MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczna zapora rośnie na Dolnym Śląsku. Najwyższy taki kolos w Polsce, większy od tamy w Bieszczadach. Z góry wygląda kosmicznie

Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mianem najwyższej sztucznej zapory w Polsce cieszy się tama zbudowana na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach. Jednak dni, a dokładniej lata tego rekordu są policzone... Na Dolnym Śląsku powstaje kolos, który zdecydowanie przekroczy 100 metrów wysokości. Jest budowany na sztucznym zbiorniku Żelazny Most pod Polkowicami. Ten obiekt z lotu ptaka wygląda zjawiskowo, zobaczcie zdjęcia.

Jeśli chodzi o sztuczne zapory na zbiornikach wodnych, Dolny Śląsk ma się czym pochwalić. To właśnie w naszym regionie znajduje się najstarsza taka zapora na terenach Polski. To tama w Leśnej na Jeziorze Leśniańskim, która została wybudowana w 1907 roku, a zatem liczy sobie już 117 lat.

Z kolei inna z dolnośląskich zapór, w Pilchowicach na rzece Bóbr, mierzy aż 69 metrów i zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem wysokości. Znacznie ustępuje najwyższej w Polsce - tamie na rzece San, która utworzyła Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Ta betonowa budowla pochodząca z 1968 roku liczy sobie aż 82 metry. Czy jest szansa, że w najbliższych latach jakaś budowla zdetronizuje lidera? Otóż okazuje się, że jak najbardziej, są takie plany. Zapora powstająca na Dolnym Śląsku ma mieć grubo ponad 100 metrów wysokości!

ZOBACZ TAKŻE:

Najwyższa zapora w Polsce powstaje na Dolnym Śląsku

Największa, jak również najwyższa zapora w Polsce powstaje pod Polkowicami, na sztucznym zbiorniku o nazwie Żelazny Most. Nazwa wzięła się od wioski, która leży w bezpośredniej bliskości tego akwenu, a teren należy do miedziowego potentata KGHM. Pełna nazwa to Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” i rzeczywiście na potężnym terenie akwenu gromadzone są odpady pochodzące z wydobywanych przez koncern rud miedzi. Trafiają tutaj tzw. odpady poflotacyjne z trzech zakładów górniczych KGHM.

Zbiornik Żelazny Most pod Polkowicami - tu się znajduje

Do niedawna był to jeden zbiornik, ale od 2021 roku, odpady trafiają także do drugiego, mniejszego akwenu - Kwatery Południowej (widocznej również na naszych najnowszych zdjęciach).

Bez tej rozbudowy, możliwości ich gromadzenia skończyłyby się rok temu. Aktualnie łączna długość zapór ziemnych otaczających dwa zbiorniki to około 20 kilometrów. Natomiast wysokość zapór wacha się od 20 do nawet 70 metrów wysokości. To stan na dziś, ale zapory są cały czas nadbudowywane. KGHM Polska Miedź S.A. szacuje, że do 2037 r. wysokość zapory w najwyższym punkcie może sięgnąć nawet 114 metrów. Jest wielce prawdopodobne, że jeszcze przed końcem trzeciej dekady XXI wieku, najwyższa zapora Dolnego Śląska przekroczy 82 metry i stanie się najwyższym tego typu obiektem w Polsce.

Zobacz jak Żelazny Most prezentuje się z drona >>

W ciągu najbliższych kilku lat, dolnośląski zbiornik będzie miał najwyższe zapory ziemne w całej Polsce. Docelowo, do 2037 roku, powinny osiągnąć wysokość 114 metrów w najwyższym punkcie!

Gigantyczna zapora rośnie na Dolnym Śląsku. Najwyższy taki k...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska