Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk, Wałbrzych, Praga i Bruksela w hołdzie prezydentowi Gdańska. Pawła Adamowicza wspominają w kraju i za granicą

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń w związku z obchodami rocznicy jego tragicznej śmierci. W poniedziałek jego imię otrzyma aleja Nowa Bulońska. Przy Katowni odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca miejsce, w którym został śmiertelnie zaatakowany prezydent Gdańska. Na jego cześć rozbłyśnie też ulica Długa, a w Bazylice Mariackiej będzie możliwość, by w ciszy spotkać się przy jego grobie. Śp. Pawłowi Adamowiczowi hołd oddano już wielokrotnie. Ma honorowe obywatelstwo Białegostoku, swoje drzewo, skwery, ulice oraz upamiętniające go tablice, nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

11 sierpnia 2019 r., na terenie dawnego Folwarku Saltzmanna przy ul. Opackiej, w otoczeniu rodziny i przyjaciół śp. prezydenta Pawła Adamowicza, a także zaproszonych gości odsłonięto rzeźbę lwa wraz z tablicą pamiątkową poświęconą tragicznie zmarłemu włodarzowi Gdańska.

4 miesiące później, 19 grudnia 2019, Rada Miasta Gdańska zadecydowała, że Aleja Nowa Bulońska będzie nosić imię zmarłego. Chociaż w Gdańsku obowiązuje zasada, że patronem ulicy, placu czy skweru może zostać osoba, od której śmierci minęło pięć lat, to w praktyce stosowane są wyjątki - tak było m.in. w przypadku nazwy aleja Vaclava Havla na Chełmie i Ujeścisku.

Dwa dni później, w rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, Paweł Adamowicz został patronem zespołu szkół specjalnych na gdańskim Przymorzu. Tego dnia minęły także 11 miesięcy od ataku nożownika na prezydenta. Imię Prezydenta Gdńska otrzymało także Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku.

W najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń w związku z obchodami rocznicy jego tragicznej śmierci. W poniedziałek jego imię otrzyma aleja Nowa Bulońska. Przy Katowni odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca miejsce, w którym został śmiertelnie zaatakowany prezydent Gdańska. Na jego cześć rozbłyśnie też ulica Długa, a w Bazylice Mariackiej będzie możliwość, by w ciszy spotkać się przy jego grobie.

Włodarzowi stolicy Pomorza cześć oddały również inne miasta, nie tylko te Polskie, ale również zagraniczne. W maju Rada Miejska Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi nadała honorowe obywatelstwo miasta.

Rada Miasta Inowrocławia pod koniec czerwca ub. roku podjęła decyzję o nadaniu nazwy „Prezydenta Pawła Adamowicza” skwerowi u zbiegu alei Niepodległości i ulicy Macieja Wierzbińskiego, który znajduje się dosłownie trzy minuty spaceru od ratusza. Prezydenta Gdańska upamiętniono takż w wałbrzyskim magistracie, gdzie odsłonięto tablicę z jego wizerunkiem.

rocznica śmierci Pawła Adamowicza

We Wrocławiu zamordowany prezydent jest patronem skweru leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie z ulicą Pomorską i ulicą Kaszubską. Na skwerze znajduje się również drzewo (buk zwyczajny o odmianie czerwonolistnej) ku czci Pawła Adamowicza. Ponadto na budynku BarBary, przy ulicy Świdnickiej w hołdzie Prezydentowi Gdańska odsłonięto "Tablicę tolerancji". Zawiera ona treść Deklaracji Wrocławskiej z 2016, w uchwaleniu której uczestniczył Paweł Adamowicz.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by stolica także upamiętniła zamordowanego prezydenta Gdańska. Imię Pawła Adamowicza ma nosić jedna z alei w mieście. W najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń w związku z obchodami rocznicy jego tragicznej śmierci. W poniedziałek jego imię otrzyma aleja Nowa Bulońska. Przy Katowni odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca miejsce, w którym został śmiertelnie zaatakowany prezydent Gdańska. Na jego cześć rozbłyśnie też ulica Długa, a w Bazylice Mariackiej będzie możliwość, by w ciszy spotkać się przy jego grobie.

Ślad po Adamowiczu poza granicami kraju

W Brukseli w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli 10 kwietnia odsłonięto tablice upamiętniającą Pawła Adamowicza, a samemu foyer nadano jego imię.

4 czerwca 2019, w 30. rocznicę wyborów w 1989 roku, władze Pragi nadały imię Pawła Adamowicza alei biegnącej przez Riegrove Sady (park w dzielnicy Vinohrady). Promenada jest wyrazem uznania dla Adamowicza, który już pięć dni po śmierci prezydenta Czech Václava Havla otworzył w Gdańsku al. Havla. Inicjatorem nazwania jednej z alei w parku imieniem Pawła Adamowicza był Władimir Hanzlik. Promenada Adamowicza sąsiaduje z ulicą Chopina i Polską.

WOŚP 2020 w Gdańsku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska