Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie i kiedy trzeba nosić maseczki? Policja będzie surowo karała za ich brak. Posypią się mandaty za brak maseczek

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ministerstwo Zdrowia i policja zapowiadają zaostrzenie kar dla osób, które nie noszą maseczek.
Ministerstwo Zdrowia i policja zapowiadają zaostrzenie kar dla osób, które nie noszą maseczek. unsplash.com
Policjanci będą surowiej karać za brak maseczek w miejscach, w których jest to wymagane. Ministerstwo zdrowia już zapowiedziało zaostrzenie obostrzeń. Gdzie będzie trzeba zakrywać nos i usta oraz co grozi nam, gdy nie będziemy tego robić?
  • Ministerstwo Zdrowia i policja zapowiadają politykę "zero tolerancji" dla osób, które nie przestrzegają przepisów i nie zakrywają ust i nosa w miejscach, w których trzeba to robić.
  • Policjanci będą częściej nakładać mandaty za brak maseczek, a rzadziej stosować pouczenie.
  • Od soboty 10 października będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu w strefach żółtej i czerwonej.

Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa

- mówi szef polskiej policji.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje już nie o setkach, a o tysiącach zakażonych osób dziennie. W kraju dostępnych jest coraz mniej respiratorów. Każdego dnia umiera kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem (większość z nich miała choroby współistniejące). To właśnie z tych powodów Ministerstwo Zdrowia i policja poinformowały o zaostrzeniu obostrzeń oraz kar za niestosowanie się do nowych przepisów.

Obowiązek noszenia maseczek w strefach żółtej i czerwonej

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zarówno w strefach żółtych, jak i czerwonych, będzie obowiązywał obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, czyli np. w sklepach i w komunikacji miejskiej. Te zasady zostaną jednak zaostrzone. Obowiązek noszenia maseczek od soboty, 10 października, w strefie żółtej i czerwonej będzie obowiązywał także na świeżym powietrzu. - W obecnej sytuacji epidemicznej noszenie maseczki traktuję jako jedną z norm współżycia społecznego – powiedział w czasie konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Policja będzie karała za brak maseczek

Resort zdrowia i policja zmieniły strategię w sprawie egzekwowania zakrywania ust i nosa. Ogłoszono politykę „zero tolerancji”. Co to oznacza w praktyce?

  • policja będzie rygorystycznie podchodzić do obowiązku noszenia maseczek
  • w każdym przypadku złamania obowiązku zakrywania ust i nosa policjant będzie decydował, jaką wymierzyć karę.

Od soboty, 10 października, trzeba będzie mieć przy sobie orzeczenie lekarza o chorobie, która uprawnia nas do nienoszenia maseczki. Zdaniem ministra zdrowia wcześniej były przypadki, że ludzie oszukiwali policjantów, mówiąc, że cierpią na schorzenia, których w rzeczywistości nigdy nie mieli.

Mandat za brak maseczki w samochodzie

Wciąż obowiązują przepisy, które mówią o tym, że mamy obowiązek założyć maseczkę, jeśli podróżujemy w samochodzie z osobą, z którą na co dzień nie mieszkamy. Policjanci w czasie kontroli drogowej mają być bardziej surowi i karać osoby, które nie stosują się do tych przepisów. Bez maseczek w samochodzie możemy podróżować tylko z osobami, z którymi mieszkamy.
Polecamy wideo: mandat za brak maseczki w samochodzie

Kary dla osób, które nie noszą maseczek

- Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa – zapowiada gen. insp. Jarosław Szymczyk, szef polskiej policji. Wiadomo, że policjanci będą mieli kilka instrumentów, aby ukarać osoby, które nie noszą maseczek. Obowiązek zakrywania ust i nosa będą egzekwować poprzez:

  • pouczenie
  • nałożenie mandatu
  • skierowanie wniosku o ukaranie do sądu
  • skierowanie wniosku do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego

Kontrole w Lubuskiem już ruszyły

Mieszkańcy Gorzowa Wlkp. donoszą, że w komunikacji miejskiej pojawiają się strażnicy miejscy. Funkcjonariusze sprawdzają, czy pasażerowie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Obowiązek noszenia maseczek egzekwują też policjanci. – Do tej pory staraliśmy się przede wszystkim pouczać osoby, które nie stosowały się do obostrzeń. Wirus nie jest w odwrocie, padają kolejne rekordy zakażeń i wszyscy musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Liczymy właśnie na taką odpowiedzialność Lubuszan. Jeśli jednak ktoś nie będzie się stosował do obowiązujących przepisów, do kary będą bardziej dotkliwe, będzie mniej pobłażania dla takich osób - mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

W akcji ewakuacyjnej podopiecznych Domu Pomocy Społecznej – Dom Kombatanta w Zielonej Górze, która rozpoczęła się w niedzielę, 4 października 2020 r., biorą udział żołnierze. - Bezpieczeństwo ewakuowanych i żołnierzy oraz empatia, wrażliwość i poszanowanie osób starszych, takie priorytety stawiają sobie żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady OT, którzy od niedzieli uczestniczą w ewakuacji Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze – powiedział dowódca brygady płk Rafał Miernik.W DPS - Dom Kombatanta w Zielonej Górze pojawiło się duże ognisko koronawirusa, którego potwierdzono u większości personelu oraz kilkudziesięcioosobowej grupy pacjentów. Wojewoda lubuski podjął decyzję o ewakuacji pensjonariuszy DPS i zawnioskował o wsparcie wojska. Już w niedzielę, 4 października 2020 r. w działania zaangażowali się żołnierze 151 batalionu lekkiej piechoty ze Skwierzyny, 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 6 batalionu chemicznego ze Śremu. Działania wojskowych wspierają strażacy i policjanci. Po dwóch dniach ewakuacji jedna trzecia pensjonariuszy została przewieziona wojskowymi karetkami do szpitali w Gorzowie i Torzymiu. We wtorek, 6 października 2020 r. żołnierze będą kontynuować dotychczasowe działania – informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. Zielona Góra. Dramatyczna sytuacja w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze

Ewakuacja zielonogórskiego DPS Domu Kombatanta od środka. Po...

Jaki mandat za brak maseczki?

Mandat za brak maseczki wynosi do 500 zł. W skrajnych przypadkach policja może wystąpić do sanepidu, aby wszczął procedurę, której efektem może być 30 tys. zł grzywny za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny.

Polecamy wideo: Prezydent Janusz Kubicki zakaził się koronawirusem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska