Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ginekolog na telefon. Sprawdź, o co pytały Czytelniczki

(maw)
Ginekolog Sławomir Gąsior odpowiadał na pytania Czytelniczek podczas dyżuru telefonicznego
Ginekolog Sławomir Gąsior odpowiadał na pytania Czytelniczek podczas dyżuru telefonicznego Mariusz Kapała
Kobiety dzwoniły z Zielonej Góry, Gorzowa, Rzepina, Nowej Soli. Każda z innym problemem, inną dolegliwością. A Sławomir Gąsior, kierownik odziału oddziału ginekologiczno-położniczego w Zielonej Górze na wszystkie pytania odpowiadał.

Przeczytaj też: Międzyrzecz: Badania mammograficzne dla kobiet

- Miałam robioną cytologię i na wyniku jest napisana trójka. Co ona oznacza?

- To oznacza, że cytologia jest nieprawidłowa. Ocena ta wymaga weryfikacji. Wykonania kolposkopii czyli dokładnego oglądnięcia szyjki macicy. Nieraz pobrania wycinka. Może być to stan zapalny szyjki macicy, ale również dysplazja, czy stan przednowotworowy. Powinna zgłosić się pani do swojego lekarza.

- Mam ponad 50 lat i nieregularnie miesiączkuję. Czy mogę zajść w ciążę?

- Jeżeli są takie bardzo nieregularne miesiączki to pani płodność jest mocno ograniczona. Ale też trudno powiedzieć przez telefon, że już nie ma owulacji. Żeby powiedzieć to w 100 procentach, trzeba byłoby sprawdzić stężenie hormonów. Lekarz ginekolog musiałby napisać skierowanie na oznaczenie stężenia hormonu FSH. Jeżeli jest on wyraźnie podwyższony, to znaczy że pani jajniki pracują już bardzo słabo i nie może zajść pani w ciążę.

- Mam cukrzycę ciążową, jestem w 38 tygodniu jestem na insulinie cztery razy dziennie i kiedy stosowałam się do diety to i tak ciągle te cukry mi rosły. Półtora tygodnia temu zrobiłam taki mały eksperyment i zaczęłam normalnie jeść słodycze, czy smażone jedzenie. I od tej pory cukry cały czas są w normie.

- Jest to niepokojące. Nieraz pod koniec ciąży może pojawić się spadek zapotrzebowania na insulinę związany z procesem starzenia się łożyska. I to, co pani mi opowiedziała jest niepokojace i wymaga przedyskutowania ze swoim lekarzem. Proszę powiedzieć mu, że pani machnęła ręką na dietę i cukry mimo wszystko są lepsze, ponieważ może świadczyć to o tym, że dzidziusiowi w brzuszku może być już niedobrze. Może to znak, że należy szybciej ukończyć ciążę. Często zdarza się to w cukrzycy ciążowej, gdzie konieczne jest stosowanie dużej dawki insuliny.

- Mam problem. Na wzgórku łonowym zrobiła mi się taka grudka wyczuwalna palcem.

- Często jest to zapalenie mieszka przywłosowego. Proszę na początek zdezynfekować to miejsce jakimś środkiem odkażającym. Zalecam również maść ichtiolową. Może pani dezynfekować miejsce spirytusem, później smarować je maścią, zaklejać plastrem, aby nie wybrudzić bielizny. I tak trzy razy dziennie.

- Miałam zabieg, usunięto mi dwa jajniki. Niedawno doktor stwierdził u mnie wysunięcie przedniej ściany pochwy. I zastanawiam się, czy iść na zabieg, czy nie. Boję się, że mogę później nie trzymać moczu.

- Leczenie obniżenia ścian pochwy jest konieczne, jeżeli to pacjentce przeszkadza. Czyli powoduje nietrzymanie moczu, zatrzymania moczu, problem z wysikaniem się do końca, czy naglące parcie na mocz lub uporczywy dyskomfort w podbrzuszu. Jeżeli jest taka sytuacja, to z czasem ten problem może być większy i będzie to coraz bardziej uciążliwe. Z tego względu myślę, że trzeba wykonać operację. Najczęściej zalecaną operacją jest założenie siatki, która rekonstruuje, naprawia całą przednią ścianę pochwy. Operacja ta wiąże się z dosyć krótkim pobytem w szpitalu przez około trzy dni. Okres rekonwalescencji trwa około 7 - 10 dni. a powrót do pełnej sprawności, czyli możliwości dużego wysiłku fizycznego i współżycia płciowego po operacji, to okres ok. 3 miesięcy. Nieraz jest tak, że jeżeli obniżony jest pęcherz moczowy i my go naprawimy, podniesiemy go do góry, może ujawnić się, tzw. ukryte nietrzymanie moczu. Jeżeli ma pani w chwili obecnej osłabiony zwieracz cewki moczowej, a my podniesiemy pęcherz moczowy, to nacisk moczu na zwieracz może być większy i ujawnie się wtedy nietrzymanie moczu. Ale można to także naprawić wykonując poźniej kolejną malutką operację stabilizującą samą cewkę moczową. Nie można tego zrobić od razu, Ponieważ my nie wiemy, jak pęcherz będzie zachowywał się po podniesieniu go do góry. Gdyby pani nie zrobiła operacji, to też będziemy się bali o pęcherz moczowy. Będzie zalegał w nim mocz i mogą rozwijać się bakterię.

- Czuję się dobrze. Nie odczuwam, żadnych dolegliwości. Ponad rok temu w czasie badania USG lekarz stwierdził, że mam mięśniaka na zewnątrz macicy. Ma on niecałe 2 cm i w ogóle nie rośnie. Czy mam go usunąć?

- Jeżeli nic nie powoduj, żadnych dolegliwości, to nie wymaga leczenia operacyjnego, tylko systematycznej kontroli ginekologicznej z wykonywaniem badań USG sondą dopochwową. Jeżeli jest on pod dłuższą obserwacją i nie rośnie, to takie kontrole wystarczają.

- Wykryto u mnie zespół policystycznych jajników. I od roku staramy się z mężem o dziecko. Czy mogę zajść w ciążę, przy takich zaburzeniach?

- Tak, oczywiście. Zespół policystycznych jajników charakteryzuje się zaburzeniami jajeczkowania. Często wiąże się z nieregularnymi miesiączkami, nieraz z tendencją do zmian trądzikowych. Trzeba wykonać badania hormonalne i włączyć leczenie, które będzie stymulowało jajeczkowanie. Należy podawać leki, które będą wywoływały owulację. Generalnie, jeżeli jest to jedyna przyczyna z problemów z płodnością, to ginekolog jest sobie w stanie poradzić z leczeniem niepłodności w warunkach Zielonej Góry. Należałoby jednak również wykonać wszystkie badania związane z płodnością zarówno pani, jak i męża.

- Mam skończone 70 lat. Zaczęłam krwawić i już trwa to tydzień czasu.

- Każde krwawienie, które pojawi się u kobiety po menopauzie, jest niepokojące. Lekarz musi panią zbadać i zobaczyć, co się dzieje. Jest to taka czerwona lampka, która świeci się nad panią, i której nie można zlekceważyć. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, w celu poznania przyczyny krwawienia.

- Mam 87 letnią mamę. Jest bardzo słaba i wypadła jej pół roku temu macica. Cały dzień nie załatwia się, dopiero w nocy, bo ma wszystko zablokowane. Czy coś można z tym jeszcze zrobić?

- Można oczywiście. Powinna się pani z mamą zgłosić do ginekologa. Ważną rzeczą jest odprowadzenie tej macicy, czyli włożenie jej do środka. Jeżeli pacjentka jest w starszym wieku, i jest bardzo słaba, wtedy się jej nie operuje. Istnieje jednak możliwość założenie specjalnego krążka, który utrzyma macicę w środku. Trzeba pamiętać także, że zatrzymanie moczu może skończyć się poważnym zakażeniem układu moczowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska