Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie warto rodzić w Lubuskiem

Katarzyna Borek, (tami) 68 324 88 37 [email protected]
- Nie pomoże supersprzęt i czcze gadanie. Życzę położnych z sercem - radzi Wam podwójna mama. Inna nasza Czytelniczka podpowiada, na co jeszcze zwrócić uwagę, by przeżyć cud narodzin a nie tragedii..

BECIKOWE PO NOWEMU

BECIKOWE PO NOWEMU

Od 1 listopada przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (czyli tzw. becikom) jak również o taki dodatek do zasiłku rodzinnego, trzeba pokazać w urzędzie gminy zaświadczenie lekarskie. Potwierdzające, że mama trafiła pod opieką lekarzy nie później niż 10 tygodnia ciąży. Ten wymóg dotyczy wniosków składanych od 1 listopada 2009 r. - bez względu na termin urodzenia dziecka.
Zgodnie z wyjaśnieniami udzielonymi przez ministerstwo zdrowia:
1 Osobą uprawnioną do wystawienia takiego zaświadczenia jest wyłącznie lekarz, a nie na przykład położna.
2 Może to zrobić każdy lekarz, do którego zgłosi się kobieta w ciąży - bez względu na specjalizację. Ważne jest, by mógł potwierdzić wykonanie badań określonych w załączniku do ministerialnego rozporządzenia.
3 Lekarz może wystawić zaświadczenie na podstawie dostępnej dokumentacji potwierdzającej pozostawanie kobiety w ciąży pod opieką lekarską. Może to być m.in. karta przebiegu ciąży, dokumentacja medyczna znajdująca się w placówce opieki zdrowotnej, w której zarejestrowana jest kobieta bądź dokumentacja medyczna przedstawiona przez ciężarną, która przebywała w innej części kraju lub za granicą.
4 Opieka medyczna może być sprawowana przez lekarzy zakładów opieki zdrowotnej, indywidualnych praktyk lekarskich. Nie ma znaczenia, czy przyjmują prywatnie, czy na NFZ.
5 Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej to świadczenia: zdrowotne profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej i pediatrii udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

W Magazynie "GL" z 21-22 listopada zamieściliśmy praktyczny przewodnik po lubuskich porodówkach. Stworzyliśmy go z pomocą doświadczonych mam i ekspertów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Temat gorąco komentujecie na naszym internetowym forum "GL". Od siebie radzicie tam m.in., gdzie warto rodzić w naszym regionie. Z tych wpisów wynika jedno - że nie ma takiego oddziału ginekologicznego, który by przypadł do gustu wszystkim paniom. Wybierając porodówkę należy kierować się opiniami innych mam o danym szpitalu i jego ofertą, ale przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma się podejście do ciąży.

Czy jest to dla Ciebie sprawa wyłącznie medyczna i zależy Ci na dużym udziale personelu szpitala? Czy może uważasz, że jego ingerencja powinna być ograniczona do niezbędnego i podyktowanego względami bezpieczeństwa? Są bowiem takie panie, dla których poród jest wydarzeniem bardziej magicznym lub też fizjologicznym niż medycznym.

Ważne jest też, z kim będziemy rodzić. Wieloródki poradzą sobie same, ale jeśli pierwszy raz zostaniesz mamą, warto mieć przy sobie fajną położną. Niekoniecznie trzeba za nią zapłacić. Czasami wystarczy zapisać się do szkoły rodzenia przy danym szpitalu, by poznać lepiej jego personel. Bywa najważniejszy. - Nie pomoże supersprzęt i czcze gadanie. Zawsze będzie liczył się CZŁOWIEK i jego podejście do bliźniego - zdradza jedna z Czytelniczek.

Inna mama, Anna Spyra podzieliła się z nami dramatyczną historią swojego synka Oskara. Twierdzi, że w wyniku błędów lekarskich jest on dzieckiem całkowicie niepełnoprawnym. Właśnie dlatego Czytelniczka apeluje do wszystkich kobiet, które planują ciążę, jak i do tych, które spodziewają się dziecka, by zwracały uwagę dodatkowo na kilka rzeczy. - Konieczne jest zrobienie badań bakteriologicznych. Ginekolog musi pobrać wymaz z szyjki macicy, co pozwoli uniknąć zakażeń wewnątrzmacicznych. Często kończą się śmiercią albo trwałym kalectwem - podpowiada pani Ania.

Wybierając szpital sprawdźmy standardy opieki okołoporodowej, jakie ma zawarte w umowie z NFZ i czy może je rzeczywiście zapewnić. Podczas pobytu w szpitalu trzeba zwracać uwagę na prowadzenie dokumentacji medycznej. Powinna być dokładna zarówno w przypadku matki, jak i dziecka. Jest to dowód dla nas i dla lekarza. - Pamiętajmy, że wszelkie braki w dokumentacji mogą być wykorzystane nie tylko przez nas, ale także na korzyść lekarza - ostrzega mama chorego Oskara Spyry. - Uczulam przyszłe matki, które trafiają do szpitala, że są klientkami kupującymi usługę, za którą płacą opłacając składki zdrowotne. Żądajmy odpowiedniej jakości tych usług. Nie pozwólcie lekarzom lekceważyć waszego złego samopoczucia czy bólu porodowego. Wszystko to bowiem może mieć wpływ na późniejsze rokowania dotyczące porodu i zdrowia dziecka.
Także i ministerstwo zdrowia zauważyło, że ciąża i poród wymaga szybkiego uporządkowania. By było traktowane w interesie zdrowotnym kobiety i noworodka, a nie szpitala i pracowników medycznych. Dlatego rząd szykuje rewolucyjne zmiany dotyczące standardów opieki okołoporodowej i uporządkowania tych usług. - Kobieta będzie mogła wybrać, kto ma odebrać poród - mówiła tydzień temu na konferencji w Gorzowie
Krystyna Czaplińska-Trojanowska z departamentu matki i dziecka w ministerstwie. Prace nad dokumentem trwały dwa lata.

Najważniejsze zmiany? Między innymi:
* Badania w kierunku HIV dla każdej ciężarnej
* Możliwość porodu w domu.
* Swobodny wybór pozycji.
* Informowanie o przebiegu akcji porodowej i wykonywanych czynnościach.
* Możliwość rezygnacji ze stosowania oksytocyny przyspieszającej akcję porodową.
* Kontakt matki z dzieckiem przez godzinę po porodzie. Dziś noworodek odbierany jest matce najczęściej kilka minut po przyjściu na świat.
* Lekarze mają być bardziej uprzejmi i m.in. przedstawiać się pacjentce.

- Chodzi o to, by zwiększyć satysfakcję kobiet i ograniczyć medykalizację porodu - tłumaczyła Czaplińska-Trojanowska.
Projekt lada dzień powinien trafić do konsultacji społecznych. Będzie wywieszony na stronie ministerstwa zdrowia i będzie można zgłaszać do niego poprawki. Jeśli dobrze pójdzie, wejdzie w życie w styczniu 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska