Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Safe place" wygrał 32 Festiwal Filmowy w Cottbus. Polak - Damian Kocur za "Chleb i sól" ma nagrodę specjalną dla najlepszego reżysera

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Juraj Lerotić zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie filmów fabularnych na 32. FilmFestival Cottbus. Chorwacko-słoweńska produkcja "SAFE PLACE" otrzymała nagrodę w wysokości 25 000 euro.
Juraj Lerotić zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie filmów fabularnych na 32. FilmFestival Cottbus. Chorwacko-słoweńska produkcja "SAFE PLACE" otrzymała nagrodę w wysokości 25 000 euro. mat. FFC Cottbus - Goethe
Juraj Lerotić zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie filmów fabularnych na 32. FilmFestival Cottbus. Chorwacko-słoweńska produkcja "SAFE PLACE" otrzymała nagrodę w wysokości 25 000 euro. BEZPIECZNE MIEJSCE (SAFE PLACE) opisuje poszukiwanie sposobu dalszego życia i "właściwego" zachowania się członków rodziny po próbie samobójczej w tej właśnie rodzinie. Wśród laureatów jest też nagrodzony reżyser z Polski.

Nagroda za odwagę

Jury uzasadniając wybór głównego zwycięzcy, napisała w protokole:

Debiut fabularny przekonał jury międzynarodowego festiwalu, która przyznała tej produkcji główną nagrodę „za odwagę filmowca, by nie tylko objawić się jako autor, ale i odsłonić w tym filmie swoją duszę o bezwarunkowej miłości do bliskich

.

Za wsparcie i pomoc festiwalu

Główną nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego od ponad dwóch dekad funduje Towarzystwo Przestrzegania Praw Filmowych i Telewizyjnych (GWFF to odpowiednik naszego ZAIKS-u), którego dyrektor zarządzająca dr Gertraude Müller-Ernstberger, została także uhonorowana statuetką „Lubina” podczas uroczystości wręczenia nagród.

Polski chleb i polska sól

Damian Kocur otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego reżysera w wysokości 7500 euro za "CHLEB I SÓL". To pełnometrażowy debiut polskiego reżysera o dynamice małomiasteczkowej kliki między imprezowaniem, agresją i presją rówieśników.

Polski reżyser z wdziękiem inscenizuje codzienne i złożone życie młodych ludzi w naszym wspólnym świecie

- uzasadniło swoją decyzję jury.

Wybitny indywidualista z Rumunii

Rumuński aktor Iulian Postelnicu jest zachwycony nagrodą w wysokości 5 000 euro za wybitną kreację indywidualną . W filmie "MEN OF DEEDS" przekonuje jury międzynarodowego festiwalu, bo:

przy nim ma się wrażenie, że postać w nim istnieje, a nie jest grana.

Oprócz nagrody pieniężnej, wszyscy trzej laureaci otrzymają upragnioną szklaną rzeźbę Lubiny.

Nagrodzony krótki metraż

"OSTATNI CZAS" autorstwa Rinaldasa Tomaševičiusa zdobył główną nagrodę w konkursie filmów krótkometrażowych. Litewska produkcja opowiada historię uzależnionej od narkotyków pary, która spodziewa się dziecka i desperacko stara się zebrać pieniądze na rehabilitację.

Reżyser Santtu Salminen zdobył nagrodę specjalną za film "TERAPIA PIERWOTNA". Jury filmów krótkometrażowych przekonało fińskie dzieło o wyczerpanym biznesmenie, który pewnego popołudnia odkrywa w lesie, drzemiące w nim "wewnętrzne zwierzę".

Kino osiemnaście minus

Film "LARRY" wygrał konkurs filmów młodzieżowych do lat 18 . W węgierskiej produkcji Szilárda Bernatha, jąkający się pasterz owiec, niespodziewanie staje się "rapową sensacją" i odkryciem na kanale YouTube. Jury wybrało ten film, ponieważ

nauczył on nas ważnej życiowej lekcji: każdą słabość można obrócić w szansę

Film ten otrzymał także nagrodę za najlepszy debiut filmowy.

Nagroda od widzów

Nagroda publiczności 32. FFC trafiła za film "OSTATNI WYŚCIG" Tomáša Hodana z Republiki Czeskiej. Po raz pierwszy nagrodę publiczności zdobył również film z sekcji konkursowej HITY.

Po dwóch latach festiwali, które zostały dotknięte pandemią Covid-19, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zorganizowaliśmy kolejny FilmFestival Cottbus i nie utraciliśmy naszej pozycji na rynku

- mówi Andreas Stein, Dyrektor zarządzający organizatora produkcji.

Dodał ponadto, że:

Nasza publiczność i nasi filmowcy stworzyli wspaniałą atmosferę, festiwal podkreślił swoje znaczenie jako platformy dialogu międzykulturowego. Mieszkańcy Cottbus uczynili swoje miasto stolicą kina wschodnioeuropejskiego na ten jeden tydzień. Nie ma nic lepszego, biorąc pod uwagę rosyjską, zbrodniczą wojnę przeciwko Ukrainie czy wywołany przez Rosję kryzys energetyczny.

Z kolei Bernd Buder, dyrektor programowy FilmFestival Cottbus powiedział, że:

W niestety tak dynamicznym i obfitym w niepokojące wydarzenia okresie naszych dziejów, dobiega końca festiwal, który musiał stawić czoła szczególnym wyzwaniom. Poprzez tegoroczny program zaproponowaliśmy wspólną rozmowę o tych wyzwaniach przy jednoczesnym poznaniu kina Europy Wschodniej w najlepszym jego wydaniu.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska