Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaiczna pasieka w Kruszynie. To istny raj dla pszczół. Zobacz!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Fotowoltaiczna pasieka w Kruszynie (gmina Sulechów)
Fotowoltaiczna pasieka w Kruszynie (gmina Sulechów) Tomasz Rybarczyk urząd miasta Sulechów
Firma Polenergia S.A. na terenie wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych w gminie Sulechów prowadzi własną pasiekę. W 10 drewnianych ulach żyje ponad pół miliona pszczół, które mają w swoim otoczeniu kilkuhektarowe miododajne łąki kwiatowe.

To istny raj dla tych pożytecznych owadów, które bytując w tak bogatym w różnorodny kwiatostan otoczeniu, mają ok. 8 hektarów łąki tylko do własnej dyspozycji - informuje Tomasz Rybarczyk z urzędu miasta w Sulechowie. - Pszczoły w miejscu mogą wyprodukować nawet 400 kg miodu rocznie. W ten sposób firma wytwarza zieloną energię, ale również przyczynia się do zwiększania bioróżnorodności upraw.

Opiekę nad pszczelą rodziną sprawuje firma z Piotrkowa Trybunalskiego, która dziedziczy wielopokoleniowe tradycje pszczelarskie.

Osiem firm fotowoltaicznych w gminie

Na terenie gminy Sulechów znajduje się osiem farm fotowoltaicznych, każda o mocy 1 MW. W ciągu roku mogą wytworzyć ponad 8 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu 4,5 tysiąca gospodarstw domowych w energię elektryczną. Pozwoli to również uniknąć rocznej emisji ok. 8 tysięcy ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Fotowoltaika to przyszłość energetyki

Panele fotowoltaiczne, których w okolicy Sulechowa jest 30 tysięcy, powstały z bezpiecznych oraz wysokojakościowych materiałów, przetestowanych zgodnie z obowiązującymi standardami. Mogą podlegać w całości procesowi recyklingu, co dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Zadowolenia z takiego stanu rzeczy nie kryje burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, który uważa, że (…) fotowoltaika jest przyszłością energetyki. Coraz więcej osób w gminie Sulechów dostrzega zalety instalacji fotowoltaicznych. Do głównych jej atutów możemy zaliczyć niezależność finansową i wynikające z niej niższe rachunki za prąd. To także dbałość o środowisko naturalne, gdyż ogniwa czerpią moc ze światła słonecznego, nie emitując przy tym zanieczyszczeń.

ZOBACZ TEŻ

Trwa remont parku przy ul. Kościuszki w Sulechowie. Koszt inwestycji to 1,4 mln zł.

Zobacz, jak z dnia na dzień pięknieje remontowany park przy ...

Ścieżka rowerowa Zielona Góra - Zawada - Cigacice, choć nie bez problemów w trakcie jej budowy, dziś cieszy się dużą popularnością wśród rowerzystów. Przebiega w różny sposób, ale zdecydowanie najlepiej się nią jeździ na odcinkach poza Chynowem i Zawadą

Z centrum Zielonej Góry do mostu na Odrze. Ścieżka rowerowa ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska