Filip Czeszyk: dzieci muszą być bezpieczne. Radny chce szkoleń w zielonogórskich szkołach. By nauczyciele wiedzieli, jak pomagać młodym

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Radny Filip Czeszyk pracuje nad projektem szkoleń dla zielonogórskich nauczycieli i pedagogów. Cel? Skuteczna reakcja i pomoc młodym, którzy doświadczają przemocy, dyskryminacji i wykluczenia. - Najważniejsze, by nasze dzieci były bezpieczne i wiedziały, jak reagować w trudnych sytuacjach - mówi zielonogórski radny.

- To jest bardzo ważna chwila! - napisał na swoim profilu facebookowym radny Zielonej Razem, Filip Czeszyk.

Skąd ten entuzjazm u zielonogórskiego radnego? Filip Czeszyk przygotował specjalny wniosek do prezydenta miasta. Dotyczy on szkolenia zielonogórskiej kadry pedagogicznej w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej, edukacji seksualnej oraz interwencji kryzysowej. Misją projektu jest też opracowanie szczegółowych procedur, jak powinni reagować nauczyciele czy pedagodzy, gdyby w danej placówce doszło do przemocy. Wniosek radnego przyjęto na komisji jednomyślnie.

Zobacz też: Akcja "Jestem człowiekiem, nie ideologią" w Zielonej Górze. Każdy mógł wyrazić swą solidarność ze społecznością LGBT w regionie i kraju

Praca nad projektem trwa już od półtora roku. Wszystko z myślą o zielonogórskiej młodzieży

- Już od dłuższego czasu pracuję nad projektem, dotyczącym edukowania kadry pedagogicznej - wyjaśnia radny Zielonej Razem, Filip Czeszyk. - Pomysł polega na przygotowaniu w każdej zielonogórskiej szkole zespołu osób, które będą przygotowane do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Chodzi tu nie tylko o przemoc fizyczną, psychiczną, nękanie w świecie wirtualnym, ale również przemoc seksualną, czy różnego rodzaju wykluczenia. By nauczyciele umieli odpowiednio reagować, ale i im zapobiegać.

- Chodzi o to, żebyśmy mieli w każdej szkole osoby, które są profesjonalnie przygotowane do prawidłowych reakcji w takich sytuacjach - wyjaśnia Filip Czeszyk.

Edukacja i reakcja. By w szkołach było bezpieczniej

- Bardzo mi zależy na tym, żebyśmy my, jako miasto, mieli profesjonalną kadrę trenerów antydyskryminacyjnych - mówi Czeszyk. - Którzy będą na co dzień pracować w szkole i reagować w trudnych sytuacjach, prowadzić edukację z dzieciakami, chociażby w ramach lekcji wychowawczych.

To nie ma być jednorazowa akcja, ale systemowe działanie

Zamiast jednego wydarzenia, spotkania, sukcesywna edukacja. By młodzi wiedzieli, jak reagować w trudnych dla nich sytuacjach.

- Skuteczne będzie tylko działanie systemowe - podkreśla zielonogórski radny i zauważa, że w ostatnim czasie, gdy zrobiło się głośno o sprawie w jednej z zielonogórskich podstawówek (gdzie nauczyciel miał wykorzystywać seksualnie jedną z uczennic), taka systemowa pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna. By kadra wiedziała, jak rozmawiać z młodymi. A młodzi mieli świadomość, jak zgłaszać takie sytuacje, reagować zanim dojdzie do tragedii.

Nauczyciel z Zielonej Góry współżył z 14-letnią uczennicą. Przyznał się do tego w prokuraturze

Nasze dzieci muszą być po prostu bezpieczne

- Powinniśmy zadbać o to, żeby nasze dzieciaki były po prostu bezpieczne - wyjaśnia Filip Czeszyk. - To bardzo ważne, by tacy trenerzy nauczyli dzieciaki, jak reagować w konkretnych sytuacjach. By dzieci nie doświadczały zagrożeń. W tym wykorzystania seksualnego.

Ale bezpieczne też w takim sensie, by dzieci nie krzywdziły się nawzajem. Żeby zdawały sobie sprawę, jakie to spustoszenie sieje w psychice człowieka na lata.

Projekt wolny od kontrowersji. Najważniejsza jest edukacja

Kadra, która będzie odpowiednio przeszkolona w tej tematyce, będzie wiedziała, jak odpowiednio przekazywać wiedzę dzieciom i młodzieży.

- Zamierzamy przygotować kadrę, czyli mówimy tu o kształceniu nauczycieli, psychologów, pedagogów - precyzuje Czeszyk. - Poszerzenie ich kompetencji. Ten projekt ma być wolny od kontrowersji. Przypomnę, że ten mój wniosek do prezydenta poparli radni wszystkich klubów w radzie miasta. To naprawdę duża wartość. Pracujemy nad tą inicjatywą już półtora roku. Mam nadzieję, że ta ostatnia sytuacja przyspieszy działania.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że takie szkolenia dla nauczycieli są potrzebne?

Rozmowy z ekspertami trwają. Projekt mógłby ruszyć

Kto takie szkolenia dla zielonogórskiej kadry pedagogicznej miałby ewentualnie prowadzić? Filip Czeszyk wyjaśnia, że prowadził rozmowy w tej sprawie z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej z Krakowa. To są najlepsi specjaliści, jeśli chodzi o edukację antydyskryminacyjną w Polsce. Towarzystwo ma już taki projekt gotowy do wdrożenia. Trwają też rozmowy z lokalnymi ekspertami, zajmującymi nie tylko kwestią przemocy, ale i medycyny, seksuologii.

Czytaj także: Możesz zatuszować trudną przeszłość. Instytut Równości i zielonogórskie salony tatuażu ruszają z nową akcją. Cel? Pomoc w pokonaniu traumy

- Jak już będziemy w 100 procentach gotowi, to zaczynamy. Myślę, że będzie duże wsparcie ze strony miasta. Liczę na to, że zdobędziemy na to budżet i zrealizujemy projekt - wyjaśnia Czeszyk.

Co teraz? Wniosek komisji edukacji rady miasta Zielona Góra będzie zgłoszony na sesji.

Instytut Równości: takie szkolenia są bardzo potrzebne

- To świetna sprawa. Takie szkolenia są bardzo ważne - mówi Kacper Kubiak z zielonogórskiego Instytutu Równości.

- By nauczycieli wiedzieli, jak reagować w takich sytuacjach, jak odpowiadać na dyskryminację czy przemoc. I by uczniowie wiedzieli, że takie problemy zawsze mogą im zgłosić.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie