Gdzie żyje się lepiej – w Gorzowie czy Zielonej Górze? Co mówią statystyki?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące sytuacji gospodarczej w obu lubuskich stolicach. Dotyczą one trzech pierwszych miesięcy tego roku, a więc: stycznia, lutego i marca. Tym samym w części obejmują już czas epidemii koronawirusa. Czego się z nich dowiadujemy?
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące sytuacji gospodarczej w obu lubuskich stolicach. Dotyczą one trzech pierwszych miesięcy tego roku, a więc: stycznia, lutego i marca. Tym samym w części obejmują już czas epidemii koronawirusa. Czego się z nich dowiadujemy? Pixabay
Udostępnij:
Średni miesięczny zarobek wyższy jest w Zielonej Górze, ale to w Gorzowie więcej zarabia się w przemyśle i budownictwie. Co wynika z danych statystycznych z pierwszych miesięcy tego roku?

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące sytuacji gospodarczej w obu lubuskich stolicach. Dotyczą one trzech pierwszych miesięcy tego roku, a więc: stycznia, lutego i marca. Tym samym w części obejmują już czas epidemii koronawirusa. Czego się z nich dowiadujemy?

Trwa głosowanie...

Czy chcesz mieszkać poza Lubuskiem?

Zarobki

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyższe jest z Zielonej Górze, gdzie w okresie styczeń – marzec 2020 zarabiało się 4598,06 zł brutto. Z kolei w Gorzowie zarabiało się średnio 4433,24 zł.

Przemysł

Choć średnie zarobki wyższe są w południowej stolicy Lubuskiego, to w przemyśle lepiej zarabia się w Gorzowie. Tu średnia wypłata wyniosła 5044,65 zł brutto. W Zielonej Górze zarabiało się 4958,05 zł.

Budownictwo

W Gorzowie lepiej mają też budowlańcy. W północnej stolicy regionu zarabiali oni 4592,07 zł brutto, podczas gdy w Zielonej Górze to tylko 4218,06 zł.

Handel i naprawa samochodów

Jeśli chodzi o handel i naprawę pojazdów samochodowych, to wyższe zarobki były w Zielonej Górze – 4533,89 zł brutto. W Gorzowie zarobki wynosiły 4197,18.

Bezrobocie

Na rynku pracy sytuacja w obu lubuskich stolicach była identyczna. I w Gorzowie, i w Zielonej Górze stopa bezrobocia wynosiła 2,6 proc. Dodajmy jednak, że o pracę lepiej starać się na południu. W Zielonej Górze na jedną ofertę pracy przypadało 9 bezrobotnych, a Gorzowie 14 osób bez pracy.

Mieszkania

Pod względem budownictwa mieszkaniowego Zielona Góra bije Gorzów na głowę! Od stycznia do marca w Zielonej Górze oddano do użytku 169 mieszkań, podczas gdy w Gorzowie tylko 34. Domków jednorodzinnych też więcej buduje się na południu. W Zielonej Górze ukończono budowę 56 domków, a w Gorzowie – 14.

Czytaj również:
Zarobki w Lubuskiem. Ile można zarobić w poszczególnych branżach? Sprawdźcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie