Fungus Rock, czyli Skała Grzyba (zdjęcia)

  Fungus Rock, czyli Skała Grzyba (zdjęcia)

  decha

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Niesamowite historie na wyspie Gozo.

  Niesamowite historie na wyspie Gozo. ©Dariusz Chajewski

  Na maltańskiej wyspie Gozo na każdym kroku potykamy się o historie, które wydają się niemal bajkami. Weźmy niewielką wysepkę, a raczej skałę sterczącą z morza w Zatoce Dwejra. Joannici strzegli jej jak największego skarbu.
  Niesamowite historie na wyspie Gozo.

  Niesamowite historie na wyspie Gozo. ©Dariusz Chajewski


  Wszystko za sprawą miejscowego krzewu - cyromorium coccneum (cynomorium szkarłatne), który rósł właśnie na Fungus Rock, wapiennej skale u wejścia do zatoki Dwejra. Skała ma raptem 60 metrów wysokości i strome brzegi, ale od wieków odwiedzano ją tłumnie. Już arabscy mieszkańcy wyspy wierzyli, że korzenie tej rośliny są cudownym lekiem niemal na wszystko, od padaczki, przez choroby weneryczne i krwi po środek antykoncepcyjny.
  To Arabowie także nazwali roślinę "skarbem lekarstw". Sproszkowaną dodawano do syropów, wina i posiłków. Był również używany do uprawiania... magii. Roślina została tak "obciążona" sławą, gdyż bardzo przypominała organy i krew ludzka. W 1968 roku przeprowadzono badania cudownej rzekomo rośliny i nie wykryty żadnych uzdrawiających właściwości.

  Kawalerowie Maltańscy, mieli głowę do interesów i bardzo wcześnie stwierdzili, że grzechem byłoby nie wykorzystać dobrodziejstwa, skarbu wysepki. Wcześniej zapewnili mu marketing wysyłając specyfik w darze koronowanym głowom Europy. Sama skała była pilnie strzeżona przez szpitalników, którzy w tym celu wznieśli na w 1651 specjalną wieżę strażniczą Dwejra Tower. Za podjęcie próby kradzieży rośliny groziło uwięzienie lub los niewolnika na galerach. Za wykradzenie roślin groziła kara śmierci. W celu ochrony stanowiska tego gatunku wygładzono ściany skały, tak, by uniemożliwić wspinaczkę. Jedyny dostęp do grzbietu skały umożliwiała gondola podwieszana do liny rozpiętej między wysepką i wyspą Gozo. Ta prymitywna kolejka linowa działała jeszcze w 1815 roku, kiedy to podróż na skałę opisał podróżnik angielski Claudius Shaw. Nawiasem mówiąc także dziś wspinaczka na skałę bez odpowiednich zezwoleń i zbieranie na niej roślin jest karane, ponieważ wysepka w całości stanowi rezerwat przyrody (ang. Fungus Rock Nature Reserve.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia