Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie odprężyć się kulturalnie w Lubuskiem- zobacz nasz poradnik. Stabat Mater, Osiecka orientalnie, klarnet Mozarta, wielkanocne stoły

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę 10.04 w godz. 17, w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury w dawnym Zborze Kalwińskim, odbędzie się występ zespołu „Sentido” pt. „Osiecka orientalnie”. Podczas występu, usłyszymy nowe wersje wielkich przebojów, ale też piosenek rzadziej wykonywanych.
W niedzielę 10.04 w godz. 17, w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury w dawnym Zborze Kalwińskim, odbędzie się występ zespołu „Sentido” pt. „Osiecka orientalnie”. Podczas występu, usłyszymy nowe wersje wielkich przebojów, ale też piosenek rzadziej wykonywanych. mat. organizatora
To będzie bardzo ciekawy tydzień w lubuskiej kulturze będący również wprowadzeniem do Wielkiego Tygodnia i okresu świąt Wielkanocy. Już w piątek 8.04, w Filharmonii Gorzowskiej usłyszymy "Stabat Mater" Antonina Dworzaka, wielkie oratorium pasyjne, zaś dokładnie w Wielki Czwartek (14.04) w Filharmonii Zielonogórskiej zabrzmi słynna piąta symfonia L. v. Beethovena. W Nowej Soli, recital i pokaz swojego kunsztu pianistycznego da laureat IV. nagrody XVIII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2021 roku - Jakub Kuszlik. W gorzowskim BWA zostanie otwarta ciekawa wystawa pt. „Mity, utopie, fantasmagorie”, którą przygotował Filip Wierzbicki Nowak. W Sulechowie zespół "Sentido" zaprezentuje utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej w orientalnym stylu. W lubuskich miastach trwają lub rozpoczną się tradycyjne już jarmarki wielkanocne. W tych niespokojnych czasach - cieszmy się każdą chwilą.

NOWA SÓL

W niedzielę 10.04 o godzinie 18, w ramach cyklu „Chopinowska Reprezentacja Polski”, w Nowosolskim Domu Kultury odbędzie się recital laureata IV. nagrody XVIII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2021 roku - Jakuba Kuszlika. To absolwent AM w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody konkursu im. I. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz III nagrody konkursu „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w studiu koncertowym PR w Warszawie. Licznie występuje w Polsce i za granicą. Wstęp płatny.

SULECHÓW

W niedzielę 10.04 w godz. 17, w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury w dawnym Zborze Kalwińskim, odbędzie się występ zespołu „Sentido” pt. „Osiecka orientalnie”. Podczas występu, usłyszymy nowe wersje wielkich przebojów, ale też piosenek rzadziej wykonywanych. Osiecka to wybitna poetka, dziennikarka oraz autorka paru tysięcy tekstów „z mądrym przesłaniem” do znanych polskich piosenek wielu najlepszych wokalistów takich jak: Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski Violetta Villas, Kalina Jędrusik, Sława Przybylska czy Andrzej Zaucha. Wiele z tych utworów, jak np. „Okularnicy”, „Małgośka”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Miasteczko Bełz”, „Uciekaj moje serce” - przeszło do klasyki polskiej piosenki. Zespół „Sentido” w nowym projekcie muzycznym pt. „Osiecka orientalnie” sięga do tej niezwykłej twórczości, odczytując ją na nowo. Dzięki wykorzystaniu dźwięków koncertowego akordeonu, żeńskiego wokalu oraz bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych i smyczkowych, artyści zespołu „Sentido” zaprezentują znane i lubiane utwory w orientalnym stylu. Swoje umiejętności wokalne zaprezentuje Edyta Krzemień - absolwentka wydział wokalno–aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2008 roku zadebiutowała rolą Christine (główna bohaterka) w musicalu „Upiór w Operze” A. L. Webbera w Teatrze Muzycznym Roma. Skrzypaczka Karolina Matuszkiewicz koncertuje na rzadko spotykanych instrumentach, takich jak: orientalne kemanche czy kobyz. Pochodzący z irańskiej części Kurdystanu perkusista- Arad Emamgholi, towarzyszyć będzie m.in. na dafie (tradycyjnym irańskim bębnie obręczowym). Od 2016 r. mieszka na stałe w Warszawie, a w 2019 r. założył irańsko-polskie trio perkusyjne o nazwie „Shapol”, które rok później wydało swój pierwszy album. Występował już także w Filharmonii Zielonogórskiej. Trzonem harmonicznym i mózgiem zespołu jest wirtuoz akordeonu - Piotr Kopietz. To prawdziwy „człowiek orkiestra”, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Umiejętności wykonawcze doskonalił również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie - przez co jest poszukiwanym wykonawcą utworów m.in. Astora Piazzoli. Wstęp płatny, bilety do nabycia w SDK w miejscu koncertu.

WSCHOWA

W sobotę, 9.04 o godz. 15.30 i 18., w sali widowiskowej CKiR we Wschowie, odbędą się koncerty muzyki filmowej w wykonaniu wschowskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Maestoso” pod batutą Remigiusza Kuropki. Orkiestra zaprezentuje swój najnowszy repertuar skupiając się przede wszystkim na muzyce z popularnych produkcji filmowych jak: „Piraci z Karaibów”, „Frozen”, „Alladyn”, „Caravan”, „Dzieci Sancheza”, „Yakety Sax” (temat z serii Benny Hill), „Król Lew – Can you feel the love tonight”, „Shrek” oraz muzyka z gier i utwory skomponowane przez Johna Williamsa. Młodzieżowa Orkiestra Dęta we Wschowie powstała w 2005 roku przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. Przez 15 lat działalności prowadzili ją różni dyrygenci. Orkiestra z sukcesami koncertuje w kraju i za granicą również z Zespołem Mażoretek „Finezja” działających przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. Wstęp płatny.

KROSNO ODRZAŃSKIE

Od 9 do 10 kwietnia na placu Unii Europejskiej można dobrze zjeść i wypić w ramach Krośnieńskiego Festiwalu Dobrego Smaku.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Stabat Mater w Filharmonii

W piątek 8.04 o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej, pod batutą Pawła Przytockiego, zabrzmi oratorium „Stabat Mater” skomponowane przez Antonina Dworzaka. To utwór na orkiestrę, organy i chór z towarzyszeniem solistów, ukończony przez niego w 1877 r. Dzieło opisuje ból Matki Bożej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Motyw ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego i wykonywany w trakcie Wielkiego Postu. Słowa napisał Jacopone da Todi w XIII wieku. Muzykę do tych słów komponowało wielu znamienitych kompozytorów, m.in. Giovanni Battista Pergolesi, Joseph Haydn, Giuseppe Verdi, Karol Szymanowski czy Krzysztof Penderecki. Oratorium Dworzaka po raz pierwszy wykonano w Pradze w 1880 r.

Muzeum Lubuskie zaprasza

Weekend wydarzeń w gorzowskich filiach Muzeum Lubuskiego

  • „Popołudnie z muzyką”, 9 kwietnia 2022 roku (sobota) o godzinie 16:00 w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim
  • Rodzinny Rajd Wielkanocny, 9 kwietnia 2022 roku (sobota) w godzinach 10:00-14:00, punkty w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 oraz w Spichlerzu przy ul. Fabrycznej 1-3 w Gorzowie Wielkopolskim
  • 49. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego – wystawa pokonkursowa, 10 kwietnia 2022 roku (Niedziela Palmowa) o godzinie 15:00 w Spichlerzu przy ul. Fabrycznej 1-3 w Gorzowie Wielkopolskim.

Wystawa w MOSART

W galerii Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wlkp. zagości nowa wystawa pt. „Mity, utopie, fantasmagorie”, którą przygotował Filip Wierzbicki Nowak. To absolwent Liceum Plastycznego oraz absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Swoje umiejętności pogłębiał również podczas stypendium programu Erasmus w holenderskim Enschede. W 2018 r. obronił pracę doktorską i jest pracownikiem naukowym (adiunktem w pracowni rysunku) swojej macierzystej uczelni. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych m.in. „Face-to-face” w kieleckim BWA, „Terytoria” w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu, „Poza horyzontem” w Galerii Rotunda UAP w Poznaniu, „Obszary zapamiętane” w Galerii MD_S we Wrocławiu. Jak mówi autor: „Prace w Gorzowie Wielkopolskim odnoszą się do utopijnych wizji rzeczywistości opierających się o współczesne media cyfrowe, mity, podania. Przyglądam się w nich szeroko zakrojonym teoriom spiskowym ale również prognozom, jakie towarzyszą ich powstawaniu i ewoluowaniu. Zastanawiam się na jakie potrzeby odpowiada współczesny mit, a także jakie formy wypowiedzi przybiera”. Wystawa zagości w Gorzowie do 8. maja. Wstęp bezpłatny.

ZIELONA GÓRA

"Czasu nie liczę" w Muzeum Ziemi Lubuskiej

8 kwietnia 2022 roku (piątek) o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Zdzisława Franciszka Bazylewicza pt. "Czasu nie liczę".
Prezentacja jest kompilacją prac dawnych i współczesnych, to emocjonalne zapiski dnia i kolejnych dni następujących do dzisiaj, warte westchnienia… Od zawsze interesowała mnie energia życia narażona na przemijanie. Pożółkłe, poszarpane, zarysowane karty z zapisem tamtych czasów odżywają dla mnie na nowo – wyciągnięte z szuflady. Jestem dalej aktywny, mimo srebrzenia na siwej brodzie, a dawne rysunki, moim zdaniem, w porównaniu z obecnymi nie straciły wcale na energii. Więcej >>>

Klarnet w filharmonii

W Filharmonii Zielonogórskiej, w piątek 8.04 o 19, mający libańskie korzenie dyrygent - Bassem Akiki, poprowadzi orkiestrę symfoniczną FZ. Usłyszymy dwie jego kompozycje (Huis Clos 1 i 2), napisane na sekcję dętą orkiestry. Kluczowym dziełem wieczoru będzie jednak kompozycja W.A. Mozarta – koncert na klarnet A-dur KV 622, który wykona Krzysztof Grzybowski. Zagra go na klarnecie basetowym, zwanym także „klarnetem mozartowskim”. To dłuższy klarnet w stroju A, z dodatkowymi klapami do wydobycia niższych dźwięków. Prawdopodobnie nikt nigdy wcześniej nie grał tego koncert na takiej odmianie klarnetu w Zielonej Górze.

Piąta Beethovena

W Wielki Czwartek, 14.04 o godz. 19, orkiestrę FZ poprowadzi Rafał Kłoczko. Usłyszymy Uwerturę „Coriolan” Ludwiga van Beethovena, cykl pieśni „Des Knaben Wunderhorn” - Gustava Mahlera (w roli solisty usłyszymy Stanisława Daniela Kotlińskiego - bas-baryton) oraz słynną piątą symfonię Beethovena op. 67 c-moll zwaną także „symfonią przeznaczenia/losu”. Mistrz komponował ją aż przez pięć lat i jak podają biografowie, jest jego muzycznym pogodzeniem się z losem, który skazał tego geniusza klasycyzmu, na postępującą od 1798 r. stopniową utratę słuchu. Wstępy płatne.

Szkolny musical w Hydrozagadce

W sobotę 9.04 o godz. 16, w ZOK – Hydrozagadce, wystąpi młodzież w musicalu autorstwa Hanny Ważnej pt. „Droga do domu”. To musical przygotowany przez uczniów I. Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, jako ich wyraz solidarności z Ukrainą. Nad inscenizacją pracowała grupa uczniów, którzy pod batutą Hani Ważnej, uczennicy trzeciej klasy tej szkoły oraz autorki musicalu, przygotowywali się wokalnie i instrumentalnie. Stroną aktorską zajęła się Rozalia Pukacka. Utwór ukazuje drogę półlegendarnego kozaka Mamaja wracającego do domu po wygranej wojnie, a także fragment ukraińskiej legendy o założeniu Kijowa, w którym czwórka rodzeństwa poszukuje dobrego miejsca na nowy dom po napaści na ich wioskę. Inscenizacja odbywa się we współpracy z ZOK-iem i jest występem charytatywnym. Wstęp płatny. Zebrane środki zostaną w całości przekazane na pomoc Ukrainie, walczącej z bestialskimi rosyjskimi najeźdźcami.

Lubuski Teatr ogłasza kolejną akcję pomocy dla Ukrainy

Tym razem LT zaprasza na widowisko teatralne pt. "Ach! Odessa - Mama" reż. Jan Szurmiej w dniach 13, 14.04.2022 r., o g. 19:00 (duża scen). Całe wpływy ze sprzedaży biletów zostanie przekazany dla Ukrainy. Cena biletu 60 zł. Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na stronie internetowej www. teatr.zgora.pl.

Odessa była taka jak Łódź. Ziemia obiecana dla wszystkich, którzy chcieli szybko się wzbogacić. Dla kupców eksportujących ukraińską pszenicę oraz dla handlarzy i przemytników korzystających z odeskiej strefy wolnocłowej. A także dla złodziei i bandytów okradających przedstawicieli obu tych grup społecznych. To był właśnie świat Beni Krzyka, legendarnego bandyty. Świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych najdziwaczniejszymi krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. Mieszało się tu wszystko. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandiugi Froima Gracza, zanim został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy… „Ach! Odessa-Mama…” to musical oparty na błatnych (czyli wywodzących się ze światka przestępczego) pieśniach, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony poczuciem humoru. Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odeskiego półświatka.

WYDARZY SIĘ

  • do 10.04. – jarmark wielkanocny, Rynek - Żary,
  • do 13.04. - jarmark Wielkanocny „Kraszanka”, Deptak – Zielona Góra,
  • 09.04. – jarmark wielkanocny, Żagański Pałac Kultury,
  • 09.04. – jarmark „Stoły wielkanocne”, plac Ratuszowy - Sulechów,
  • 09.04. - koncert Nagórski/Wośko - „Kaczmarski”, Café Noir, Zielona Góra,
  • 09.04. – wystawa Zdzisława Bazylewicza pt. "Czasu nie liczę", Muzeum Ziemi Lubuskiej,
  • 9-10. – Kraszankowa Warsztatownia, Zielona Góra,
  • 10.04. – spektakl „Wykapany teść”, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 10.04. – jarmark wielkanocny, Pszczew,
  • 13-14.04 – spektakl „Odessa Mama” – Gramy dla Ukrainy, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 21.04. – festiwal „Klan Machaliców i przyjaciele”, Piekarnia Cichej Kobiety i MZL, Zielona Góra,
  • 22.04. – koncert „Możdżer gra Gershwina”, Filharmonia Gorzowska,
  • 22.04. – koncert „Moje życie z Mozartem”, Filharmonia Zielonogórska,
  • 23.04. – koncert „Remembering Luciano Pavarotti”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
  • 23.04. – impreza plenerowa “Piknik z mistrzami”, Międzyrzecz,
  • 24.04. – koncert zespołu „Meek, oh why ?”, Kawon, Zielona Góra,
  • 29.04. – koncert Kaśki Sochackiej, Kostrzyn nad Odrą,
  • 30.04. – spektakl muzyczny „Nim wstanie dzień”, Żarski Dom Kultury,
  • 30.04. - koncert Kaśki Sochackiej, Świebodziński Dom Kultury,
  • 03.05. – koncert papieski Stanisławy Celińskiej, Parafia Wniebowzięcia NMP, Żary,
  • 05-08.05 – XVII. Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, Lubuskie,
  • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury,
  • 28.05. – koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Żagański Pałac Kultury,
  • 31.05. – występ „Kabaretu Młodych Panów”, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
  • 03.06. – występ kabaretu „Nowaki”, Świebodziński Dom Kultury,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska