Fotowoltaika, odnawialne źródła energii, recykling. Żabka stawia na zielone rozwiązania

Materiał informacyjny Żabka
Około dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych jest związane ze spalaniem paliw kopalnych do produkcji energii cieplnej, elektrycznej oraz na potrzeby transportu i przemysłu. W trosce o planetę wszyscy musimy więc jak najszybciej zacząć oszczędzać energię, nie tylko redukując jej zużycie, ale zastępując konwencjonalne źródła źródłami energii odnawialnej. Rozwiązania takie jak fotowoltaika, inwestycja w odnawialne źródła energii, czy recykling to krok w walce o środowisko naturalne. Badania pokazują, że jesteśmy na to gotowi!

Odnawialne źródła energii na co dzień

Według sondażu przeprowadzonego przez PBS dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska prawie 60% mieszkańców Polski jest gotowych ponosić wyższe koszty energii i paliw, pod warunkiem, że będą one stanowiły źródło finansowania transformacji niskoemisyjnej. Odpowiedzialność za lepsze jutro czuje też coraz więcej firm. Nie tylko podejmują one proekologiczne działania, ale też włączają w nie klientów czy interesariuszy.Firmą, która wierzy,że życie ludzi w przyszłości zależy od każdej małej decyzji podjętej tu i teraz, jest Żabka Polska. Inwestycja w odnawialne źródła energii to pierwszy krok do zmian na lepsze.

Działania proekologiczne są elementem długofalowej strategii naszej firmy. Już od 2016 roku wprowadzamy w sklepach rozwiązania przyjazne środowisku i zmniejszające zużycie energii w całej sieci. W Żabce staramy się nie tylko zmieniać siebie, ale także włączać do zmiany naszych klientów i współpracujących z nami franczyzobiorców. Wspólne realizowane przez nas inicjatywy prośrodowiskowe koncentrują się m.in. na oszczędności energii czy gospodarce o obiegu zamkniętym, a w efekcie na zmniejszeniu śladu węglowego. Nasze działania potwierdzają certyfikaty: ISO14001 w zakresie zarządzania środowiskowego oraz szczególnie rzadki wśród polskich firm ISO50001 w zakresie zarządzania energiąmówi Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. strategii konsumenckich, Żabka Polska

.

żabka

Żabka stawia na energooszczędne rozwiązania i zieloną transformację

W ubiegłym roku Żabka sfinalizowała największy w Europie remodeling, dokonując kluczowych zmian nie tylko w identyfikacji wizualnej sklepów, ale także w asortymencie, aranżacji oraz wyposażeniu. Nowy, otwarty na zmiany format przyciągnął o 20% więcej nowych klientów i pozwolił sieci jeszcze szybciej reagować na potrzeby konsumentów. Żabka, dzięki zmianie formatu, była gotowa na transformację cyfrową i odpowiedzialne działanie w zakresie środowiska naturalnego i najbliższego otoczenia.

W ramach zakończonego remodelingu w sklepach Żabka zmieniono czynniki chłodnicze w lodówkach i zamrażarkach na posiadające niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego oraz mniej szkodliwe dla warstwy ozonowej. To pozwoliło sieci na oszczędność emisji CO₂ na poziomie 40%. Z kolei dzięki wymianie urządzeń chłodniczych i oświetlenia na bardziej energooszczędne oraz edukacji personelu sklepów. W sumie, poprzez oszczędności energii oraz nowoczesne ekologiczne chłodnictwo, Żabka zredukowała emisję CO2 o 120 tys. ton – to tyle, ile Wielkopolski Narodowy Park pochłania w ciągu 4 lat.

Ekologiczna jest także poznańska centrala sieci, zasilana w 100% energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, energii i materiałów został potwierdzony prestiżowym certyfikatem LEED Platinium.

Panele fotowoltaiczne, recykling i ekologia. Żabka otworzyła pierwszy w 100% zasilany zieloną energią sklep

Żabka stara się nie tylko zmieniać siebie, ale także włączać w zmiany franczyzobiorców, klientów i interesariuszy. Jednym z tego typu projektów jest sklep w 100% zasilany zieloną energią, który sieć uruchomiła pod koniec ub. r. w Warszawie. Placówka ta pełni rolę laboratorium, w którym Żabka – niejednokrotnie jako pierwsza na świecie – testuje przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując, w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu.

W sklepie i w jego otoczeniu zastosowano ok. 20 różnorodnych rozwiązań, m.in.: wykorzystujących odnawialne źródła energii i recykling. Zastosowane technologie skupiają się wokół czterech filarów: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport. Są tu m.in. pionierskie rozwiązania.

  • Prąd w sklepie pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł: z energii słonecznej, która dzięki magazynowaniu działa całą dobę, oraz z farmy wiatrowej Wierzcholas.
  • Podłoga kinetyczna czy szyby z kropkami kwantowymi pozyskujące energię z promieni słonecznych
  • Na dachu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych, a placówkę wyposażono w meble z recyklingu.
  • Jedna ze ścian sklepu zbudowana jest z plastikowych butelek, zebranych przez osoby pracujące przy projekcie.
  • Przed sklepem rośnie wertykalny ogród, który produkuje tlen, pochłania szkodliwe związki z powietrza i kurz. W połączeniu z działaniem antysmogowej kostki brukowej daje to efekt czystego powietrza.

Sklep w 100% zasilany zieloną energią w ciągu miesiąca redukuje emisję CO2 o tyle, ile pochłania 300 drzew.

Prawdziwie zielona z natury Żabka wierzy, że życie ludzi w przyszłości zależy od każdej małej decyzji podjętej tu i teraz. Rozwija więc biznes odpowiedzialnie, bo wie także, że jej decyzje wpływają na innych – Żabka to właściciel największej w Polsce sieci sklepów typu convenience liczącej blisko 7000 placówek prowadzonych przez ponad 5500 franczyzobiorców. Codziennie sklepy sieci odwiedza ponad 2,5 miliona klientów, a 12 milionów konsumentów mieszka nie dalej, niż 300 m od najbliższej Żabki. Żabka to także 20 tys. pracowników i współpracowników. Działając w myśl zasady „Małe kroki dzisiaj, to odpowiedzialność za lepsze jutro”, nie tylko realizuje cel, jakim jest redukcja śladu środowiskowego, ale także edukuje i zachęca do działania.

Materiał oryginalny: Fotowoltaika, odnawialne źródła energii, recykling. Żabka stawia na zielone rozwiązania - Polska Times