Giełda w Gorzowie. Zobacz, co możesz kupić i... sprzedać (przykładowe ceny, zdjęcia). Uwaga! Mogą być korki!

Zbigniew Borek
Zbigniew Borek
Zabawki, narzędzia, używane meble ogrodowe i domowe, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny i komputerowy, buty, obrania, chałwa z Turcji albo z Ukrainy... - słowem mydło i powidło można kupić na niedzielnej giełdzie w Gorzowie Zbigniew Borek
Zabawki, narzędzia, używane meble ogrodowe i domowe, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt radiowy, telewizyjny i komputerowy, buty, obrania, chałwa z Turcji albo z Ukrainy... - słowem mydło i powidło można kupić na niedzielnej giełdzie w Gorzowie. Zdarzają się też podróbki... Zobacz zdjęcia, sprawdź ceny. Ale uważaj: przy ładnej pogodzie korki na drodze dojazdowej są niemal murowane. Jest jednak sposób, żeby ich uniknąć!

Podczas wakacji na giełdzie jest nieco mniej handlowców niż zwykle. Dziwne? Tylko pozornie. - Giełda to dla nas miejsce pracy, zwykle na czarno, ale nawet jak ktoś pracuje nielegalnie, to chce podczas wakacji "wziąć urlop" i odpocząć - tłumaczy jeden z handlowców.

Nie zmienia to faktu, że liczba kupujących podczas wakacji się nie zmienia, a nawet jest większa. Ludzie mają więcej czasu, wypad na giełdę traktują jak wypoczynek, a wręcz niedzielny rytuał. To jednak sprawia, że droga prowadząca z Gorzowa na giełdę często się zatyka. Ba! Korki powstają czasem także od strony Myśliborza, przy zjeździe z trasy S3, bo i z tamtego kierunku przyjeżdża wielu klientów (handlujących także). Teraz (sierpień 2019 r.) dodatkowo sytuację utrudnia to, że na drodze wzdłuż giełdy (od strony Baczyny i Dębna) trwają remonty. Stopniowo wyłączane są z ruchu kolejne odcinki. Skutek? Niekiedy w korku od strony Gorzowa trzeba stać nawet 30-60 minut.

Jest jednak prosty sposób, żeby korki ominąć. Jaki? Wybrać odpowiednie godziny na przyjazd. Generalnie najczęściej korki tworzą się między 9.00 a 10.30, bo wtedy chce tu przyjechać jak najwięcej ludzi. - Człowiek wstaje w niedzielę rano, je śniadanie i śmiga na giełdę jak do kościoła - śmieje się jeden ze stałych bywalców.

Wystarczy jednak wyjechać z Gorzowa chwilę po 8.00, najpóźniej do 8.45, a już wjeżdża się na nią bez żadnych kłopotów. Bilet kosztuje tylko 2 zł i warto z niego korzystać, a nie parkować na dziko, bo coraz częściej zagląda tu drogówka. (I jeszcze jedno: trzeba patrzeć na znaki drogowe, bo w związku z remontem potrafią się zmienić z tygodnia na tydzień).

Inny sposób to przyjechać nieco... później. Czyli gdzieś około 11.00, gdy ruch znacznie spada (kto chce być na giełdzie, o tej porze zwykle już na niej jest). Ten sposób ma oczywisty minus: sporo towaru znajduje do tej pory już swoich nowych właścicieli. Ale jest i plus: handlowcy wiedzą, że za chwilę to, co zostało, będą musieli zapakować i za tydzień... znowu przywieźć i rozpakować. Są więc bardziej skłonni do spuszczenia z tonu (i ceny!), żeby zaoszczędzić sobie fatygi.

Kiedy jest czynna giełda w Gorzowie? Niemal w każdą niedzielę!
Regulamin mówi krótko: "Giełda samochodowo – towarowa przy ul. Szczecińskiej czynna jest w każdą niedzielę z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych oraz Wszystkich Świętych, w godzinach od 7°° do 15°°" (szczegóły reguylaminu poniżej).

Najłatwiej zapamiętać, że giełda w Gorzowie czynna jest praktycznie w każdą niedzielę za wyjątkiem świąt. Dla kupujących zaczyna się od 8.00 (choć niektórzy przychodzą wcześniej), kończy około 13-14.00 (choć niektórzy zostają dłużej). - Można na niej kupić praktycznie wszystko - śmiał się pan Michał, który akurat kupował używaną listwę oświetleniową w bardzo dobrym stanie za jedyne 40 zł. - W sklepie musiałbym za nią zapłacić jakieś 150 - 200 zł - mówił.

Na gorzowskiej giełdzie można coś przekąsić, coś kupić
- No pyszne. I na giełdzie, i w domu smakują, i w lesie, gdzie jadę zaraz po giełdzie! - mówi ze śmiechem około 30-letni mężczyzna, który kupuje akurat wypiekane na miejscu i nadziewane (mięsem, papryką, grzybami, pieczarkami, serem) pierogi po 5 zł sztuka (mniejszy) i 7 zł (większy). Jeden pieróg od razu zaczął zajadać, kilka pani zapakowała mu do reklamówki. - Pyszne, spóbuj pan, wszyscy chwalą - zachęcała.

Rano było nieco zimno, ale już od 8.00 w kierunku giełdy jechało sporo samochodów. I klienci, i handlowcy byli już giełdy głodni, bo tydzień temu były święta, a przed dwoma tygodniami padał deszcz. Co mogli dziś kupić? Jak zwykle - wszystko!

Podróbki na giełdzie w Gorzowie
Prawie 740 podróbek za 300 tys. zł policjanci skasowali na giełdzie Odzież i obuwie, na których nielegalnie umieszczono logo kilku światowych marek, została skonfiskowana handlującym na gorzowskiej giełdzie w minioną niedzielę (30 czerwca 2019 r.).

- Zabezpieczone rzeczy zostały wycofane z obrotu i nie trafią do sprzedaży. Towar oferowała kobieta, która została przesłuchana. Do przedstawienia zarzutów niezbędna będzie opinia biegłego - informuje st. sierż. Mateusz Sławek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Wynotowaliśmy trochę cen towarów na gorzowskiej giełdzie (patrz też niżej)
* pingwin na baterie (używka, ale czyściutki) - 10 zł
* drewniana ozdobna, zamykana skrzyneczka (około 20x30x10 cm) - 15 zł
* szpulowy magnetofon - 50 zł
* dziecięcy karabin (nowy) 40 zł
* chomąto 100 zł (małe) i 150 zł (duże)
* ryby prosto z wędzarni (- Z Morza Północnego, we wtorek kuter wrócił do Świnoujścia - mówi sprzedawca): makrela - 8 zł, dorsz i pstrąg - 20 zł (ceny za sztukę)
* nowe zabawki na baterie: czołg, który koziołkuje - 15 zł, śmigłowiec - 25 zł
* pokale na piwo: gambrinus 2 zł (0,5 l), paulaner (wyższy) - 3 zł (- Ale jak pan weźmiesz wszystkie, to pięknie w karton zapakuję i się na pewno dogadamy - puszcza oko pani, która ma ich kilkanaście)
* elekrytryczne wałki do włosów - 20 zł (- No, jak nie działają, jak działają! Oczywista sprawa - zapewnia sprzedawca)
* drewniane krzesło (brudnawe, do wyszlifowania, ale solidne) - 10 zł sztuka (są dwa, stoi na nich lustro - też za 10 zł)
* rowerki dla dzieci 40 zł (- Ten lepszy za 50, ale... jak się potargujemy, to trochę taniej - zachęca sprzedawca)
* wieszak zrobiony z racic dzika - 30 zł.

Wymarzona niedziela na giełdzie w Gorzowie

Dziś (8 kwietnia 2018 r.) na giełdzie w Gorzowie, prowadzonej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji na terenach dawnego Ursusa, było około kilkanaście tysięcy osób. Przed 11.00 jeden ze sprzedawców biletów (cena 2 zł) na giełdowy parking powiedział reporterowi „GL”, że sprzedał już około 300 biletów samochodowych, gdy przeciętnie w całą giełdową niedzielę sprzedaje ich około 150. Nic dziwnego: temperatura już przed południem dobijała do 20 stopni, do tego piękne słońce i... ustawowy zakaz handlu.

- W taką niedzielę jak dziś niektórzy przychodzą tu zamiast do galerii - mówili nam Daniel Szukiełowicz i Karol Kurkiewicz z Drezdenka, którzy sprzedawali opony samochodowe. Na giełdzie w Gorzowie są co tydzień lub dwa i taki tłum jak dziś zdarza się rzadko. - Ale to wcale nie znaczy, że będziemy mieli większy utarg, bo w takie dni jest mnóstwo oglądających i pytających o ceny niekoniecznie po to, żeby towar kupić. Przy złej pogodzie, gdy jest np. zimno albo trochę pada deszcz czy śnieg, ludzi jest wprawdzie mniej, ale o ceny pytają ci, którzy naprawdę są zainteresowani kupnem - tłumaczyli obaj panowie.

Nie zmienia to faktu, że każdy sprzedawca cieszy się z tłumu. - Trafiają się myśliwi, wędkarze, harcerze i miłośnicy ASG (z angielskiego: Air Soft Gun – replika broni palnej - przyp. red.), ale też po prostu ci, którzy chcą chodzić w wojskowych ubraniach albo mieć militarny ekwipunek - mówił Marcin Kłopotek z Nowej Soli, który na gorzowskiej giełdzie prowadzi stoisko z takim właśnie asortymentem. Czasem sprzedaje też chałwę prosto z Ukrainy. - Oryginalna, nie do podrobienia. Wystarczy zamknąć oczy i wraca smak, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa w komunie - śmiał się pan Marcin.

Przykładowe ceny
Oto przykłądowe ceny zanotowane na gorzowskiej giełdzie w niedzielę 8 kwietnia
* 0,5 kg chałwy z Ukrainy - 7 zł
* płyty The Beatles w dobrym stanie - 60-80 zł
* duży pluszowy tygrys 40 zł
* czarna pantera z porcelany (wysokość około 1 m) - 50 zł
* szklane biurko - 120 zł
* stojak na dwa rowery z Holandii (zakładany na głowicę haku samochodowego) - 130 zł
* konik na biegunach (z kółkami) - 30 zł
* składany stół do tenisa stołowego - 200 zł
* fotel na biegunach - 120 zł
* klatka dla królików - 60 zł
* stary zegar na półkę - 100 zł
* stary (1920-30 r.) zegar wolnostojący - 300 zł
* stół z maszyny do szycie marki Singer z dębowym blatem - 700 zł
* samochodziki na resorach (nowe, zapakowane) - 6 zł
* stół warsztatowy - 150 zł
* stół turystyczny z czterema siedzeniami (składany w walizeczkę) - 70 zł
* proszek Omo z Niemiec (120 prań) - 70 zł
* proszek Wizir z Niemiec (100 prań) - 50 zł
* atlas do ćwiczeń - 1000-1200 zł
* nowa skarbonka z luksferu i drzewa sosnowego 120 zł
* duża suszarka do prania (na słupku) - 120-150 zł
* nowy zestaw masywnych mebli ogrodowych (palona sosna) 650 zł
* dwuletni ponton (wzmacniany materiał) z 4 kapokami - 1600 zł
* stara tarka do prania 50 zł
* stara tarka do prania szklana (dekoracyjna) - 120 zł
* trąbka 350 zł
* składane fotele turystyczne - 40-800 zł
* zabawkowy ring z czterema superbohaterami - 100 zł
* czerwone serce ze styropianu - 30 zł
Uwaga: zwykle można się targować i to z bardzo dobrymi skutkami.

Giełda w Gorzowie: stawki dla handlujących
Opłaty za handel na giełdzie określa uchwała (nr XXXV/424/2016) Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z 29 listopada 2016 r.
"w sprawie opłaty targowej". Zgodnie z uchwałą teren giełdy to formalnie plac targowy, a na nim obowiązują następujące stawki:
1. Sprzedaż z miejsc o powierzchni do 2 m2 oraz sprzedaż obnośna 3 zł
2. Sprzedaż z miejsc o powierzchni powyżej 2 m2 do 10 m2 - za każde zajęte stanowisko 5 zł
3. Sprzedaż pozostała - za każde zajęte stanowisko 10 zł

Uwaga: chodzi o giełdę w części administrowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie Wlkp. - to znaczy - w uproszczeniu - tej na betonowym podłożu. Stawki na podłożu ziemnym trudno ustalić, bo administruje nimi spółką, z którą kontakt jest utrudniony. Z naszych rozmów z handlowcami wynika, że np. stanowisko o szerokości 3-4 m i głębokości około 5 m może kosztować nawet 80 zł (za jeden dzień handlu).

R E G U L A M I N
GIEŁDY SAMOCHODOWO – TOWAROWEJ PRZY UL. SZCZECIŃSKIEJ W GORZOWIE WLKP.

§ 1
Giełda samochodowo – towarowa przy ul. Szczecińskiej czynna jest w każdą niedzielę z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych oraz Wszystkich Świętych, w godzinach od 7°° do 15°°.


Administratorem giełdy samochodowo – towarowej zwanej dalej „giełdą” jest
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie reprezentowany przez Dyrektora OSiR.
Dyrektor OSiR przyjmuje zainteresowanych w każdy poniedziałek w godz : 8°°-11°°
w siedzibie OSiR przy ul. Słowiańskiej 10 ; tel. sekret. OSiR:095 7287610 )
Nadzór w zakresie prowadzenia giełdy w stosunku do Ośrodka Sportu i Rekreacji sprawuje Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp.

§ 2
1. Uprawnionymi do sprzedaży samochodów oraz wykonywania handlu w czasie trwania giełdy są:
- osoby fizyczne i prawne posiadające uprawnienia handlowe,
- podatnicy podatku rolnego,
- osoby prowadzące sprzedaż runa leśnego (zgodnie z regulaminem),
- osoby sprzedające przedmioty używane nie wyłączone z obrotu towarowego, jeżeli nie prowadzą one stałej działalności gospodarczej w zakresie handlu, po uiszczeniu opłaty targowej zgodnej z uchwałą Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
2. Na stałe zajmowanie miejsca do handlu może być podpisana stosowna umowa pomiędzy Kupcem a OSiR.
3. Za zajęcie miejsca do handlu, stałych miejsc abonamentowych, za miejsce na parkingu, itp. w trakcie giełdy pobierane są opłaty giełdowe wg stawek ustalonych Zarządzeniem Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.
4. Sprzedaż abonamentów na miejsca do handlu na terenie giełdy, odbywa się podczas trwania giełdy w ostatnią niedzielę miesiąca za m-c przyszły i pierwszą niedzielę miesiąca za m-c bieżący w Biurze Giełdy znajdującej się w obiekcie Działu Zasobów Lokalowych i Targowisk ul. Szczecińska 25.
5. Rezerwacja miejsca do handlowania wygasa z chwilą nie uiszczenia opłaty abonamentowej za jeden miesiąc. Po tym okresie miejsce można sprzedać innemu Kupcowi.

§ 3
Wjazd na teren giełdy samochodami dozwolony jest po uprzednim uzgodnieniu z administratorem giełdy.

§ 4
Osoby prowadzące działalność handlową na giełdzie zobowiązane są do przestrzegania Regulaminu Giełdy oraz innych przepisów prawnych regulujących zakres prowadzonej działalności.

§ 5
1. Na giełdzie mogą być sprzedawane wszystkie artykuły z wyjątkiem:
a/ napojów alkoholowych zawierających pow.4,5 % , nafty, benzyny, spirytusu skażonego, denaturatu, trucizn, środków leczniczych,
c/ zagranicznych banknotów i monet,
d/ papierów wartościowych,
e/ broni, amunicji, materiałów wybuchowych oraz artykułów pirotechnicznych,
f/ innych artykułów, których sprzedaż jest zabroniona na podstawie innych przepisów.
Obowiązuje również zakaz oferowania tych artykułów do sprzedaży.
2. Zabrania się prowadzenia na giełdzie sprzedaży towarów w drodze publicznych losowania, gier hazardowych lub przetargów z wyjątkiem losów loterii książkowych.
3. Na terenie giełdy nie wolno wprowadzać do obrotu w handlu okrężnym:
a/ dziczyzny,
b/ przetworów mięsnych, z wyłączeniem konserw w puszkach,
c/ drobiu,
d/ tłuszczów zwierzęcych i roślinnych,
e/ grzybów świeżych i przetworów grzybowych,
f/ dietetycznych środków spożywczych.
4. Wprowadzenie do sprzedaży napojów do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa, wymaga niezbędnego, indywidualnego zezwolenia Prezydenta Miasta oraz odrębnej zgody Dyrektora OSiR.

§ 6
Miejsce sprzedaży nie może być, w całości lub części odstępowane innej osobie przez Kupca, któremu miejsce to wyznaczono, jak również samowolnie zmienione. Zabrania się ustawiania straganów i innego sprzętu na terenie giełdy bez uzgodnienia z administratorem giełdy.

§ 7
1. Osoby biorące udział w handlu zobowiązane są przestrzegać przepisów higieniczno - sanitarnych, handlowych i porządkowych.
2. Utrzymanie czystości w czasie trwania handlu w zajmowanym stoisku jak również w bezpośrednim otoczeniu, oraz zimą odśnieżenie stoiska, jest obowiązkiem osoby handlującej. Wszystkie odpady i nieczystości handlujący usuwa do pojemników na śmieci.
3. Przy sprzedaży artykułów spożywczych należy zachować obowiązujące warunki sanitarne, osoby te powinny posiadać aktualne książeczki zdrowia.

§ 8
1. Obowiązkiem każdego handlującego jest umieszczenie wywieszki z imieniem i nazwiskiem lub nazwą zakładu, miejscem siedziby firmy, dokumentu określającego zezwolenie do prowadzenia działalności.
2. Osoba prowadząca handel na targowisku jest zobowiązana uwidocznić na towarach wystawionych do sprzedaży, ceny w sposób zapewniający prostą informację o ich wysokości.
3. Do ważenia lub mierzenia towarów mogą być używane wyłącznie jednostki miar obowiązujące w obrocie towarowym, tj. metr, kilogram, litr i ich pochodne.

§ 9
Prowadzenie działalności gastronomicznej wymaga zgody administratora giełdy.

§ 10
Za wyznaczone i oznakowane przez administratora giełdy miejsca do parkowania samochodów osobowych i ciężarowych jest pobierana opłata wg ustalonego cennika przez Dyrektora OSiR.

§ 11
Handlujący zobowiązany jest do przestrzegania wszelkich przepisów określonych w Ustawie z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173 poz. 1807 ze zmianami) oraz przepisy przeciwpożarowe wynikające z ustawy z dnia 21 kwietnia 2006r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2006r. nr 80.poz.563), a także przepisów dotyczących ochrony środowiska i sanitarnych.

§ 12
1. Osoby które nie będą przestrzegały Regulaminu Giełdy będą usuwane z terenu giełdy.
2. Za zniszczenie zieleni na terenie Giełdy pobierana będzie opłata w wysokości równowartości zniszczonej zieleni.
3. Decyzję o usunięciu z targowiska winnego naruszania obowiązujących przepisów lub regulaminu może podjąć administrator giełdy. Osoba usunięta z targowiska może ponownie otrzymać zgodę na handel na terenie giełdy po upływie 1 roku.
Gorzów Wlkp. 01.01.2009r.
Dyrektor OSiR Gorzów Wlkp.

Zobacz też wideo: Starocie na sprzedaż

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3