MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fryderyki 2020. Gorzowianin Błażej Król - Autorem Roku, a pochodząca z Sulechowa Mela Koteluk wygrywa w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
JACEK SMARZ/SŁAMOMIR KOWALSKI/ZDZISŁAW HACZEK
Gorzowian Błażej Król nominowany był w tegorocznej edycji Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w czterech kategoriach. Wygrał jako Autor Roku! Pochodząca z Sulechowa Mela Koteluk z piątym Fryderykiem w karierze!

Z powodu pandemii Fryderyki 2020 musiały obyć się bez uroczystej gali. Zwycięzców w 19 kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych zaprezentowano w czwartek, 1 października 2020 r., na konferencji prasowej, transmitowanej w internecie.

WIDEO: Ogłoszono zwycięzców Fryderyków 2020. "Sporo zaskakujących wyników"
źródło: TVN24/x-news

Fryderyk 2020 dla Błażeja Króla

Pochodzący z Gorzowa, a mieszkający teraz w wsi Jenin w gminie Bogdaniec, Błażej Król zdobył Fryderyka 2020 w kategorii Autor Roku. Nominowany był jeszcze w kategoriach Kompozytor Roku, Album Roku Pop Alternatywny (za płytę „Nieumiarkowania”) i Utwór Roku (za „Te smaki i zapachy”).

Lista laurów Króla coraz dłuższa

Błażej Król (wcześniej współtworzył zespół Kawałek Kulki, a później z Maurycym Kiebzakiem-Górskim duet UL/KR) to m.in. laureat Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W 2016 r. Król został uhonorowany gorzowską Nagrodą im. Janusza Słowika, a rok później również Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – Motylem. Za płytę „Przewijanie na Podglądzie” Król został nagrodzony ,Mateuszem Trójki i nominowany do wielu nagród, m.in. do Fryderyka.
W styczniu 2020 r. Błażej Król odebrał Paszport “Polityki” w kategorii Muzyka Popularna podczas 27. gali tej nagrody. Poprzednio był nominowany do tego prestiżowego wyróżnienia w 2015 r.

Pochodzący z Gorzowa Błażej Król – kompozytor, wokalista, gitarzysta, autor tekstów – to już fenomen polskiej sceny niezależnej. W zespole występuje z Błażejem jego żona - Iwona, z którą tworzą też grupę Kobieta z Wydm.

Mela Koteluk z piątym Fryderykiem w karierze!

Mela Koteluk otrzymała w czwartek, 1 października 2020 – Fryderyka w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie za swój utwór „Odprowadź (piano version)”, który pochodząca z Sulechowa artystka wykonała w nowej wersji z pianistką Hanią Rani.

W 2019 roku Mela Koteluk - pochodząca z Sulechowa wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka - odebrała Fryderyka za płytę „Migawka” w kategorii Album Roku – Pop Alternatywny. Płyta „Migawka” zawiera 11 utworów, które „powstały z dala od codziennego zgiełku. Artystka porusza na płycie trzy ważne obszary codziennego doświadczenia – miłości, wolności i śmierci”. Dwie poprzednie płyty Meli Koteluk - „Spadochron” i „Migracje” - zdobyły status podwójnie platynowych płyt. Artystka jest też laureatką Fryderyków 2013 w kategoriach Debiut Roku, Artystka Roku oraz Fryderyka 2015 w kategorii Teledysku Roku – do utworu „Fastrygi”.
Mela Koteluk ma też na koncie m.in. Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Uroczyste wręczenie statuetek Fryderyk 2020 zostało przeniesione na specjalny koncert honorujący wyróżnionych artystów, który ma być zorganizowany w 2021 roku.

Mela Koteluk opowiada o najnowszej płycie „Migawka”. Dużo ciekawostek!

Czesław Mozil i młodzi Lubuszanie z projektu Grajkowie Przyszłości też z Fryderykiem 2020!

W 2018 roku Czesław Mozil zaprosił do projektu Grajkowie Przyszłości młodych artystów z całej Polski. Artysta znany m.in. z kultowych już piosenek „Maszynka do świerkania” czy „Krucha blondynka”, postanowił stworzyć 24 piosenki – tyle, ile jest czekoladek w adwentowym kalendarzu. Utwory nie tylko trafiły na płytę „Kiedyś to były Święta”, ale i codziennie od 1 do 24 grudnia 2018 r. w sieci publikowany był teledysk kolejnego utworu.

W teledysku i nagraniu utworu „Sztuczna Choinka” Czesławowi Mozilowi akompaniuje 10-letni Wiktor Pelc – młody pianista, uczeń Renaty Pawłowskiej w zielonogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Zdjęcia kręcono w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i pod wielką choinką na rynku w Zielonej Górze oraz na pokładzie Statku Kultury na przystani w Cigacicach.

Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości - nagrywanie teledysków do projektu w Zielonej Górze i Cigacicach

Z kolei w teledysku i nagraniu utworu „Kolęda” (ze słowami Michała Zabłockiego, muzyką Czesława Mozila, w aranżacji Macieja Afanasjewa) udział wzięli m.in.: Małgorzata Matysiak (obój) – absolwentka PSM I i II st. w Zielonej Górze (nauczyciel: Mariusz Nowak, artysta FZ), studiująca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Karol Jan Ważny (fagot) – uczeń Janusza Zająca (artysta FZ) w PSM I i II st. w Zielonej Górze. W roli dyrygenta i koordynatora realizacji w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Zielonej Górze Starym Kisielinie wystąpił Michał Mogiła – solista oboista Filharmonii Zielonogórskiej, prezes Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego”.

FRYDERYKI 2020 – LISTA LAUREATÓW

 • album roku pop - Natalia Przybysz za album „Jak malować ogień”
 • album roku pop alternatywny - Daria Zawiałow za album „Helsinki”
 • album roku hip hop - Taco Hemingway za album „Pocztówka z WWA, Lato ‘19”
 • album roku elektronika - Natalia Nykiel z albumem „Origo”
 • album roku alternatywa - Hania Rani za album „Esja”
 • album roku muzyka świata - zespół Hańba! z albumem „1939”
 • album roku metal – zespół Nocny Kochanek za album „Randka w ciemności”
 • album roku rock - Muniek Staszczyk z albumem „Syn Miasta”
 • album roku blues - Jamal za album „Czarny motyl”
 • album roku muzyka dziecięca i młodzieżowa - Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości za album „Kiedyś to były Święta”
 • album roku muzyka ilustracyjna - Leszek Możdżer z albumem „Ikar”
 • album roku muzyka poetycka - zespół Mikromusic z albumem „Mikromusic z dolnej półki” utwór roku - piosenka „Pola” Muńka Staszczyka
 • fonograficzny debiut roku - Hania Rani
 • teledysk roku - Sebastian Pańczyk za teledysk do utworu „Nag Champa” duetu Syny
 • najlepsze nowe wykonanie - Mela Koteluk i Hania Rani za „Odprowadź” (piano version)
 • producent muzyczny roku - Bartosz Dziedzic
 • autor roku - Błażej Król
 • kompozytor roku – Hania Rani oraz Dawid Podsiadło i Olek Świerkot
 • jazzowy artysta roku - saksofonista Maciej Obara
 • fonograficzny debiut roku - jazz - Szymon Sutor
 • album roku - jazz - Maciej Obara Quartet za album „Three Crowns”
 • Złote Fryderyki: zespół Perfect, Tomasz Lipiński i Czesław Bartkowski
 • nagroda publiczności Fryderyk Festiwal - Dawid Podsiadło (również laureat nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego twórcy tekstu i muzyki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska