Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Folkolove rusza już w kwietniu! Program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych ma być szansą dla regionalnej kultury folklorystycznej

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
Folkolove, tak nazywa się pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych z trzech lubuskich powiatów. W ramach projektu zaplanowano różnego rodzaju warsztaty podnoszące umiejętności i kwalifikacje członków zespołów, będzie też można ubiegać się o wsparcie finansowe. Zarząd województwa przeznaczył na program 150 tys. zł. Jego realizatorem będzie Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Cel programu Folkolove

Program Folkolove został stworzony w celu wsparcia zespołów ludowych, zespołów pieśni i tańca, a także grup i zespołów śpiewaczych działających na terenie powiatu żarskiego, żagańskiego i krośnieńskiego. Jego głównym celem ma być pielęgnowanie tradycji ludowych z uwzględnieniem różnorodności folkloru na ziemi lubuskiej. Folkolove ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i promować lokalne tradycje poza granicami województwa.

W ramach programu zaplanowano: warsztaty śpiewacze z zakresu kształcenia śpiewu, warsztaty choreograficzne, warsztaty ze specjalistą ds. Akompaniamentu i śpiewu, konsultacje indywidualne z głównym instruktorem ds. muzyki ludowej, warsztaty z zakresu zakładania i prowadzenia stowarzyszeń, fundacji oraz z zakresu pozyskiwania środków pomocowych, warsztaty ze specjalistami z dziedziny etnografii.
Ponadto w ramach programu planowane są: udział w badaniach dotyczących pochodzenia, historii i dorobku zespołów ludowych, organizacja koncertów ludowych zespołów dla mieszkańców województwa lubuskiego oraz konkurs grantowy dla zespołów i grup śpiewaczych.

By przetrwało niematerialne dziedzictwo

Szacuje się, że na terenie województwa lubuskiego jest 139 zespołów ludowych i grup śpiewaczych, z czego większość to właśnie grupy śpiewacze. Niektóre borykają się z różnego rodzaju problemami, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Konieczność zachowania izolacji zmusiła w pewnym okresie do zaprzestania prób i uniemożliwiła organizację przeglądów i innego rodzaju imprez, będących doskonałą okazją do prezentacji.

- Myślę, że wsparcie oferowane programem pilotażowym Folkolove jest bardzo potrzebne wielu zespołom ludowym, być może dzięki niemu niektóre z nich niejako wznowią swą działalność - mówi Izabela Kumor - Pilarczyk Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

Program dotyczy powiatów krośnieńskiego, żagańskiego i żarskiego, ponieważ aż jedna trzecia zespołów ludowych z całego województwa działa właśnie na tych terenach. W przyszłości analiza pilotażowego programu Folkolove ma pozwolić na zgromadzenie wielu ważnych informacji związanych z funkcjonowaniem kultury ludowej, by następnie sprawnie wdrożyć większy program, obejmujący całe województwo.

Folkolove rusza w kwietniu

Program Folkolove rusza już w kwietniu, a zakończy się w listopadzie 2022 r. Jego całkowita wartość to 150 000 zł. Środki pochodzą z budżetu województwa.
Wkrótce zaczną się odbywać spotkania z włodarzami trzech wskazanych powiatów, pozwalające na dotarcie z informacją do konkretnych zespołów. W kwietniu zostanie też ogłoszony program grantowy, a zespoły ubiegające się o finansowe wsparcie będą miały czas na złożenie wniosków do połowy maja 2022 r.

Zobacz wideo: Kiermasz dla uczniów z Ukrainy w SP nr 21

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska