Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Głogów: Zanim dostali pieniądze musieli złożyć protest

KRZYSZTOF ZAWICKI
Jarosław Hermaszewski w rozmowie studentkami miał powody do zadowolenia. Udało mu się dla uczelni załatwić duże pieniądze.
Jarosław Hermaszewski w rozmowie studentkami miał powody do zadowolenia. Udało mu się dla uczelni załatwić duże pieniądze. fot. Krzysztof Zawicki
- To co mamy dostać jest prawie połową naszego rocznego budżetu - chwali się Jarosław Hermaszewski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

W ciągu trzech lat na jej konto wpłynie 2.684.760 zł.

Ten wielki przypływ gotówki związany jest z przyjęciem uczelnianego programu pt. "Krok do sukcesu - kwiększenie potencjału dydaktycznego uczelni". Konkurs ogłosiło w kwietniu ministerstwo.

Projekt naszej uczelni był jednym z 360 zgłoszonych przez szkoły z całego kraju. Po sprawdzeniu wniosków pod względem formalnym zostało ich 205, a po dwumiesięcznej dalszej selekcji, już tylko 95.

Wśród nich znalazła się PWSZ. - Na tym ostatnim etapie projekty oceniali eksperci pod kątem zawartości merytorycznej - opowiada autor wniosku J. Hermaszewski. - Tu nasz projekt spotkał się ze znacznie rozbieżnymi ocenami.

Jeden z ekspertów dał nam tylko trzy punkty, gdy inny 98. Okazało się, że wyliczona średnia nie wystarczyła do otrzymania dotacji.

Wreszcie docenili

Nie mogąc pogodzić się z takim werdyktem głogowska uczelnia wystosowała oficjalny protest.

- Ponownie zebrała się grupa ekspertów, która tym razem do sprawy podeszła bardzo rzetelnie - dodaje J. Hermaszewski. - Dostaliśmy 100,5 pkt. Na 120 możliwych, co pozwoliło nam w ogólnym rankingu zająć ósme miejsce.

Zgodnie z ministerialnym programem pieniądze wypłacane będą w ciągu trzech lat. - Pierwsze, w wysokości 619 tys. zł, powinny nadejść już za kilkanaście dni - informuje J. Hermaszewski.

- W kolejnych latach będą to kwoty odpowiednio: 1.220 tys. zł i 840 tys. zł. Dla uczelni będzie to znaczny zastrzyk finansowy, zważywszy na to, że nasz roczny budżet nie przekracza sześciu milionów złotych.

Nauka na odległość

Na co przeznaczona ma być dotacja? Część pieniędzy, a konkretnie 200 tys. zł, pójdzie na zakup sprzętu komputerowego. Dzięki temu będzie możliwe wdrożenie systemu nauczania na odległość (e-learing, bleded learing) oraz wideonauczanie.

Ponadto w ramach tych pieniędzy finansowane będą kursy wyrównawcze z matematyki i fizyki, warsztaty oraz konferencje naukowe. Wykorzystane także będą do przygotowań i organizacji praktyk dla studentów i absolwentów PWSZ.

- Na dotacji skorzystają również studenci, którzy wyjadą na półroczną naukę do zaprzyjaźnionego z uczelnią instytutu Grimsby w Anglii - dodaje J. Hermaszewski. - W sumie pojadą dwie grupy po sześć osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska