Fiskus nam ulżył!

(Materiał powstał przy współpracy Izby Skarbowej w Zielonej Górze)
W życiu pewna jest tylko śmierć i …podatki. Znów pojawiły się w nich nowości. Dotyczą m.in. ulgi rodzinnej, alimentów i mieszkań.

Poniższe informacje pogrupowaliśmy w bloki tematyczne. W każdym opisujemy konkretne zmiany w przepisach na rok 2009 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Dla tych poza krajem

Osoby, które dla celów podatkowych mają miejsce zamieszkania poza Polską, nazywane są przez Urząd Skarbowy nierezydentami. Ich zmiany dotyczą już od rozliczenia za 2008 rok. Otóż teraz mogą wybrać korzystniejszy dla siebie sposób opodatkowania uzyskiwanych dochodów:

- wspólnie z małżonkiem,

- lub na zasadach osoby samotnie wychowującej dzieci - które nie ukończyło 25 lat i uczą się bądź studiują za granicą oraz (bez względu na wiek) otrzymuje dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

 1. Te zasady dotyczą jednak wyłącznie mających miejsce zamieszkania:

- w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej,

- w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

- w Szwajcarii.

 Miejsce zamieszkania trzeba udokumentować stosownym certyfikatem rezydencji.

2. Warunkiem uprawniającym do korzystniejszego rozliczenia jest też jednak osiągnięcie przez małżonków przychodów podlegających opodatkowaniu w Polsce w wysokości co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym.

Ze wspólnego rozliczenia na powyższych zasadach mogą również skorzystać owdowiali małżonkowie.

Osobista działalność

 Zmiany dotyczą opodatkowania przychodów z osobiście wykonywanej działalności (w tym z umów zlecenia):

- artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej, publicystycznej,

- przychodów z uprawiania sportu, stypendiów sportowych, przychodów sędziów sportowych,

- przychodów uzyskanych tytułem pełnionych obowiązków społecznych i obywatelskich,

- przychodów biegłych, członków zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych,

- przychodów uzyskiwanych w oparciu o zawarte umowy zlecenia, o dzieło, kontrakty menedżerskie i umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem.

 Wobec tych działalności wprowadzono ich zryczałtowane opodatkowanie według 18-proc. stawki. Dotyczy to jednak przypadków, gdy suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekroczy miesięcznie (od tego samego płatnika) kwoty 200 zł. Nie ma zatem możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli kwoty miesięcznych wypłat przekroczą limit, całość miesięcznych przychodów podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. według skali podatkowej.

Użyczenie mieszkania

Teraz u podatnika, który daje nieruchomość w używanie nieodpłatnie, nie powstaje przychód z tego tytułu.

Zwolnienia

1. Osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce, ale uzyskującym dochody za granicą rozszerzono zakres zwolnienia od opodatkowania przychodu - w kwocie odpowiadającej wysokości 30 proc. diety za każdy dzień pobytu za granicą. Dotyczy także przychodów ze stosunku służbowego, spółdzielczego oraz pracy nakładczej. Uprzednio zwolnienie dotyczyło wyłącznie przychodów ze stosunku pracy.

2. Począwszy już od dochodów uzyskiwanych w 2008 roku zwolnieniu podlegają również alimenty na rzecz dzieci - bez względu na ich wiek - otrzymujące dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną. Uprzednio mowa była wyłącznie o dzieciach otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny.

 3. Co do świadczeń otrzymywanych jako jednorazowa pomoc materialna z budżetów państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w związku z wystąpieniem zdarzeń losowych - teraz są wolne od opodatkowania. Dotyczy to m.in. pieniędzy dla ofiar klęsk żywiołowych jak powódź, susza, huragan, tornado itp.

Sprzedaż nieruchomości

 Od 1 stycznia zmieniły się też zasady opodatkowania dochodów ze zbycia (poza działalnością gospodarczą):

- nieruchomości lub ich części,

- udziału w nieruchomości,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,

- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

- oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów.

 Wszystko dlatego, że nie ma już tzw. ulgi meldunkowej. Polegała na zwolnieniu od opodatkowania uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli podatnik był w niej zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Jednak ta ulga - na zasadzie praw nabytych - w niektórych przypadkach nadal będzie miała zastosowanie. Konkretnie do przychodów uzyskanych ze zbycia tych nieruchomości, które zostały nabyte lub wybudowane w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

W przypadku nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono nowe zwolnienie. Obejmuje dochody uzyskane z odpłatnego ich zbycia i wydatkowane na własne cele mieszkaniowe w czasie dwóch lat (licząc od końca roku podatkowego), w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Kwotę zwolnienia obliczamy, mnożąc uzyskany ze sprzedaży dochód przez udział wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w uzyskanym przychodzie ze sprzedaży.

PRZYKŁAD: przychód ze sprzedaży wyniósł 180 tys. zł. Dochód ze sprzedaży - 150 tys. zł. Na własne cele mieszkaniowe podatnik przeznaczył w czasie dwóch lat 120 tys. zł.

W takim wypadku 150 tys. x 2/3 = 100 tys. zł. Kwota zwolnienia wynosi 100 tys. zł, a zatem od 50 tys. zł (czyli od różnicy między wysokością dochodu a kwotą zwolnioną) trzeba będzie zapłacić podatek.

 Pamiętaj, że wydatki na cele mieszkaniowe, których poniesienie uprawnia do zastosowania zwolnienia, są ściśle określone! Podlegający opodatkowaniu z tytułu zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r. rozliczają podatek w zeznaniu rocznym na będącym nowością formularzu PIT-39.

Składki na zdrowie

Nowości dotyczą odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które zapłaciliśmy w oparciu o przepisy obowiązujące w innych niż Polska krajach UE, tych należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź w Szwajcarii.

Już w rozliczeniu za 2008 rok możemy te składki na ubezpieczenie społeczne odliczyć od uzyskanego dochodu a na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Pod warunkiem jednak, że ich kwoty nie zostały uprzednio odliczone w innym niż Polska państwie (ponadto podstawy ich wymiaru nie może stanowić dochód zwolniony od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Odliczenia na dzieci

 Zmiana dot. ulgi parorodzinnej praktycznie będzie nas interesować dopiero za rok, bo obejmie dopiero rozliczenie za 2009 r. Wtedy odliczymy od podatku na każde dziecko kwotę w wysokości 92,67 zł - za każdy miesiąc, w którym spełnialiśmy warunki do skorzystania z ulgi.

Ulga odsetkowa

 W dalszym ciągu skorzystają z niej ci, którzy w latach 2002-2006 zaciągnęli kredyt na cele mieszkaniowe. Ponadto ulga obejmuj podatników mających kredyt refinansowy (tj. na spłatę uprzednio udzielonego kredytu mieszkaniowego) lub konsolidacyjny. Wprowadzone zasady odliczania od dochodu odsetek od kredytów konsolidacyjnych umożliwiają dokonanie tego tylko od tej części pożyczki, która została przeznaczona na cele mieszkaniowe.

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie