Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy mama wraca do pracy

Tatiana Mikułko
Rodzinę Pawlików spotykaliśmy na ulicach Gorzowa na spacerze
Rodzinę Pawlików spotykaliśmy na ulicach Gorzowa na spacerze Fot. Jakub Pikulik
Jesienią ruszają darmowe warsztaty dla mam. Mają pomóc kobietom wrócić na rynek pracy i odkryć w sobie nowe pasje. - Chętnie skorzystam. Gdy chłopcy pójdą do przedszkola, chciałabym zacząć pracować - powiedziała nam gorzowianka Alicja Pawlik.

Pani Alicja jest na wychowawczym. Zajmuje się trzyletnim Kubą i o rok młodszym Bartkiem. - To mój wybór. Chcę być z synami do momentu, aż pójdą do przedszkola. W tym czasie utrzymanie rodziny spoczywa na barkach męża - tłumaczy gorzowianka. Mąż, pan Damian, nie narzeka na taki podział ról.

- Żona jednak w końcu będzie musiała wrócić do pracy. W naszym kraju inaczej się nie da. Cieszę się, że będzie mogła skorzystać z rad fachowców, bo to trudne odnaleźć się w zawodzie po długiej przerwie - mówi pan Damian. Jego żona dodaje: - Z myślą o przyszłej karierze zapisałam się na studia. Zaczynam kierunek bezpieczeństwo narodowe. Mąż zajmie się dziećmi, gdy ja będę na uczelni - podkreśla młoda mama.

Masaż i trening rodzica

Właśnie dla takich Lubuszanek, jak pani Alicja, Lubuska Strefa Kobiet działająca przy Akademickim Salonie Kulturalnym organizuje w październiku warsztaty. Ich celem jest aktywizacja kobiet pozostających na urlopach macierzyńskich, wychowawczych lub pań chcących podnieść swoje kwalifikacje i rozwijać swoje pasje. Atutem warsztatów są nie tylko zajęcia dla mam, ale i dla dzieci. To ułatwia sprawę zwłaszcza tym kobietom, które chciałyby wyjść z domu, ale nie mają z kim zostawić maleństwa.

Mamy mogą wybierać z zajęć: aktywizacji zawodowej, konsultacji językowych, treningu skutecznego rodzica wg T. Gordona. Mogą poznać tajniki masażu polinezyjskiego MA-URI, jogi i aerobiku. - Celowo nasz pierwszy program kierujemy do kobiet, które w tej chwili są poza rynkiem pracy. Jest ich sporo. Chcemy im pomóc w aktywizacji zawodowej, albo chociażby wyciągnąć z domu na kawę - tłumaczy rzecznik Strefy Marcin Słowiński.
Maluchy będą mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych, informatycznych, grach i zabawach, nauce języka angielskiego i niemieckiego.

Więcej pań bez pracy

Warsztaty dla mam to nie jedyna propozycja dla kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy. - Coraz więcej jest programów skierowanych tylko do pań. Sprzyjają temu fundusze unijne, które wymuszają na instytucjach taki podział zadań. Informacji można szukać w każdym powiatowym urzędzie pracy lub w punktach informacji, np. w urzędzie marszałkowskim - informuje Małgorzata Kordoń, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie.

W statystykach nic, niestety, się nie zmienia. Wciąż więcej kobiet jest bezrobotnych niż mężczyzn. W lipcu zarejestrowanych było 29 tys. 101 Lubuszanek, czyli 52,7 proc. wszystkich bezrobotnych. Jedynie w pow. świebodzińskim bez pracy jest więcej panów niż pań. Odsetek bezrobotnych kobiet stanowi tam 47 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska