Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów: Nie patrz na kolor skóry

Anna Białęcka
Podczas debaty występowali uczniowie romscy. Występ Kuby przyszła obejrzeć jego mama.
Podczas debaty występowali uczniowie romscy. Występ Kuby przyszła obejrzeć jego mama.
- Polska nie jest tolerancyjna, jeszcze dużo czasu upłynie nim to się zmieni - uważa Kuba, z pochodzenia Rom, uczeń Gimnazjum nr 1. - Ale wierzę, że przyjdzie taka chwila, gdy inny kolor skóry nie będzie budził agresji ludzi.

W Gimnazjum nr 1 odbyła się debata na temat tego czy jesteśmy tolerancyjni. Do udziału w niej zaproszono uczniów a także przedstawicieli władz miasta i powiatu, samorządowców i urzędników.
Młodzież, podzielona na dwie grupy, przedstawiała argumentu na tak i na nie.

Kiedy uczestnicy mieli się opowiedzieć, czy są po stronie tych, którzy uważają, że Polacy są tolerancyjni lub po przeciwnej, głosy się podzieliły. - Opowiedziałam się po stronie nietolerancji, gdyż to nie tylko niszczenie grobów żydowskich, pisanie obraźliwych haseł na murach - powiedziała jedna z nauczycielek szkoły. - To także wyśmiewanie się z kogoś, ze ma stary telefon komórkowy czy gorsze buty. A to niestety się często zdarza, zwłaszcza wśród młodzieży.

- Jest wiele przykładów w naszej historii, które świadczą o naszej tolerancji i szanowaniu innych kultur - mówił przewodniczący rady miasta Andrzej Koliński.

W tej szkole jest 10 uczniów pochodzenia romskiego. - Jakoś sobie radzę, mam wielu kolegów w szkole i w sumie jest ok - powiedział nam Kuba. - Jednak wciąż jest wiele sytuacji, gdy tacy jak ja są zaczepiani, wyśmiewani. To nie jest dobre.
- Jestem dumny, że jestem Romem - powiedział Santiago. - Moja ciemna karnacja i ciemne włosy są traktowane w szkole jak coś normalnego. Bo przecież gdyby wszyscy byli tacy sami, byłoby nudno. Chcę skończy technikum górnicze, być górnikiem i pracować w kopalni. Ale nigdy nie zapomnę o swojej kulturze.

W czasie debaty młodzież romska miała okazję pokazać swoje artystyczne talenty. Zaśpiewały Dominika i Weronika. Rapował Kuba, którego występ przyszła obejrzeć mama. - Jestem z niego bardzo dumna - powiedziała nam po występie syna. Chłopak przygotował na debatę piosenkę o tolerancji w Głogowie, w której przekonywał, że ważne jest serce a nie kolor skóry.
Debata odbyła się w ramach konkursu ministerstwa spraw wewnętrznych "Polska dla wszystkich". Gimnazjum nr 1 zostało zakwalifikowane i bierze w nim udział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska