem działalności Filharmonii Zielonogórskiej w trudnym czasie pandemii.

Paweł Kotla – dyrygenturę studiował u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta .Dyrygował w Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Czechach, Gruzji, Hiszpanii, Mołdawii, Monako, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii, w takich słynnych salach jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie.

W czerwcu 2007 r. Paweł Kotla wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa. W styczniu 2016 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wręczył mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego i jak dotąd jedynym polskim artystą, który znalazł się w gronie takich dyrygentów jak Claudio Abbado, Herbert von Karajan, Sir Colin Davis, którzy dyrygowali tym zespołem.

Paweł Kotla był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE w 2011 r. – I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada 2011 – roku Prezydencji. W latach 2005-2006 był szefem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a w latach 2016-2017 Opery i Filharmonii Podlaskiej. We wrześniu 2019 r. objął funkcję Pierwszego Dyrygenta Gościnnego Filharmonii Dolnośląskiej.
Paweł Kotla od listopada 2020 r. pełni obowiązki Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej.
(materiały FZ)

Karolina Stalmachowska – pierwsza oboistka i solistka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z zespołem tym wzięła udział w ponad 500 koncertach symfonicznych i dokonała szeregu nagrań płytowych. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki, a w 2019 r. obroniła doktorat na macierzystej uczelni. Jako solistka występowała kilkukrotnie z NOSPR, a także z Orkiestrą Sinfonia Varsovia podczas festiwalu La Folle Journée w Nantes oraz w ramach festiwalu Ostrava Days 2017, prawykonując „Etiudę” na obój solo P. Kotika.

Śpiewająca Eurydyka

Karolina Stalmachowska współtworzy LutosAir Quintet – jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W latach 2008–2012 ściśle współpracowała z Orkiestrą Sinfonia Varsovia jako pierwsza oboistka. Regularnie koncertuje z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.
(materiały FZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska