Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Fotografus to nowy bachusik w prezencie na 100. urodziny Krzysztofa Donabidowicza - zasłużonego dla Zielonej Góry fotografa

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Fotografus – nowy bachusik przy ul. Kupieckiej w Zielonej Górze przedstawia zasłużonego dla miasta fotografa Krzysztofa Donabidowicza. Rzeźba to prezent na 100. urodziny pana Krzysztofa!
Fotografus – nowy bachusik przy ul. Kupieckiej w Zielonej Górze przedstawia zasłużonego dla miasta fotografa Krzysztofa Donabidowicza. Rzeźba to prezent na 100. urodziny pana Krzysztofa! Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Nowy bachusik przy ul. Kupieckiej 32 w Zielonej Górze przedstawia Krzysztofa Donabinowicza, który 30 czerwca 2020 r. skończył 100 lat. Przez 66 lat pan Krzysztof fotografował całe pokolenia zielonogórzan.

Krzysztof Donabidowicz pochodzi z Kresów

Krzysztof Donabidowicz walczył na frontach drugiej wojny światowej. W 1946 roku osiedlił się w Zielonej Górze i na ul. Kupieckiej otworzył pierwszy zakład. Zdobył wielu stałych klientów. - Fotografowałem całe pokolenia rodzin – mówił „Gazecie Lubuskiej” w 2008 r. - Zawsze byłem otwarty, rozmawiałem z ludźmi, którzy przychodzili do mojego zakładu i to okazało okazało się kluczem do sukcesu.

Krzysztof Donabidowicz prowadził swój zakład fotograficzny przez 66 lat

- Żałuję, że go likwiduję, przecież spędziłem tu prawie całe moje życie - mówił „Gazecie Lubuskiej” Krzysztof Donabidowicz w 2008 r. w dniu, kiedy po 66 latach zamykał swój zakład fotograficzny przy ul. Kupieckiej w Zielonej Górze. - Chciałem wprawdzie, żeby ten moment nastąpił za dwa lata, w moje 90. urodziny, ale sprawy rodzinne są jednak ważniejsze. Muszę zaopiekować się moją żoną, która od niedawna jest na wózku.

Krzysztof Donabidowicz represjonowany po Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 roku

Pomnik przy Filharmonii Zielonogórskiej przypomina, że po bitwie o Dom Katolicki 30 maja 1960 r. aresztowano ponad 200 osób. 178 osób stanęło przed sądem i zostało skazanych. Wśród nich był Krzysztof Donabidowicz. Zielonogórzanin został odznaczony przed prezydenta Andrzeja Dudę podczas rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich w 2018 roku.

Fotografus na 100. urodziny Krzysztofa Donabidowicza!

30 czerwca 2020 r. Krzysztof Donabidowicz skończył 100 lat. Zasłużonego zielonogórzanina uhonorował Złoty Medalem prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Z kolei staraniem najbliższych pana Krzysztofa – na ścianie budynku przy ul. Kupieckiej 32, gdzie mieścił się zakład fotograficzny Krzysztofa Donabinowicza – pojawił się nietypowy bachusik. Rzeźba autorstwa artysty Artura Wochniaka – nazwana Fotografusem – przeedstawia pana Krzysztofa z aparatem fotograficznym na piersi, a w ręku trzyma portret swojej ukochanej żony Adeli, która zmarła w sierpniu 2019 r., w wieku 95 lat.
Winogronka też przy Fotografusie są – u stóp zielonogórskiego fotografa.

Film Gazety Lubuskiej o Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 wygrał Festiwal Filmowy w Zamościu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska