MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gloria Artis na 25-lecie chóru Beati Cantores

Anna Białęcka
- Cieszę się, że los tak pokierował moim życiem, że mogłam zostać dyrygentem Beati Cantores - mówi Barbara Walendzik
- Cieszę się, że los tak pokierował moim życiem, że mogłam zostać dyrygentem Beati Cantores - mówi Barbara Walendzik Fot. Anna Białęcka
Barbara Walendzik dostanie brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis podczas koncertu z okazji 25-lecia chóru Beati Cantores. Głogowianka jest dyrygentką zespołu niemal od samego początku.

Odznaczenie zostało przyznane Barbarze Walendzik przez ministra kultury. Wniosek o przyznanie jej tego medalu złożyła posłanka Ewa Drozd. Będzie ono zwieńczeniem jej 25-lecia prowadzenia chóru Beati Cantores. Tego samego dnia odznaczony zostanie także głogowianin, chórzysta i poeta, Tadeusz Kolańczyk honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną także przez ministra kultury.
- Chórem dyryguje niemal od samego początku - mówi głogowianka. - Chociaż o tym zadecydował właściwie przypadek.

Jak opowiada, do chóry trafiła jako chórzystka, jednak z dużym doświadczeniem w prowadzeniu zespołów muzycznych i chórów. Pracowała bowiem w szkole muzycznej, w której takie właśnie zajęcia prowadziła z młodzieżą. - Nasz dyrygent był nieco chimeryczny i zdarzało mu się nie przychodzić na próby lub koncerty - wspomina.

- Akurat tego dnia mieliśmy dać koncert w kościele na Koperniku, a dyrygent ponownie się nie zjawił. Koledzy poprosili mnie, abym ratowała sytuację. Miałam ogromną tremę, bardzo się denerwowała, ale jednak udało się. Daliśmy koncert. Po tym występie zostałam dyrygentem na stałe. I nie wiem nawet kiedy minęło te 25 lat - mówi z uśmiechem.

Barbara Walendzik prowadzi w Głogowie w sumie dwa chóry - poza Beati Cantores - także chór Uniwersytetu III Wieku - Gaudium.

Muzyka to jej pasja od dzieciństwa, już w liceum muzycznym została chórzystką Cantores Minores Wratislavienses. Chodziła do szkoły i śpiewała w chórze razem ze swoim obecnym mężem Kazimierzem Walnedzikiem. - Można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia, dzisiaj mamy za sobą 40 lat małżeństwa - wspomina.

Małżonków łączy nie tylko miłość, ale także pasja, jaką jest muzyka. Ona prowadzi chóry, on hutniczą orkiestrę dętą, już kilkakrotnie oba zespoły wspólnie występowały dla głogowian.
Uroczystość jubileuszowa chóru i dekoracji medalem Barbary Walendzik odbędzie się 20 listopada w kościele na Koperniku, początek o godz. 15.30. Weźmie w niej udział między innymi ks. Ryszard Dobrołowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska