Fundusze unijne – przedsiębiorcy mają głos!

reklama

Związki regionalne Konfederacji Lewiatan łączą siły i zachęcają przedsiębiorców do większej współpracy z organizacjami pracodawców oraz udziału w konsultacjach dotyczących korzystania z funduszy Unii Europejskiej.

Tu podaj tekst alternatywny

O tym, że warto uczestniczyć w konsultacjach dokumentów oraz kryteriów wyboru projektów przekonał się chyba każdy pracodawca, który ubiegał się o środki unijne. Konsultacje społeczne umożliwiają zebranie cennych uwag i opinii na temat zasad i warunków konkursów adresowanych do przedsiębiorców. Niestety, z doświadczenia organizacji pracodawców wynika, że przedsiębiorcy bardzo sporadycznie uczestniczą w pracach nad dokumentami, które mają później duże znaczenie podczas wyboru unijnych projektów. – Pracodawcy nie doceniają procesu konsultacji społecznych. Nie dostrzegają, że to dla nich szansa, aby wyrazić swoje stanowisko lub merytoryczną opinię. Ponadto, brak informacji zwrotnej pozbawia nas - członków danego Komitetu Monitorującego praktycznych argumentów podczas dyskusji w tym gremium, które mogą być ważne dla podejmowanych decyzji, zwłaszcza dotyczących kwestii branżowych lub istotnych z punktu widzenia pracodawców np. rynku pracy – mówi Jarosław Nieradka, dyrektor Biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Dlatego regionalne związki regionalne Konfederacji Lewiatan przygotowały wspólny projekt, w którym zaplanowano cykl 10 spotkań konsultacyjnych, przygotowanie specjalnego poradnika dla pracodawców oraz opracowanie do końca roku ekspertyzy na temat barier w dostępie do środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). - Przeanalizujemy zgłaszane już problemy dotyczące m.in. opóźnień w ogłaszaniu konkursów w regionach, czy niskiej jakości spotkań informacyjnych dla pracodawców. Ekspertyza wskaże, na jakie bariery napotykają najczęściej pracodawcy podczas procesu ubiegania się o środki z EFS. Raport będzie też zawierać rekomendacje, jak usprawnić system, tak aby w pełni wykorzystać potencjał i możliwości EFS przy naszym udziale – tłumaczy Jarosław Nieradka.

W projekcie „Konfederaci konfederatom. Zwiększenie współpracy organizacji pracodawców z podmiotami niezasiadającymi w komitetach monitorujących” udział bierze pięć związków pracodawców: Dolnośląscy Pracodawcy, Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Śląski Związek Pracodawców Prywatnych oraz Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dzięki temu wnioski zebrane w całym kraju trafią do Ministerstwa Rozwoju, które zarządza funduszami unijnymi w Polsce.

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej zachęca do kontaktu wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby przedstawić swoje uwagi związane z pozyskiwaniem dotacji czy korzystaniem z projektów Europejskiego Funduszu Społecznego w województwie lubuskim. – Tylko wtedy kiedy poznamy bolączki lubuskich przedsiębiorców w tym zakresie, będziemy mogli zareagować i cokolwiek zmienić – mówi Jarosław Nieradka z OPZL.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska