Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe otwarte na nowych zasadach. Sprawdź, co zmieni się w sklepach od 4 maja. Nowe wytyczne!

Magda Weidner
Magda Weidner
Galerie handlowe czynne będą od 4 maja na nowych zasadach.
Galerie handlowe czynne będą od 4 maja na nowych zasadach. Lucyna Nenow / Polska Press
Galerie i centra handlowe czynne będą już od 4 maja br. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowało wytyczne dla poszczególnych branż. Ich celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem. Co zmieni się w galeriach? Jak teraz będziemy robić tam zakupy? Sprawdźcie!
 • Od 4 maja otwierają galerie i centra handlowe.
 • Nie wszystkie punkty zostaną uruchomione po majowym weekendzie. Są pewne wyjątki.
 • W sklepach m.in. będzie ograniczona możliwość korzystania z przymierzalni, klienci będą mieć obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych.

Drugi etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń. Padły konkretne daty. Co się zmieni? Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki

Galerie handlowe czynne od 4 maja. Co się zmieni?

- Po weekendzie majowym będziemy powoli wracać do tzw. nowej normalności. Mają nam w tym pomóc wytyczne, które zostały przygotowane dla odmrażanych sektorów polskiej gospodarki. Dotyczą one również funkcjonowanie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych nieprowadzących przeważającej działalności spożywczej) - zapowiada rząd.

Jakie są więc te nowe zasady funkcjonowania galerii i centrów handlowych? Co zmieni się od 4 maja? Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało szczegółowe wytyczne.

 • Sugerowana jest organizacja stanowisk pracy w sklepach z zachowaniem 2-metrowej odległości między pracownikami i klientami galerii.

 • Rekomendowana jest organizacja pracy pracowników z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego oraz niezbędnej rezerwy kadrowej, na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego.

 • Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkań i narad wewnętrznych. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy.

 • Klienci powinni też mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu. ewentualnie ustawienie automatów do zakupu maseczek.

 • Właściciele sklepów znajdujących się na terenie galerii lub centrów handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach (również do placówek wewnątrz), a także w toaletach i przy kasach.

 • Klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych (lub rękawiczek foliowych) zapewnionych przez operatora danego sklepu.

  [

 • Wyłączenie z działalności stref relaksu oraz stref odpoczynku (włączając w to ławki).

 • Określenie maksymalnej liczby osób mogących przebywać w windzie (maksymalna liczba osób podzielona przez 3, z wyłączeniem rodzin), co powinno być jasno zakomunikowane przy wejściu do windy.

 • Wyłączenie z użytku, lub dokładne czyszczenie, po każdym kliencie, środkami chemicznymi, przebieralni w sklepach na terenie obiektu handlowego.

Jedzenie w galeriach handlowych. Opcja- tylko na wynos i w ramach dostawy

Do tej pory punkty gastronomiczne w galeriach były zamknięte. Od 4 maja, czyli od momentu otwarcia galerii i centrów handlowych w ramach odmrażania gospodarki, w strefie gastronomicznej będzie można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy.

Na terenie galerii należy stworzyć wydzielone strefy gastronomicznej z widoczną, fizyczną barierą oddzielającą. W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. Osobami stojące w kolejce powinny stać w 2-metrowych odstępach. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki).

Jak zaparkować przy galerii handlowej?

Wytyczne obowiązujące od 4 maja dotyczą również korzystania z parkingów. Zasadą będzie, że klienci parkować muszą, na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości o zachowanie dystansu przy wsiadaniu/wysiadaniu z pojazdów.

Galerie handlowe. Nie wszystko będzie otwarte

Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów.

WAŻNE! Na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem:

 • Stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin)
 • Stref gier
 • Kin
 • Wysp handlowych, w tym także gastronomicznych

Zakupy w galeriach. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Jak podkreśla ministerstwo, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?

 • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
 • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
 • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązków pracodawców i pracowników galerii handlowych znajdziecie na oficjalnej stronie: gov.pl

oprac.Magda Weidner na podstawie informacji od Ministerstwa Rozwoju

WIDEO: Otwierają żłobki i przedszkola. Co z zasiłkami?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska