Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zobaczysz dawny Pszczew? W gorzelni! (wideo)

Dariusz Brożek
Organizatorem seminarium był właściciel Folwarku Pszczew Łukasz Robak. Zaprasza mieszkańców i turystów do zwiedzania wystawy w odrestaurowanej dawnej gorzelni.
Organizatorem seminarium był właściciel Folwarku Pszczew Łukasz Robak. Zaprasza mieszkańców i turystów do zwiedzania wystawy w odrestaurowanej dawnej gorzelni. Dariusz Brożek
W Folwarku Pszczew odbyło się polsko-niemieckie seminarium, poświęcone historii tej miejscowości. Pokłosiem spotkania jest wystawa archiwalnych pocztówek i dokumentów, pochodzących ze zbiorów właściciela.

Tematem polsko-niemieckiego seminarium były procesy izolacji i przenikania grup etnicznych na dawnym pograniczu polsko-niemieckim. Wzięli w nim udział polscy i niemieccy naukowcy, a także byli i obecnie mieszkańcy Pszczewa oraz pobliskich miejscowości. Wysłuchali m.in. referatów na temat historii Pszczewa i wzięli udział w panelowych dyskusjach.

Pokłosiem seminarium jest wystawa w dawnej gorzelni, która wchodzi w skład zabytkowego folwarku. Zobaczymy tam m.in. archiwalne pocztówki i dokumenty ze zbiorów właściciela tego obiektu Łukasza Robaka.

- Ciekawostką jest reprint kroniki, którą prowadził w latach 1941-42 miejscowy ogrodnik. Skrupulatnie odnotowywał w niej temperatury w danym dniu oraz wykonywane w tym czasie czynności - opowiada.

Właściciel zaprasza mieszkańców i turystów do zwiedzania wystawy. Organizatorem seminarium była Fundacja na Rzecz Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa.

Przez wieki Pszczew był bastionem polskości i katolicyzmu. Należał do poznańskich biskupów, dlatego obowiązywał tam zakaz osiedlania się innowierców. Dopiero po drugim zaborze Rzeczpospolitej i przyłączeniu Pszczewa razem z całą Ziemię Międzyrzecką do Prus zaczęli się tam osiedlać Niemcy i Żydzi, zaś miejscowość zmieniła nazwę na Betsche.

Po pierwszej wojnie wbrew staraniom mieszkających tutaj Polaków, miejscowość została w Niemczech, choć granicę z Polską wytyczono zaledwie kilka kilometrów na wschód od Pszczewa. Po drugiej wojnie wrócił do Polski, ale stracił prawa miejskie.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska