Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geoturystyczne skarby województwa lubuskiego

oprac. (vp)
Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa jest jednym z najciekawszych geologicznie miejsc w województwie lubuskim
Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa jest jednym z najciekawszych geologicznie miejsc w województwie lubuskim fot. archiwum
Kopalnia Węgla Brunatnego "Sieniawa", interglacjalne osady w Starym Kurowie oraz Żwirownia w Zwierzynie to jedyne w woj. lubuskim miejsca, umieszczone w katalogu 100 najciekawszych obiektów geoturystycznych w Polsce. Zestawienie opublikowało Ministerstwo Środowiska.

Celem stworzonego katalogu było pokazanie niezwykłych pod względem geologicznym miejsc w naszym kraju, ich bogactwa, różnorodności i potencjału. - Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na zagospodarowanie oraz udostępnienie atrakcji geoturystycznych szerokiemu gronu odbiorców - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa.

Uznanie w oczach ekspertów znalazły trzy miejsca w województwie lubuskim. Kopalnia Węgla Brunatnego w Sieniawie ma jedną z najdłuższych historii wydobywczych w Polsce. Już w XIX wieku wydobywano tam "brunatne złoto" metodą podziemną. Od kilkudziesięciu lat jednak, tak jak we wszystkich kopalniach tego surowca, prowadzi się działalność odkrywkową.

Tą najmniejszą kopalnię węgla brunatnego w Polsce odwiedzają rocznie setki turystów, w tym wycieczek szkolnych i geologów-amatorów. - Geoturystyczne wyróżnienie Ministerstwa Środowiska to dla nas szansa na zaciekawienie kopalnią kolejnych turystów. Chcemy, by na własne oczy przekonali się o bogactwie naturalnym tego regionu, a sceptycy zobaczyli, że wpływ na środowisko jest minimalny i kontrolowany. Tereny zrekultywowane są na najwyższym poziomie, zarówno w kierunku leśnym i wodnym - mówi Andrzej Bik, prezes KWB "Sieniawa". - Co ważne kopalnia współpracuje także z Łagowskim Parkiem Krajobrazowym przy tworzeniu ścieżek dydaktycznych dla spacerowiczów i ustawianiu tablic informacyjnych w parku - dodaje prezes Bik.

Na obszarze Sieniawy plejstoceńskie lodowce zostawiły po sobie zaburzenia glacitektoniczne oraz osady wszystkich trzech zlodowaceń. Kopalnię można zwiedzać za darmo, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wycieczki.

Oprócz Sieniawy wyróżnione zostały osady w Starym Kurowie. W miasteczku odsłania się profil serii glacjalnej i fluwialnej. Osady powstały w czasie plejstocenu, ok. 20 tys. lat temu. Ściany wyrobiska są dobrze odsłonięte i widoczne dla turystów. Ten obiekt również można zwiedzać po uzgodnieniu z zarządcą.

Także Żwirownia osadów polodowcowych w Zwierzynie uznana została za jeden z najciekawszych obiektów geoturystycznych w Polsce. W profilu ścian żwirowni są widoczne osady wodnolodowcowe, a szczególnie piaski drobno- lub średnioziarniste. Układ jest bardzo dobrze widoczny, a gołym okiem można zobaczyć struktury peryglacjalne.

Publikacja 100 najciekawszych miejsc geoturystycznych w kraju została przygotowana w ramach programu Geologia dla Turystyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska