Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie za potrzebą w Nowej Soli? Są już czynne dwie nowoczesne, samoobsługowe toalety. Stanęły w centrum miasta

Edward Gurban
Czynne są dwa nowe miejskie szalety przy ulicy Dąbrowskiego oraz na Placu Wyzwolenia. Zanim je otwarto nie brakowało głosów sprzeciwu, oburzenia i obrony dawnych budynków z toaletami, które zostały zburzone.

Jedna z dwóch toalet została umieszczona w pobliżu dawnej, działającej pod fontanną na pl. Wyzwolenia. Zobacz jak zmieniało się to miejsce.

Dotychczasowa toaleta w centrum miasta została zamnknięta

W Nowej Soli stanie nowa toaleta

Nie wszystkim mieszkańcom spodobała się koncepcja zmiany toalet. - Są ważniejsze rzeczy do zrobienia w Nowej Soli niż kible z kosmosu, jak zwykle nie w tej kolejności, żenada - ocenił na facebookowym profilu miasta pan Piotr. - To tak jakby postawić czołg przy rycerzu na koniu - skomentował pan Bartek.

- Te stare wc pasowały do całości, wtapiały się w architekturę. Zwolniłabym tego, kto tak pozwala na psucie piękna naszego miasta i na siłę próbuje wprowadzić nowoczesność do Nowej Soli. To nie Warszawa - przekonuje pani Marzena. - Co to za monstrum? - dopytuje pani Danuta. I tak wpis za wpisem, do niektórych dodatkowe komentarze. - Zawsze coś komuś nie pasuje, jesteście okrutni - stwierdził jeden z nielicznych obrońców toalet pan Leszek.

Głos w ogólnomiejskiej dyskusji zabrał też prezydent Wadim Tyszkiewicz. - Jest mi bardzo przykro z powodu poziomu dyskusji, jaka się toczy. Jeśli nawet popełniliśmy błąd (to się dopiero okaże, kiedy inwestycja zostanie zakończona, zostaną zrobione nasadzenia zieleni i umieszczone elementy małej architektury), to jeszcze nie powód, żeby już dzisiaj dokonywać publicznego linczu - stwierdził prezydent i w długiej wypowiedzi wyjaśnił powody rozbiórki starych i postawienia nowych szaletów.

- Remonty były coraz droższe. Na pl. Wyzwolenia od ruchu aut pękały rury, pojawiały się przecieki, nieszczelności itd. Standard był też z lat 50. i nie przystawał do współczesności. Szalety przy ul. Dąbrowskiego nie były żadnym zabytkiem (jak sugeruje wiele osób). Powstały w latach 60. i nie były objęte żadną ochroną konserwatorską - zapewnił Wadim Tyszkiewicz.

Ponadto, jak uzasadnił włodarz miasta, koszty roczne utrzymania toalet wzrosły do ok. stu tysięcy zł, a koszty poniesione w związku z ich rozbiórką i budową mają zwrócić się w trzy lata.
Toalety działają

- Na toalecie zamontowane są przestrzenne symbole świetlne informujące przechodniów o obiekcie. Pomieszczenie publiczne przystosowane jest do korzystania osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich - informuje Ewa Batko, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Nowej Soli. - By uniemożliwić ewentualne akty wandalizmu w części publicznej dostęp do pomieszczenia techniczno-serwisowego z urządzeniami sterującymi, wyposażono w osobne wejście zewnętrzne zabezpieczone w dodatkowy alarm.
Toalety są płatne, koszt jednorazowego skorzystania to 1 zł.
Budowę toalet zapowiadaliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska