MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma TELESKOP dba o swoich pracowników już na poziomie szkolnym

ReklamaGL

Ta firma jest niezwykła pod wieloma względami… Po pierwsze, co piąty pracownik-spawacz w niej pracujący jest kobietą, po drugie, firma inwestuje w rozwój swojej przyszłej kadry. Jak to możliwe?

Dziesięć lat temu firma z Kostrzyna nad Odrą, TELESKOP, uruchomiła jedyny w swoim rodzaju program nauczania zawodu, na potrzeby którego w fabryce powstała „szkółka spawalnicza”. I choć zaczęło się niewinnie, od małej szkółki, dziś jest ona praktycznie samodzielną instytucją, która posiada własne pomieszczenia do nauki i pracy. Tą niezwykłą instytucję tworzą nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy swoje doświadczenie i bogatą wiedzę przekazują prawie siedemdziesięciu uczniom z pięciu klas. W trzech klasach przygotowuje się przyszłych ślusarzy, a w dwóch, nowo utworzonych, uczy się zawodu operatora obrabiarek skrawających. W ciągu tych dziesięciu lat naukę zawodu w „szkółce spawalniczej” ukończyło 163 uczniów z których 60 do dziś pracuje w zakładach holdingu TELEMOND.

10 lat współpracy ze szkołami zawodowymi
Historia współpracy w zakresie kształcenia pracowników młodocianych zapoczątkowana została dziesięć lat temu. Wtedy właśnie firma zaczęła borykać się z brakiem fachowców na rynku pracy. W regionie lubuskim brakowało doświadczonych spawaczy i monterów, a także szkół które przygotowywałyby w odpowiedni sposób przyszłą kadrę dla Telemondu. Na samym początku działalności spółka zatrudniała kilkadziesiąt osób, jednak z każdym kolejnym rokiem firma rozwijała się, a więc rosło jej zapotrzebowanie na nowych specjalistów. I to był ten czas, kiedy zrodził się pomysł, by nie tylko szukać wykwalifikowanych pracowników, ale także zacząć samodzielnie szkolić przyszłych fachowców. Za wcielenie tej idei w życie zabrał się Piotr Matkowski - Główny Inżynier Spawalnik w firmie TELESKOP. Obecnie za kontynuację przedsięwzięcia i dalszy rozwój szkółki spawalniczej oraz całą praktyczną naukę zawodu w grupie Telemond odpowiada Przemysław Strzyż.
Na początku w szkółce była garstka uczniów klasy wielozawodowej Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą, którzy asystowali pracownikom produkcji. Pierwszy rok upłynął zarówno firmie, jak i uczniom na poszukiwaniu najlepszych form współpracy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i bardzo szybko powiększała się grupa młodych ludzi pragnąca uczyć się zawodu w firmie TELESKOP. Firma zaś pozyskiwała dla siebie wykwalifikowaną, młodą kadrę. Przede wszystkim jednak, kadrę ludzi zaufanych i przygotowanych we właściwy sposób.

Rekrutacja
Dziś uczniowie pragnący rozpocząć naukę zawodu w firmie TELESKOP, muszą przejść proces rekrutacji. Ten, kto chce uczyć się zawodu ślusarza pod okiem najlepszych specjalistów z firmy, musi przede wszystkim ukończyć gimnazjum. Następnie trzeba wykonać swój zawodowy, pierwszy krok, czyli wypełnić i złożyć w firmie podanie. Chętni do nauki zawodu zapraszani są na indywidualne spotkanie, które
odbywa się w siedzibie firmy. Rozmowa trwa około dwudziestu minut, a pytania dotyczą predyspozycji zawodowych kandydatów. Jeśli rekrutacja przebiegnie pomyślnie, można już szlifować pierwsze umiejętności w najlepszej szkółce spawalniczej w regionie!
Po ukończeniu 3 letnich praktyk zawodowych odbywa się kolejna rozmowa rekrutacyjna podsumowująca całość praktyk i ich przebieg, na podstawie, której wybierani są najlepsi i tym proponowane jest zatrudnienie w strukturach holdingu.
Doświadczenie pokazuje, że absolwenci, pomimo młodego wieku, są w pełni gotowi do podjęcia pracy na produkcji i wykazują się chęcią do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. W ramach pracy w Telemond Holding zdobywają kolejne uprawnienia, w tym między innymi, do obsługi suwnic, czy wózków widłowych, a także doskonalą znajomość rysunku technicznego.

Zapraszamy absolwentów gimnazjów na praktyki w zawodzie:
- Ślusarz
- Operator obrabiarek skrawających

Zadzwoń i dowiedz się więcej : tel. 95 717 00 30
[email protected]

www.telemond-holding.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska