Get Stankiewicz we Wschowie od piątku. Otwarta zostanie wystawa artysty, który część życia spędził w tym mieście

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W Muzeum Ziemi Wschowskiej na placu Zamkowym otwarta zostanie wystawa znanego artysty ze Wschowy
W Muzeum Ziemi Wschowskiej na placu Zamkowym otwarta zostanie wystawa znanego artysty ze Wschowy Muzeum Ziemi wschowskiej/ Domek Miedziorytnika
„Czas przez nikogo niezłapany” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2 w piątek, 20 kwietnia, o godzinie 17.00.

Eugeniusz Józef Stankiewicz żył w latach 1942 – 2011. To mistrz miedziorytu i wybitny polski grafik. Honorowy obywatel Wschowy, w której mieszkał do czasu wyjazdu na studia.
Jego twórczy dorobek prezentowano do tej pory w Muzeum Ziemi Wschowskiej już trzy razy na wystawach czasowych:
•w 2009 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz. Wystawa prac wielkiego miedziorytnika”,
•w 2012 roku na wystawie „Eugeniusz Get Stankiewicz – Transformacja dialogu”,
•w 2016 roku na wystawie „Czas przez nikogo niezłapany” prezentującej pierwszy etap budowy kolekcji.

- Kiedy te prace zobaczyłam po raz pierwszy, to poczułam taką tęsknotę i chęć, żeby się znalazły w naszym muzeum - przyznała Marta Małkus na łamach Gazety Lubuskiej.

W 2015 roku w wyniku współpracy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej powstała wystawa pt. „Kamień, papier, farba. Wschowskie frotaże Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów”, która była prezentowana w Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
W 2017 roku wystawa „Czas przez nikogo niezłapany” była prezentowana w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Historia budowania kolekcji:
Pierwsze prace braci, Eugeniusza i Janusza Stankiewiczów – frotaże powstałe w 1964 roku na Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim we Wschowie – znalazły się w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej w 2009 roku. Dwa obrazy olejne Geta namalowane we Wschowie oraz miedzioryty i linoryty zostały zakupione w 2015 roku. W ten sposób muzeum rozpoczęło budowę kolekcji profesora Eugeniusza Stankiewicza.

Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej szykuje wystawę twórczości prof. Eugeniusza Geta Stankiewicza

Jedyna taka kolekcja w Polsce powstała w Muzeum Ziemi Wschow...

Dzięki dofinansowaniu zakupu 60 prac (2016) i 242 prac (2017) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet 2 – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, wschowska kolekcja wzbogaciła się o kolejne prace artysty. Zakupy zostały dofinansowane przez: Gminę Wschowa, Bank Spółdzielczy we Wschowie, Zarząd Powiatu Wschowskiego i firmę AKME – Zdzisław Wiśniewski.
Wschowską kolekcję wyróżnia duży zbiór unikalnych rysunków, linorytów, obrazów z wczesnego, młodzieńczego okresu twórczości. Regionalna kolekcja sztuki Eugeniusza Geta Stankiewicza służy budowaniu wiedzy o sztuce współczesnej i przemianach w niej zachodzących. Jednocześnie stanowi wzorcowy przykład rozwoju osobowego i artystycznego dla młodych ludzi (przykład osiągnięcia sukcesu, sławy chłopaka z małego miasteczka). Kolekcja będzie służyła jako inspiracja do programów edukacyjnych i promocyjnych np. warsztatów, gry miejskiej, wykładów. Wschowianie i goście spoza miasta poprzez kontakt z kolekcją prac Getasa dowiedzą się o wpływie Wschowy, w której artysta spędził dzieciństwo i młodość, na twórczość mistrza miedziorytu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie