Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fizyka może być ciekawa. Drugie ,,Spotkanie z nauką"

Anna Szmytkowska 68 324 88 35 [email protected]
Nauczycielka Ekologa Elwira Sawicka tylko trochę pomagała swoim podopiecznym. Tu wspólnie prezentują efekt niskiego ciśnienia powietrza i jego działanie na gumową rękawicę.
Nauczycielka Ekologa Elwira Sawicka tylko trochę pomagała swoim podopiecznym. Tu wspólnie prezentują efekt niskiego ciśnienia powietrza i jego działanie na gumową rękawicę. Anna Szmytkowska
Woda tuczy! To wniosek z wczorajszych eksperymentów fizycznych. Można je było oglądać podczas ,,Spotkania z nauką", które zorganizował Ekolog. I okazało się też, że porządny krzyk to 125 dB. Więcej niż startujący samolot.

Było to już drugie ,,Spotkanie z nauką", które zorganizował Zespół Szkół Ekologicznych. Obok występów artystycznych, robótek ręcznych i rozmów o ekologii mogliśmy pograć w szachy, a nawet pouczyć się języków obcych przy interaktywnej tablicy. Jednak dla wszystkich najciekawsze były triki fizyki, a więc doświadczenia, które pokazały, że fizyka może być ciekawa.

Najbardziej intrygująca była ciecz nienewtonowska, która zachowuje się naprawdę bardzo dziwnie. - Wszystkie inne płyny przyjmują kształt naczynia - opowiadał gimnazjalista Dominik Franczak. - Ciecz nienewtonowska staje się ciałem stałym, kiedy działają na nią siły, czyli np. ugniatamy ją w dłoniach. Kiedy przestaję ją ugniatać, przelewa się przez palce.

Uwagę damskiej części publiczności zwrócił pokaz, w którym uczniowie udowadniali, że w jednym momencie woda może zarówno odchudzić, jak i pogrubić. Do tego eksperymentu potrzebne były dwie szklanki umieszczone jedna w drugiej, do mniejszej została włożona figurka. - Kiedy nalejemy wodę do mniejszej szklanki, figurka staje się grubsza, ale kiedy napełnimy drugą, figurka chudnie - tłumaczył zjawisko Daniel Rypuła.

- A ja myślałam do tej pory, że woda jednak odchudza - dziwiła się wiceprezydent Wioleta Haręźlak, która miała okazję podziwiać doświadczenie. - To na szczęście tylko załamanie promieni świetlnych i złudzenie optyczne - uspokajał Daniel.

Na stoisku dalej uczniowie prezentowali możliwości urządzenia o nazwie Sonda. - Możemy na nim obejrzeć podstawowe prawa fizyki, m.in. prawo Faradaya oraz działanie prądu przemiennego i pola elektromagnetycznego - tłumaczył licealista Piotr Michalak. - Mamy też urządzenie do pomiaru hałasu.
I przy okazji jeden ze zwiedzających przekonał się, że porządny krzyk to ok. 125 dB. Startujący samolot wydaje ok. 120 dB. - Samolotem możesz zostać - usłyszał od kolegi.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska