Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy jesteś zmęczony, czekolada doda ci energii i poprawi humor

oprac. staw, Źródło: materiały Polbisco
Zimą często brakuje nam energii. Kostka gorzkiej czekolady może sprawić cuda
Zimą często brakuje nam energii. Kostka gorzkiej czekolady może sprawić cuda fot. DigiTouch
Oblane czekoladą pierniczki, ciasteczka, cukierki, wafelki oprócz pysznego smaku mają też szereg innych zalet. Czekolada od dawna znana jest ze swoich właściwości.

Wiedzieli o tym już Majowie i Aztekowie - wykorzystywali czekoladę jako lekarstwo na wiele przypadłości takich jak osłabienie, anemia czy problemy żołądkowe.
Czekolada jest źródłem wielu witamin i mikroelementów takich jak potas, magnez, wapno, fosfor, żelazo, cynk i miedź. Nie od dziś wiadomo również, że to najlepszy sposób na wszelkie smutki. Zawarta bowiem w czekoladzie fenylotylamina pobudza w organizmie produkcję endorfin, zwanych potocznie "hormonami szczęścia". Działają one euforyzująco, poprawiają samopoczucie, osłabiają destrukcyjną rolę stresu.

Boski skarb

I dla Majów, i dla Azteków czekolada była napojem boskim, a ziarna, z którego była wyrabiany prawdziwym skarbem. Według ich wierzeń czekolada była źródłem pochodzącej wprost od boga siły oraz... majątku, ponieważ ziarenka kakao zastępowały pieniądze.

Czekoladowa historia sięga 250 roku naszej ery, gdy starożytni Majowie odkryli w lasach Jukatanu i Gwatemali drzewo kakaowe i nauczyli się robić pożytek z jego owoców.

I zaczął się handel

Do Europy pierwsi sprowadzili czekoladę Hiszpanie, jednak pierwsi zaczęli robić na niej interesy Francuzi. 20 maja 1659 r. w Paryżu otwarto pierwszy sklep z czekoladą dostępny dla szerszej, choć dość zamożnej klienteli. Oprócz tradycyjnej filiżanki tego smakowitego napoju, można tam było również dostać czekoladę w formie... pastylek, którą wtedy właśnie w takiej postaci nauczono się produkować. Również we Francji powstała pierwsza fabryka czekolady. Chocolats et Thes Pelletier & Compagnie otwarto w roku 1770. Firma Van Houten & Blvoker powstała w Amsterdamie w roku 1815, ale to właśnie za sprawą tego producenta nastąpił przełom w produkcji tego słodkiego przysmaku. W 1828 roku Van Houten opatentował wydajną prasę hydrauliczną do oddzielania od kakao tłuszczu.

Dzięki temu urządzeniu możliwe stało się produkowanie kakao w proszku, a jego wykorzystanie znacznie ułatwiło proces produkcji czekolady. W 1846 roku Joseph Fry wyprodukował w Anglii pierwszą twardą tabliczkę czekolady. A kiedy jeszcze w 1875 r. Daniel Peter z Vevey w Szwajcarii wymyślił czekoladę mleczną, nic już nie mogło przeszkodzić jej triumfalnemu pochodowi przez świat.

Na gorsze dni

Smakosze czekoladowych wyrobów nie mogą narzekać - wybór ich przysmaków jest ogromny. Od szeregu różnych tabliczek czekolady po produkty z jej dodatkiem: czekoladowe ciasteczka, batoniki, cukierki, pierniczki… Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Słodycze są dobre na każdą okazję, a tych nigdy nie brakuje. Okres zimy to nie tylko chłód za oknem, krótkie dni i nierzadko także ponury nastrój.

A ty jakie lubisz słodycze najbardziej i dlaczego? Podyskutuj na Forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska