Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie żyje się lepiej – w Gorzowie czy Zielonej Górze? Co mówią statystyki?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące sytuacji gospodarczej w obu lubuskich stolicach. Dotyczą one trzech pierwszych miesięcy tego roku, a więc: stycznia, lutego i marca. Tym samym w części obejmują już czas epidemii koronawirusa. Czego się z nich dowiadujemy?
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące sytuacji gospodarczej w obu lubuskich stolicach. Dotyczą one trzech pierwszych miesięcy tego roku, a więc: stycznia, lutego i marca. Tym samym w części obejmują już czas epidemii koronawirusa. Czego się z nich dowiadujemy? Pixabay
Średni miesięczny zarobek wyższy jest w Zielonej Górze, ale to w Gorzowie więcej zarabia się w przemyśle i budownictwie. Co wynika z danych statystycznych z pierwszych miesięcy tego roku?

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące sytuacji gospodarczej w obu lubuskich stolicach. Dotyczą one trzech pierwszych miesięcy tego roku, a więc: stycznia, lutego i marca. Tym samym w części obejmują już czas epidemii koronawirusa. Czego się z nich dowiadujemy?

Trwa głosowanie...

Czy chcesz mieszkać poza Lubuskiem?

Zarobki

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyższe jest z Zielonej Górze, gdzie w okresie styczeń – marzec 2020 zarabiało się 4598,06 zł brutto. Z kolei w Gorzowie zarabiało się średnio 4433,24 zł.

Przemysł

Choć średnie zarobki wyższe są w południowej stolicy Lubuskiego, to w przemyśle lepiej zarabia się w Gorzowie. Tu średnia wypłata wyniosła 5044,65 zł brutto. W Zielonej Górze zarabiało się 4958,05 zł.

Budownictwo

W Gorzowie lepiej mają też budowlańcy. W północnej stolicy regionu zarabiali oni 4592,07 zł brutto, podczas gdy w Zielonej Górze to tylko 4218,06 zł.

Handel i naprawa samochodów

Jeśli chodzi o handel i naprawę pojazdów samochodowych, to wyższe zarobki były w Zielonej Górze – 4533,89 zł brutto. W Gorzowie zarobki wynosiły 4197,18.

Bezrobocie

Na rynku pracy sytuacja w obu lubuskich stolicach była identyczna. I w Gorzowie, i w Zielonej Górze stopa bezrobocia wynosiła 2,6 proc. Dodajmy jednak, że o pracę lepiej starać się na południu. W Zielonej Górze na jedną ofertę pracy przypadało 9 bezrobotnych, a Gorzowie 14 osób bez pracy.

Mieszkania

Pod względem budownictwa mieszkaniowego Zielona Góra bije Gorzów na głowę! Od stycznia do marca w Zielonej Górze oddano do użytku 169 mieszkań, podczas gdy w Gorzowie tylko 34. Domków jednorodzinnych też więcej buduje się na południu. W Zielonej Górze ukończono budowę 56 domków, a w Gorzowie – 14.

Czytaj również:
Zarobki w Lubuskiem. Ile można zarobić w poszczególnych branżach? Sprawdźcie!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska