Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów: Bardzo szybko do Saksonii?

Anna Białęcka
- Taki między regionalny korytarz komunikacyjny byłby otwarciem się Głogowa, to szansa dla naszego miasta - zapewnia Piotr Maniara.
- Taki między regionalny korytarz komunikacyjny byłby otwarciem się Głogowa, to szansa dla naszego miasta - zapewnia Piotr Maniara. Anna Białęcka
- Pomysł utworzenia korytarza komunikacyjnego zrodził się niedawno, ale udało się nam już zarazić nim wiele samorządów - powiedział nam Piotr Maniara. - Chcemy by projekt wpisał się w strategię Polski Zachodniej.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej jest autorem koncepcji utworzenia korytarza komunikacyjnego. Miałby on powstać w oparciu o drogę krajową nr 12 i połączyć Saksonię, Dolny Śląsk, Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. Stworzyć ma także dostęp do dróg S3 i S5 oraz autostrad. W tej ogólnej koncepcji znajduje się szereg rozwiązań komunikacyjnych, które budzą duże zainteresowanie samorządów, zarówno tych regionalnych jak i działających lokalnie. Warunkiem otrzymania dotacji z Unii Europejskiej na realizację projektu, jest wpisanie go w Strategię Rozwoju Polski Zachodniej

- Nie poprzestaliśmy na samym pomyśle - zapewnia prezes głogowskiego stowarzyszenia Piotr Maniara. - Uczestniczyliśmy wielu spotkania z samorządowcami z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Koncepcję zaprezentowaliśmy także przedstawicielom Saksonii, dzięki zainteresowaniu i poparciu europarlamentarzysty, wiceprzewodniczącego Jacka Prostasiewicza. Jesteśmy także po rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Nasza koncepcja zawsze spotykała się nie tylko ze zrozumieniem, ale i z deklaracjami poparcia czy pomocy w realizacji.

Efektem tych rozmów jest konferencja "Razem na rzecz rozbudowy korytarza transportowego w oparciu o drogę krajową nr 12", która odbędzie się 22 marca w Hotelu Qubus w Głogowie.
- Gościć będziemy tego dnia reprezentantów Parlamentu Europejskiego, Sejmu RP, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, władz wojewódzkich i samorządowych Dolnego Śląska, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej oraz niemieckiej Saksonii - mówi P. Maniara.

Jednym z najważniejszych punktów konferencji będzie przygotowana na zlecenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Głogowskiej ekspertyza proponowanego rozwiązania komunikacyjnego. Zostanie ona przedstawiana przez jej twórcę profesora Polskiej Akademii Nauk Tomasza Komornickiego.

- Wspólnie wyrażona wola działania tak wielu samorządów upoważni nas do tego, abyśmy zabiegali o prawo do ujęcia nowego korytarza komunikacyjnego w dokumentach strategicznych - dodaje prezes głogowskiego stowarzyszenia. - W tym w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej oraz przygotowywanych kontraktach terytorialnych, które w tym roku będą negocjowane między poszczególnymi regionami a rządem Polski. Jest to cel, który musi zostać osiągnięty, aby w przyszłych działaniach móc liczyć na wykorzystanie do tego środków nie tylko regionalnych czy lokalnych samorządów, które zapewne okazałyby się zbyt skromne, ale i funduszy Unii Europejskiej. Tworzenie planowanego przez nas korytarza komunikacyjnego wpisuje się zresztą doskonale w strategiczne zadanie UE, czyli ściślejszego łączenia sąsiadujących państw, a jeszcze konkretniej euroregionów, i wyrównywania różnic infrastrukturalnych i społecznych pomiędzy nimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska