Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie powstają ogrody kieszonkowe? Sprawią, że Zielona Góra będzie bardziej zielona i poradzi sobie z nadmiarem wody

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ulica Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze
Ulica Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze Mariusz Kapała
Ogrody kieszonkowe powstają w mieście, a zielonogórzanie nie kryją zadowolenia. Zamiast betonu pojawią się zieleń. I to w miejscach, gdzie nawet nie pomyśleliśmy, że to dobre teren dla roślin. Czego możemy się niebawem spodziewać?

Mieszkańcy narzekają, że w niektórych miejscach – zwłaszcza w centrum - jest szaro, betonowo i smutno. A każda roślina spowodowałaby, że miejsce to stałoby się bardziej atrakcyjne. I nie byłoby takich problemów po ulewach, jakie obserwujemy w wielu miastach. Rozwiązaniem tych kłopotów mają być właśnie ogrody kieszonkowe.

Ulica Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze

Gdzie powstają ogrody kieszonkowe? Sprawią, że Zielona Góra ...

Kieszonkowe ogrody w centrum miasta

Ogrody i parki kieszonkowe to niewielkie enklawy zieleni, które powstają w centrach miast. Tam, gdzie nie ma możliwości stworzenia większych skwerów i gdzie zieleni bardzo brakuje.
Zielona Góra stara się od jakiegoś czasu tworzyć takie małe skwerki zieleni, stawiając w różnych miejscach zielniki, urządzać zielone ściany na przystankach autobusowych czy stawiając na kwietne łąki. Kolejnym pomysłem są właśnie tzw. ogrody kieszonkowe.

Zielona ściana na przystanku MZK w Zielonej Górze
Zielona ściana na przystanku MZK w Zielonej Górze Natalia Dyjas-Szatkowska

Zielono-niebieska infrastruktura

W ramach projektu "Zielono-niebieska infrastruktura na terenie Miasta Zielona Góra" zostanie zrealizowanych 10 zadań, których celem jest retencjonowanie wód opadowych i roztopowych, a także rozwój zieleni miejskiej.
Chodzi o rozszczelnienie utwardzonych nawierzchni, stworzenie ogólnodostępnych miejsc wypoczynku i rekreacji z elementami małej architektury w otoczeniu nowych nasadzeń zieleni.
Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 2,5 mln zł, z czego dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 1 mln zł.

Gdzie powstają ogrody kieszonkowe?

Na jakim etapie jest ten projekt? Przy ulicy Reja trwają już prace. Tu gdzie do tej pory parkowały auta, piaszczysty teren zostanie utwardzony. Będzie on przepuszczał wodę deszczową. Oczywiście nie zabraknie zielni, utworzony zostanie skwer z bylinami, będącymi strefą retencji wody. Podobna prace rozpoczną się niebawem także nad ogrodem kieszonkowym przy ul. Obywatelskiej
Co dalej? Trwa przetarg na wykonanie trzech ogrodów kieszonkowych. Gdzie? Przy ul. Zjednoczenia/Dekoracyjnej, Pl. Powstańców Wielkopolskich/ul. Mickiewicza oraz ul. Bohaterów Westerplatte.
W ogrodach tych będzie miejsce na rabaty z krzewami ozdobnymi. Nie zabraknie tu ławek. Powstaną także systemy pozwalające na podlewanie drzew przez zastosowanie punktowych otworów napowietrzających. Przy ul. Zjednoczenia powstanie ogród deszczowy w formie suchego potoku z dużych otoczaków. Przy większych opadach deszczu, woda będzie się w nim zbierać.
Gdzie jeszcze możemy spodziewać się zmian? Wody opadowe zostaną też zagospodarowane na terenie Centrum Przyrodniczego przy ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego, powstanie ogród kieszonkowy przy ul. Kopernika, przy placu Pocztowym, przy Wieży Łaziebnej.

Zobacz też - drzewo w środku sklepu w Zielonej Górze:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska