Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zgłosić szkody po dzikich zwierzętach. Zmiany w przepisach łowieckich

Marzena Ślusarz
O nowych przepisach prawa łowieckiego dotyczących zgłaszania szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta rozmawiamy z Jarosławem Mikołajczykiem, łowczym okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach.

Od 1 kwietnia obowiązuje zmienione prawo łowieckie. Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu zgłaszania i szacowania szkód. **Jarosław Mikołajczyk:** To są zasadnicze zmiany. Zostały zapisane w rozdziale 9, w artykule 46 ustawy „Prawo łowieckie”. Do tej pory rolnik, który zauważył na polu zniszczenia wyrządzone przez dzikie zwierzęta, dzwonił do odpowiadającego za dany obwód łowczego. Teraz musi udać się do urzędu gminy właściwego dla obwodu łowieckiego i tam zgłosić szkodę i złożyć wniosek. Gmina w ciągu trzech dni musi powiadomić poszkodowanego i przedstawiciela koła łowieckiego o terminie szacowania szkody, co nie może nastąpić nie później niż w ciągu siedmiu dni od zgłoszenia.

Kto szacuje szkodę?Szkody ma szacować zespół składający się z przedstawiciela gminy, może to być organ pomocniczy gminy, z ustawy odczytujemy, że to może być sołtys, dalej przedstawiciel koła łowieckiego oraz poszkodowany. Rolę dominującą, wedle ustawy, przejmuje gmina. Właściciel terenu może wnosić zastrzeżenia na piśmie do protokołu, a jeśli nie zgadza się z wysokością odszkodowania bądź całą procedurą, może wnieść odwołanie do właściwego nadleśniczego.

Kto wypłaci odszkodowanie?
W dalszym ciągu są to koła łowieckie. Mają 30 dni na wypłatę od dnia podpisania protokołu.

Jakie zatem ustawa wprowadza problemy?
W ostatnich dniach odbieram dziesiątki telefonów. Gminy nie są przygotowane do nałożonych obowiązków. Nie wiedzą, co mają robić, kto to ma robić, nie mają ludzi przygotowanych do takich prac, skąd wziąć na to pieniądze. Ustawa nie zakłada wynagrodzeń dla nikogo i nikt nie wspomniał o pieniążkach za taką pracę, a to musi być unormowane. Urzędnicy pracują w godzinach 7.30 - 15.30, sołtysi często pracują zawodowo, więc już będzie kłopot z organizacją komisji. Nikt z urzędu ani sołtysi nie zostali przeszkoleni w kwestii szacowania szkód. Obawiam się, że najbardziej ucierpią sami rolnicy, ponieważ już trzeba szacować szkody. Teraz już szacujemy zniszczenia na łąkach wyrządzone przez dziki, za chwilę będą siewy kukurydz i sadzenia ziemniaków, to już najbliższe tygodnie. Boję się, że jeśli pracownicy urzędów szybko nie odnajdą się w tych przepisach, mogą powstawać bardzo duże problemy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Oto najlepsi hodowcy bydła mlecznego w Świętokrzyskiem


Agrotech 2018. TOP najdroższych ciągników targów [ZDJĘCIA]

Wiceminister na Agrotechu: - E-wniosek ostatniego dnia to ryzyko [wywiad]

Gorące hostessy na targach Agrotech w Kielcach [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Agrotech 2018. Kosmiczna technologia w traktorach [REPORTAŻ]

Maszyny i gospodarstwa zarządzane... komputerem. Zobacz najnowsze rozwiązania

Agrotech 2018. Nowatorskie rozwiązania w nawożeniu i środkach ochrony roślin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie zgłosić szkody po dzikich zwierzętach. Zmiany w przepisach łowieckich - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska