Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie oddać stary sprzęt elektroniczny? Sprawdź, kto ma obowiązek przyjąć od nas elektrośmieci

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Każdy sklep ze sprzętem elektronicznym ma obowiązek przyjąć od nas stare urządzenia.
Każdy sklep ze sprzętem elektronicznym ma obowiązek przyjąć od nas stare urządzenia. Pexels
Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Tu pojawia się problem - co zrobić ze starym odkurzaczem, suszarką do włosów czy żelazkiem? Nie zostajemy z nim jednak sami. Obowiązek przyjęcia od nas starych urządzeń ma każdy sklep ze sprzętem elektronicznym. W praktyce okazuje się, jednak, że wiele z nich nie informuje o tym swoich klientów.

Kupujesz nowe - oddajesz stare

Zgodnie z obowiązującymi przepisami - przy zakupie nowego urządzenia przedsiębiorca musi bezpłatnie przyjąć od konsumenta stary sprzęt takiego samego rodzaju. Jeśli więc kupujemy w sklepie nowy odkurzacz – możemy oddać tam ten zużyty. Kiedy natomiast zamawiamy nowy telewizor z dostawą do domu - również możemy zgłosić, że chcemy się pozbyć starego, a sprzedawca ma obowiązek zorganizować jego odbiór.

  • Duże sklepy sprzedające sprzęt elektroniczny muszą przyjmować wszystkie zużyte urządzenia - pod warunkiem, że żaden z ich wymiarów nie jest większy niż dwadzieścia pięć centymetrów - niezależnie od tego czy kupiliśmy nowe urządzenie czy nie!

A jak to wygląda w praktyce?

Tymczasem jak wynika z kontroli Inspekcji Handlowej - spora część sklepów w ogóle nie informuje swoich klientów o możliwości pozbycia się starych urządzeń. Pod koniec ubiegłego roku inspektorzy skontrolowali ponad 300 przedsiębiorców sprzedających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Choć wszyscy deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują zużyty sprzęt, to okazało się, że ponad 19 procent z nich nie umieszczała w widocznym miejscu wymaganej prawem informacji o tym, gdzie i na jakich warunkach konsumenci mogą bezpłatnie oddać stare urządzenia.

Jest nowe "prawo do naprawy"

Pralka, zmywarka albo telewizor, które przestały działać tuż po tym jak skończyła się na nie gwarancja to problem, który przez lata irytował polskich konsumentów. W końcu postanowiła się nim zająć Unia Europejska. Wprowadziła nowe regulacje, dzięki którym sprzęty mają być nie tylko trwalsze, ale i łatwiejsze do naprawy.

  • producenci urządzeń będą musieli wytwarzać trwalszy sprzęt
  • mają też zapewniać punktom naprawy części zamienne pozwalające na usuwanie usterek

Co szczególnie istotne - powszechnie możliwe do kupienia mają być także elementy prostych napraw, które użytkownik danego sprzętu może wymienić samodzielnie przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi, a nie wyłącznie takich, jakimi posługuje się producent.

Przeczytaj również: Będzie kaucja za szklane i plastikowe butelki. Znamy wstępne założenia nowego systemu!

Nie dla wszystkich urządzeń

Nowymi przepisami objęte zostały przede wszystkim większe urządzenia elektryczne i elektroniczne takie jak telewizory i monitory cyfrowe, ale również:

  • pralki i pralko suszarki - pompy, bębny do prania, wyświetlacze elektroniczne, drzwi uszczelki i dozowniki mają być dostępne dla serwisów naprawczych przez co najmniej 10 lat
  • lodówki i zamrażarki - termostaty, czujniki temperatury, klamki, zawiasy, tace i koszyki mają być dostępne dla serwisów naprawczych przez co najmniej 7 lat, a uszczelki przez 10 lat
  • zmywarki do naczyń - termostaty, czujniki, wyświetlacze elektroniczne, wyłączniki ciśnieniowe mają być dostępne dla serwisów przez co najmniej 7 lat, a uszczelki, ramiona natryskowe i filtry drenażowe przez co najmniej 10 lat

Prawo do naprawy nie obejmuje natomiast tak zwanej małej elektroniki. To oznacza, że łatwiej nie naprawimy na przykład telefonu komórkowego, ekspresu do kawy czy odkurzacza.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska