Giełda w Gorzowie. Zobacz, co możesz kupić i... sprzedać (przykładowe ceny, zdjęcia). Uwaga! Mogą być korki!

Zbigniew Borek
Zbigniew Borek
Zabawki, narzędzia, używane meble ogrodowe i domowe, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny i komputerowy, buty, obrania, chałwa z Turcji albo z Ukrainy... - słowem mydło i powidło można kupić na niedzielnej giełdzie w Gorzowie
Zabawki, narzędzia, używane meble ogrodowe i domowe, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny i komputerowy, buty, obrania, chałwa z Turcji albo z Ukrainy... - słowem mydło i powidło można kupić na niedzielnej giełdzie w Gorzowie Zbigniew Borek
Zabawki, narzędzia, używane meble ogrodowe i domowe, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny i komputerowy, buty, obrania, chałwa z Turcji albo z Ukrainy... - słowem mydło i powidło można kupić na niedzielnej giełdzie w Gorzowie. Zdarzają się też podróbki... Zobacz zdjęcia, sprawdź ceny. Ale uważaj: przy ładnej pogodzie korki na drodze dojazdowej są niemal murowane. Jest jednak sposób, żeby ich uniknąć!

Podczas wakacji na giełdzie jest nieco mniej handlowców niż zwykle. Dziwne? Tylko pozornie. - Giełda to dla nas miejsce pracy, zwykle na czarno, ale nawet jak ktoś pracuje nielegalnie, to chce podczas wakacji "wziąć urlop" i odpocząć - tłumaczy jeden z handlowców.

Nie zmienia to faktu, że liczba kupujących podczas wakacji się nie zmienia, a nawet jest większa. Ludzie mają więcej czasu, wypad na giełdę traktują jak wypoczynek, a wręcz niedzielny rytuał. To jednak sprawia, że droga prowadząca z Gorzowa na giełdę często się zatyka. Ba! Korki powstają czasem także od strony Myśliborza, przy zjeździe z trasy S3, bo i z tamtego kierunku przyjeżdża wielu klientów (handlujących także). Teraz (sierpień 2019 r.) dodatkowo sytuację utrudnia to, że na drodze wzdłuż giełdy (od strony Baczyny i Dębna) trwają remonty. Stopniowo wyłączane są z ruchu kolejne odcinki. Skutek? Niekiedy w korku od strony Gorzowa trzeba stać nawet 30-60 minut.

Jest jednak prosty sposób, żeby korki ominąć. Jaki? Wybrać odpowiednie godziny na przyjazd. Generalnie najczęściej korki tworzą się między 9.00 a 10.30, bo wtedy chce tu przyjechać jak najwięcej ludzi. - Człowiek wstaje w niedzielę rano, je śniadanie i śmiga na giełdę jak do kościoła - śmieje się jeden ze stałych bywalców.

Wystarczy jednak wyjechać z Gorzowa chwilę po 8.00, najpóźniej do 8.45, a już wjeżdża się na nią bez żadnych kłopotów. Bilet kosztuje tylko 2 zł i warto z niego korzystać, a nie parkować na dziko, bo coraz częściej zagląda tu drogówka. (I jeszcze jedno: trzeba patrzeć na znaki drogowe, bo w związku z remontem potrafią się zmienić z tygodnia na tydzień).

Inny sposób to przyjechać nieco... później. Czyli gdzieś około 11.00, gdy ruch znacznie spada (kto chce być na giełdzie, o tej porze zwykle już na niej jest). Ten sposób ma oczywisty minus: sporo towaru znajduje do tej pory już swoich nowych właścicieli. Ale jest i plus: handlowcy wiedzą, że za chwilę to, co zostało, będą musieli zapakować i za tydzień... znowu przywieźć i rozpakować. Są więc bardziej skłonni do spuszczenia z tonu (i ceny!), żeby zaoszczędzić sobie fatygi.

Kiedy jest czynna giełda w Gorzowie? Niemal w każdą niedzielę!
Regulamin mówi krótko: "Giełda samochodowo – towarowa przy ul. Szczecińskiej czynna jest w każdą niedzielę z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych oraz Wszystkich Świętych, w godzinach od 7°° do 15°°" (szczegóły reguylaminu poniżej).

Najłatwiej zapamiętać, że giełda w Gorzowie czynna jest praktycznie w każdą niedzielę za wyjątkiem świąt. Dla kupujących zaczyna się od 8.00 (choć niektórzy przychodzą wcześniej), kończy około 13-14.00 (choć niektórzy zostają dłużej). - Można na niej kupić praktycznie wszystko - śmiał się pan Michał, który akurat kupował używaną listwę oświetleniową w bardzo dobrym stanie za jedyne 40 zł. - W sklepie musiałbym za nią zapłacić jakieś 150 - 200 zł - mówił.

Na gorzowskiej giełdzie można coś przekąsić, coś kupić
- No pyszne. I na giełdzie, i w domu smakują, i w lesie, gdzie jadę zaraz po giełdzie! - mówi ze śmiechem około 30-letni mężczyzna, który kupuje akurat wypiekane na miejscu i nadziewane (mięsem, papryką, grzybami, pieczarkami, serem) pierogi po 5 zł sztuka (mniejszy) i 7 zł (większy). Jeden pieróg od razu zaczął zajadać, kilka pani zapakowała mu do reklamówki. - Pyszne, spóbuj pan, wszyscy chwalą - zachęcała.

Rano było nieco zimno, ale już od 8.00 w kierunku giełdy jechało sporo samochodów. I klienci, i handlowcy byli już giełdy głodni, bo tydzień temu były święta, a przed dwoma tygodniami padał deszcz. Co mogli dziś kupić? Jak zwykle - wszystko!

Podróbki na giełdzie w Gorzowie
Prawie 740 podróbek za 300 tys. zł policjanci skasowali na giełdzie Odzież i obuwie, na których nielegalnie umieszczono logo kilku światowych marek, została skonfiskowana handlującym na gorzowskiej giełdzie w minioną niedzielę (30 czerwca 2019 r.).

- Zabezpieczone rzeczy zostały wycofane z obrotu i nie trafią do sprzedaży. Towar oferowała kobieta, która została przesłuchana. Do przedstawienia zarzutów niezbędna będzie opinia biegłego - informuje st. sierż. Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Wynotowaliśmy trochę cen towarów na gorzowskiej giełdzie (patrz też niżej)
* pingwin na baterie (używka, ale czyściutki) - 10 zł
* drewniana ozdobna, zamykana skrzyneczka (około 20x30x10 cm) - 15 zł
* szpulowy magnetofon - 50 zł
* dziecięcy karabin (nowy) 40 zł
* chomąto 100 zł (małe) i 150 zł (duże)
* ryby prosto z wędzarni (- Z Morza Północnego, we wtorek kuter wrócił do Świnoujścia - mówi sprzedawca): makrela - 8 zł, dorsz i pstrąg - 20 zł (ceny za sztukę)
* nowe zabawki na baterie: czołg, który koziołkuje - 15 zł, śmigłowiec - 25 zł
* pokale na piwo: gambrinus 2 zł (0,5 l), paulaner (wyższy) - 3 zł (- Ale jak pan weźmiesz wszystkie, to pięknie w karton zapakuję i się na pewno dogadamy - puszcza oko pani, która ma ich kilkanaście)
* elekrytryczne wałki do włosów - 20 zł (- No, jak nie działają, jak działają! Oczywista sprawa - zapewnia sprzedawca)
* drewniane krzesło (brudnawe, do wyszlifowania, ale solidne) - 10 zł sztuka (są dwa, stoi na nich lustro - też za 10 zł)
* rowerki dla dzieci 40 zł (- Ten lepszy za 50, ale... jak się potargujemy, to trochę taniej - zachęca sprzedawca)
* wieszak zrobiony z racic dzika - 30 zł.

Wymarzona niedziela na giełdzie w Gorzowie

Dziś (8 kwietnia 2018 r.) na giełdzie w Gorzowie, prowadzonej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji na terenach dawnego Ursusa, było około kilkanaście tysięcy osób. Przed 11.00 jeden ze sprzedawców biletów (cena 2 zł) na giełdowy parking powiedział reporterowi „GL”, że sprzedał już około 300 biletów samochodowych, gdy przeciętnie w całą giełdową niedzielę sprzedaje ich około 150. Nic dziwnego: temperatura już przed południem dobijała do 20 stopni, do tego piękne słońce i... ustawowy zakaz handlu.

- W taką niedzielę jak dziś niektórzy przychodzą tu zamiast do galerii - mówili nam Daniel Szukiełowicz i Karol Kurkiewicz z Drezdenka, którzy sprzedawali opony samochodowe. Na giełdzie w Gorzowie są co tydzień lub dwa i taki tłum jak dziś zdarza się rzadko. - Ale to wcale nie znaczy, że będziemy mieli większy utarg, bo w takie dni jest mnóstwo oglądających i pytających o ceny niekoniecznie po to, żeby towar kupić. Przy złej pogodzie, gdy jest np. zimno albo trochę pada deszcz czy śnieg, ludzi jest wprawdzie mniej, ale o ceny pytają ci, którzy naprawdę są zainteresowani kupnem - tłumaczyli obaj panowie.

Nie zmienia to faktu, że każdy sprzedawca cieszy się z tłumu. - Trafiają się myśliwi, wędkarze, harcerze i miłośnicy ASG (z angielskiego: Air Soft Gun – replika broni palnej - przyp. red.), ale też po prostu ci, którzy chcą chodzić w wojskowych ubraniach albo mieć militarny ekwipunek - mówił Marcin Kłopotek z Nowej Soli, który na gorzowskiej giełdzie prowadzi stoisko z takim właśnie asortymentem. Czasem sprzedaje też chałwę prosto z Ukrainy. - Oryginalna, nie do podrobienia. Wystarczy zamknąć oczy i wraca smak, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa w komunie - śmiał się pan Marcin.

Przykładowe ceny
Oto przykłądowe ceny zanotowane na gorzowskiej giełdzie w niedzielę 8 kwietnia
* 0,5 kg chałwy z Ukrainy - 7 zł
* płyty The Beatles w dobrym stanie - 60-80 zł
* duży pluszowy tygrys 40 zł
* czarna pantera z porcelany (wysokość około 1 m) - 50 zł
* szklane biurko - 120 zł
* stojak na dwa rowery z Holandii (zakładany na głowicę haku samochodowego) - 130 zł
* konik na biegunach (z kółkami) - 30 zł
* składany stół do tenisa stołowego - 200 zł
* fotel na biegunach - 120 zł
* klatka dla królików - 60 zł
* stary zegar na półkę - 100 zł
* stary (1920-30 r.) zegar wolnostojący - 300 zł
* stół z maszyny do szycie marki Singer z dębowym blatem - 700 zł
* samochodziki na resorach (nowe, zapakowane) - 6 zł
* stół warsztatowy - 150 zł
* stół turystyczny z czterema siedzeniami (składany w walizeczkę) - 70 zł
* proszek Omo z Niemiec (120 prań) - 70 zł
* proszek Wizir z Niemiec (100 prań) - 50 zł
* atlas do ćwiczeń - 1000-1200 zł
* nowa skarbonka z luksferu i drzewa sosnowego 120 zł
* duża suszarka do prania (na słupku) - 120-150 zł
* nowy zestaw masywnych mebli ogrodowych (palona sosna) 650 zł
* dwuletni ponton (wzmacniany materiał) z 4 kapokami - 1600 zł
* stara tarka do prania 50 zł
* stara tarka do prania szklana (dekoracyjna) - 120 zł
* trąbka 350 zł
* składane fotele turystyczne - 40-800 zł
* zabawkowy ring z czterema superbohaterami - 100 zł
* czerwone serce ze styropianu - 30 zł
Uwaga: zwykle można się targować i to z bardzo dobrymi skutkami.

Giełda w Gorzowie: stawki dla handlujących
Opłaty za handel na giełdzie określa uchwała (nr XXXV/424/2016) Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z 29 listopada 2016 r.
"w sprawie opłaty targowej". Zgodnie z uchwałą teren giełdy to formalnie plac targowy, a na nim obowiązują następujące stawki:
1. Sprzedaż z miejsc o powierzchni do 2 m2 oraz sprzedaż obnośna 3 zł
2. Sprzedaż z miejsc o powierzchni powyżej 2 m2 do 10 m2 - za każde zajęte stanowisko 5 zł
3. Sprzedaż pozostała - za każde zajęte stanowisko 10 zł

Uwaga: chodzi o giełdę w części administrowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie Wlkp. - to znaczy - w uproszczeniu - tej na betonowym podłożu. Stawki na podłożu ziemnym trudno ustalić, bo administruje nimi spółką, z którą kontakt jest utrudniony. Z naszych rozmów z handlowcami wynika, że np. stanowisko o szerokości 3-4 m i głębokości około 5 m może kosztować nawet 80 zł (za jeden dzień handlu).

R E G U L A M I N
GIEŁDY SAMOCHODOWO – TOWAROWEJ PRZY UL. SZCZECIŃSKIEJ W GORZOWIE WLKP.

§ 1
Giełda samochodowo – towarowa przy ul. Szczecińskiej czynna jest w każdą niedzielę z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych oraz Wszystkich Świętych, w godzinach od 7°° do 15°°.


Administratorem giełdy samochodowo – towarowej zwanej dalej „giełdą” jest
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie reprezentowany przez Dyrektora OSiR.
Dyrektor OSiR przyjmuje zainteresowanych w każdy poniedziałek w godz : 8°°-11°°
w siedzibie OSiR przy ul. Słowiańskiej 10 ; tel. sekret. OSiR:095 7287610 )
Nadzór w zakresie prowadzenia giełdy w stosunku do Ośrodka Sportu i Rekreacji sprawuje Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp.

§ 2
1. Uprawnionymi do sprzedaży samochodów oraz wykonywania handlu w czasie trwania giełdy są:
- osoby fizyczne i prawne posiadające uprawnienia handlowe,
- podatnicy podatku rolnego,
- osoby prowadzące sprzedaż runa leśnego (zgodnie z regulaminem),
- osoby sprzedające przedmioty używane nie wyłączone z obrotu towarowego, jeżeli nie prowadzą one stałej działalności gospodarczej w zakresie handlu, po uiszczeniu opłaty targowej zgodnej z uchwałą Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
2. Na stałe zajmowanie miejsca do handlu może być podpisana stosowna umowa pomiędzy Kupcem a OSiR.
3. Za zajęcie miejsca do handlu, stałych miejsc abonamentowych, za miejsce na parkingu, itp. w trakcie giełdy pobierane są opłaty giełdowe wg stawek ustalonych Zarządzeniem Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.
4. Sprzedaż abonamentów na miejsca do handlu na terenie giełdy, odbywa się podczas trwania giełdy w ostatnią niedzielę miesiąca za m-c przyszły i pierwszą niedzielę miesiąca za m-c bieżący w Biurze Giełdy znajdującej się w obiekcie Działu Zasobów Lokalowych i Targowisk ul. Szczecińska 25.
5. Rezerwacja miejsca do handlowania wygasa z chwilą nie uiszczenia opłaty abonamentowej za jeden miesiąc. Po tym okresie miejsce można sprzedać innemu Kupcowi.

§ 3
Wjazd na teren giełdy samochodami dozwolony jest po uprzednim uzgodnieniu z administratorem giełdy.

§ 4
Osoby prowadzące działalność handlową na giełdzie zobowiązane są do przestrzegania Regulaminu Giełdy oraz innych przepisów prawnych regulujących zakres prowadzonej działalności.

§ 5
1. Na giełdzie mogą być sprzedawane wszystkie artykuły z wyjątkiem:
a/ napojów alkoholowych zawierających pow.4,5 % , nafty, benzyny, spirytusu skażonego, denaturatu, trucizn, środków leczniczych,
c/ zagranicznych banknotów i monet,
d/ papierów wartościowych,
e/ broni, amunicji, materiałów wybuchowych oraz artykułów pirotechnicznych,
f/ innych artykułów, których sprzedaż jest zabroniona na podstawie innych przepisów.
Obowiązuje również zakaz oferowania tych artykułów do sprzedaży.
2. Zabrania się prowadzenia na giełdzie sprzedaży towarów w drodze publicznych losowania, gier hazardowych lub przetargów z wyjątkiem losów loterii książkowych.
3. Na terenie giełdy nie wolno wprowadzać do obrotu w handlu okrężnym:
a/ dziczyzny,
b/ przetworów mięsnych, z wyłączeniem konserw w puszkach,
c/ drobiu,
d/ tłuszczów zwierzęcych i roślinnych,
e/ grzybów świeżych i przetworów grzybowych,
f/ dietetycznych środków spożywczych.
4. Wprowadzenie do sprzedaży napojów do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa, wymaga niezbędnego, indywidualnego zezwolenia Prezydenta Miasta oraz odrębnej zgody Dyrektora OSiR.

§ 6
Miejsce sprzedaży nie może być, w całości lub części odstępowane innej osobie przez Kupca, któremu miejsce to wyznaczono, jak również samowolnie zmienione. Zabrania się ustawiania straganów i innego sprzętu na terenie giełdy bez uzgodnienia z administratorem giełdy.

§ 7
1. Osoby biorące udział w handlu zobowiązane są przestrzegać przepisów higieniczno - sanitarnych, handlowych i porządkowych.
2. Utrzymanie czystości w czasie trwania handlu w zajmowanym stoisku jak również w bezpośrednim otoczeniu, oraz zimą odśnieżenie stoiska, jest obowiązkiem osoby handlującej. Wszystkie odpady i nieczystości handlujący usuwa do pojemników na śmieci.
3. Przy sprzedaży artykułów spożywczych należy zachować obowiązujące warunki sanitarne, osoby te powinny posiadać aktualne książeczki zdrowia.

§ 8
1. Obowiązkiem każdego handlującego jest umieszczenie wywieszki z imieniem i nazwiskiem lub nazwą zakładu, miejscem siedziby firmy, dokumentu określającego zezwolenie do prowadzenia działalności.
2. Osoba prowadząca handel na targowisku jest zobowiązana uwidocznić na towarach wystawionych do sprzedaży, ceny w sposób zapewniający prostą informację o ich wysokości.
3. Do ważenia lub mierzenia towarów mogą być używane wyłącznie jednostki miar obowiązujące w obrocie towarowym, tj. metr, kilogram, litr i ich pochodne.

§ 9
Prowadzenie działalności gastronomicznej wymaga zgody administratora giełdy.

§ 10
Za wyznaczone i oznakowane przez administratora giełdy miejsca do parkowania samochodów osobowych i ciężarowych jest pobierana opłata wg ustalonego cennika przez Dyrektora OSiR.

§ 11
Handlujący zobowiązany jest do przestrzegania wszelkich przepisów określonych w Ustawie z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173 poz. 1807 ze zmianami) oraz przepisy przeciwpożarowe wynikające z ustawy z dnia 21 kwietnia 2006r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2006r. nr 80.poz.563), a także przepisów dotyczących ochrony środowiska i sanitarnych.

§ 12
1. Osoby które nie będą przestrzegały Regulaminu Giełdy będą usuwane z terenu giełdy.
2. Za zniszczenie zieleni na terenie Giełdy pobierana będzie opłata w wysokości równowartości zniszczonej zieleni.
3. Decyzję o usunięciu z targowiska winnego naruszania obowiązujących przepisów lub regulaminu może podjąć administrator giełdy. Osoba usunięta z targowiska może ponownie otrzymać zgodę na handel na terenie giełdy po upływie 1 roku.
Gorzów Wlkp. 01.01.2009r.
Dyrektor OSiR Gorzów Wlkp.

Zobacz też wideo: Starocie na sprzedaż

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie