Gala Budownictwa 2018: Poznaliśmy laureatów Lubuskiego Mistera Budowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Maciej Dobrowolski

Wideo

Udostępnij:
W piątek w Palmiarni odbyła się Gala Budownictwa 2018, która przyciągnęła najlepszych budowlańców na Ziemi Lubuskiej. Tradycyjnie przyznano nagrody w konkursie Lubuski Mister Budowy.

Gala Budownictwa to miejsce, podczas którego „branża budowlana” spotyka się, aby uczcić i podsumować kolejny rok pracy, wymienić doświadczenia i nagrodzić najlepszych. Do zielonogórskiej Palmiarni przybył szereg znamienitych gości, również ze świata polityki, m.in. prof. Bogusław Liberadzki - wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, wicewojewoda Robert Paluch, Sławomir Kotylak z urzędu marszałkowskiego, Czesław Fiedorowicz - przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego, Krzysztof Kaliszuk - wiceprezydent Zielonej Góry czy też Danuta Madej - prezydent Żar.

- Pamiętam, że jednym z pierwszych obiektów, które ocenialiśmy w ramach Lubuskiego Mistera Budowy był budynek PZU przy ul. Kupieckiej - mówił na otwarciu gali Zenon Bambrowicz, prezes Lubuskiej Izby Budownictwa. - Obserwowałem jak przez lata zmieniało się budownictwo w Polsce. Jestem zbudowany tym, co osiągnęliśmy, nie musimy się wstydzić. Budujemy tak jak w Europie. Nasi deweloperzy robią dobre projekty i nie oszczędzają na materiałach. Mamy tyle możliwości, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia - przekonywał Z. Bambrowicz.

Po nim głos zabrał wicewojewoda Robert Paluch, który w swoim przemówieniu wspomniał o rządowym projekcie "Czyste powietrze". - W ciągu najbliższych lat program będzie kosztował 100 mld zł. Nowe budownictwo też będzie mogło z niego skorzystać. To wielkie wyzwanie, również dla branży budowlanej. Ale wszyscy chcemy żyć w czystym państwie - twierdzi R. Paluch.

Znamy laureatów Lubuskiego Mistera Budowy 2018.
Znamy laureatów Lubuskiego Mistera Budowy 2018. Mariusz Kapała / GL

Warto podkreślić, że Lubuska Izba Budownictwa już po raz 24. zorganizowała konkurs Lubuski Mister Budowy. O to prestiżowe miano rywalizowało 19 obiektów o zróżnicowanym charakterze. Kto wygrał?

Członkowie kapituły pod przewodnictwem dr hab. inż. Wojciecha Eckerta, prof. UZ, w kategorii budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, jako najlepszy uznali budynek „Piastowskie Apartamenty” przy ul. Zawadzkiego „Zośki” 42AB w Zielonej Górze. Inwestorem w tym przedsięwzięciu jest spółka EBF Development.

Natomiast wyróżnienie w tej kategorii przypadło w udziale obiektowi przy ul. Kożuchowskiej 7 w Zielonej Górze (Solid-Bud Sebastian Kwiatkowski) oraz budynkowi przy ul. Łukasiewicza 8 AB w Krośnie Odrzańskim (Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego).

W kategorii osiedla mieszkaniowe zwycięskie okazało się osiedle przy ul. Nowej 6 w Zielonej Górze. W tym przypadku inwestorem było Przedsiębiorstwo Budownictwa Społecznego Szymanowski i Wspólnicy.

Z kolei wyróżnienia powędrowały do osiedla „Aquarium” przy ul. Emilii Plater w Zielonej Górze (EBF Development) oraz zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Zdrojowej w Zielonej Górze (Budnex Developer).

Lubuskiego Mistera Budowy w dziedzinie budownictwa użyteczności publicznej zdobył budynek biurowy z parkingiem przy ul. Wandy w Zielonej Górze. Odpowiada za niego firma Streamsoft Developer. Jury przyznało także jedno wyróżnienie - dla budynku handlowego wraz infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Ks. Żaganny w Żaganiu (Żagań Property Development).

Znamy laureatów Lubuskiego Mistera Budowy 2018.
Znamy laureatów Lubuskiego Mistera Budowy 2018. Mariusz Kapała / GL

Jeśli chodzi o tzw. inne budowle to w tym roku na największą uwagę zasługiwał park przy ul. Salomei i Lechitów w Zielonej Górze. To on uzyskał tytuł Lubuskiego Mistera Budowy. Komisja konkursowa wyróżniła także Stadion Lekkoatletyczny Syrena przy ul. Leśnej 34 w Żarach (Gmina Żary).

W 2018 roku nie przyznano tytułu „mistera” w dziedzinie budownictwa małokubaturowego. Jury wyróżniło jednak dwie inne inwestycje: osiedle domów parterowych w zabudowie bliźniaczej – I etap przy ul. Stary Kisielin ul. Wiosenna w Zielonej Górze (RM Proinvest) oraz osiedle „Wierzbowa Enklawa” przy ul. Wierzbowej w Zielonej Górze (Fatto Sp. z o. o.).

W kategorii adaptacja i remonty najlepszy okazał się budynek wielorodzinny przy ul. Gen. Józefa Sowińskiego w Zielonej Górze. W przypadku tej budowy inwestorem było Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W tej dziedzinie jury nie przyznało żadnego wyróżnienia.

W kwestii budownictwa przemysłowego Lubuskim Masterem Budowy nagrodzono budynek produkcyjny i socjalno-biurowy z infrastrukturą przy ul. Międzyrzeckiej w Zielonej Górze. Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka R&D TECH.

Nie jest to jednak koniec nagród. Od 2015 roku przyznawana jest także Lubuska Kielnia, dla osób które w szczególny sposób przyłożyły się do rozwoju i gloryfikacji budownictwa. Na piątkowej gali taką statuetkę otrzymali prof. Bogusław Liberadzki oraz Leszek Jarząbek, właściciel EBF Development.

Swoje wyróżnienia na rzecz rozwoju budownictwa przyznał także prezydent Zielonej Góry. Wśród laureatów znalazł się m.in. dr hab. inż. Wojciecha Eckerta, prof. UZ, Tadeusz Glapa i Ewa Bosy z Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa czy też Roman Burghardt z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze. Wszyscy wyróżnieni przez włodarza miasta otrzymali okolicznościowy medal.

Podczas Gali Budownictwa 2018 przyznano także certyfikat "Solidny partner w biznesie", który jest świadectwem, iż dana firma wyróżnia się na rynku wysoką jakością usług i produktów. W tym roku taki tytuł nadano Przedsiębiorstwu Budowlano – Drogowemu
KAMBUD w Nowej Soli.

Warto także wspomnieć o wyróżniających się studentach, których prace projektowe zostały docenione przez ekspertów. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Artur Matuszczyk, Adrian Mazur czy też Aleksandra Zakrzewska.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie