Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortyfikacje Leśna Góra. Zobacz, jakie kryją tajemnice. Zajrzeliśmy do środka! Co tam powstanie?

OPRAC.: Leszek Kalinowski, Dariusz Chajewski
Członkowie Stowarzyszenie Regionu Cigacic zwiedzili skansen fortyfikacyjny Leśna Góra. Będzie on jednym z punktów ścieżki dydaktycznej - historyczno-przyrodniczej
Członkowie Stowarzyszenie Regionu Cigacic zwiedzili skansen fortyfikacyjny Leśna Góra. Będzie on jednym z punktów ścieżki dydaktycznej - historyczno-przyrodniczej Stowarzyszenie Regionu Cigacic
Fortyfikacji w Leśnej Górze. Mamy okazję zajrzeć do środka. Zobaczcie, co się tam znajduje. Obiekt ma być jednym z elementów ścieżki historyczno-edukacyjnej, którą odtworzy Stowarzyszenie Regionu Cigacic, które na ten cel uzyskało dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego.
  • Stowarzyszenie Regionu Cigacic nie kryje zadowolenia z uzyskania dofinansowanie na realizację ścieżki dydaktycznej - historyczno-przyrodniczej. Obejmie ona m.in. fortyfikację w Leśnej Górze, port rzeczny w Cigacicach czy miejscowy kościół.

  • Członkowie stowarzyszenia właśnie zwiedzili skansen fortyfikacyjny Leśna Góra i dzięki nim możemy zobaczyć, co się w nim znajduje. Zwiedzających oprowadzał Marek Szmidt.

  • Czytaj również: Międzyrzecz: nasze bunkry to największa atrakcja Lubuskiego! Od zawsze to wiedzieliśmy

Zielona kopuła przy moście

O Międzyrzeckim Rejonie Umocnień wiedzą prawie wszyscy, ale czy słyszeli o skansenie fortyfikacyjnym Leśna Góra? Raczej wymawiając tę miejscowość, większość powie, że kojarzy się im z serialem "Na dobre i na złe". Tymczasem stojąc w kolejce, by zapaliło się zielone światło i mogliśmy śmiało przejechać przez most (nie w tej chwili, bo most jest w remoncie, przejazdu nie ma), zauważaliśmy nieduży, stalowy kapelusz w kolorze zielonym. Zwykle mówiliśmy, pewnie bunkier i jechaliśmy dalej. Tymczasem warto bliżej poznać to miejsce.

Skansen fortyfikacyjny Leśna Góra: 6 centymetrów stali

Oto jedyny widoczny element żelbetowego schronu obserwacyjnego tzw. Pozycji Odry. Został wybudowany w 1935 roku i był przeznaczony dla ośmiu żołnierzy. Grubość pancerza kopuły wynosi 6 cm, jego waga 2 tys. kg. Schron "pilnował" mostu łączącego Leśną Górę z położonymi na drugim brzegu Odry Cigacicami.

Łańcuch z żelbetu

Linia Środkowej Odry (niem. Oderstellung) jest łańcuchem blisko 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia po Krosno Odrzańskie. Oprócz betonowych umocnień wybudowano także schrony drewniano-ziemne, betonowe stanowiska karabinów maszynowych i umocnione stanowiska artylerii, a także rozmaite konstrukcje, które miały udawać bunkry. Umocnienia te wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim (niem. Pommernstellung) stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu. Chodziło głównie o atak ze strony Polski.

POLECAMY TEŻ

Desant odparty na krótko

Nie na wiele się to zdało. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni. 23 stycznia 1945 oddziały sowieckie sforsowały linię fortyfikacji w rejonie Ścinawy i utworzyły przyczółek na lewym brzegu Odry. Sześć dni później oddziały radzieckie utworzyły przyczółek w rejonie Cigacic. Desant w rejonie Leśnej Góry został początkowo odparty przez Niemców, ale na krótko. Po przejściu frontu rozpoczęto systematyczną operację likwidacji nadodrzańskich schronów, która początkowo była prowadzona przez jednostki radzieckie. Wysadzanie obiektów trwało do ok. 1956 r.

Przypadku nie było

Umieszczenie umocnień wzdłuż Odry nie było przypadkowe. Niemieccy inżynierowie przez wiele miesięcy studiowali ukształtowanie terenu. Sama rzeka była bardzo trudną przeszkodą terenową dla ówczesnych armii. Dla obrońców korzystne były także liczne tereny podmokłe, ukształtowanie okolicy, zwarte lasy, ograniczona liczba przepraw, wysokie wały przeciwpowodziowe oraz dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. W okolicy roiło się także od licznych garnizonów wojskowych.

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska