Główny Lekarz Weterynarii ostrzega grzybiarzy przed groźną chorobą, którą mogą roznosić

(vp), źródło: Główny Lekarz Weterynarii

Wideo

Udostępnij:
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat z ostrzeżeniem dla osób wybierających się do lasu na grzyby. Sprawa dotyczy groźnej choroby, którą mogą roznosić.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczy konieczności zachowania ostrożności podczas zbierania runa leśnego w związku z ryzykiem zawleczenia ASF do gospodarstw.

Oto jego treść:

„W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska).

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega grzybiarzy przed groźną chorobą, którą mogą roznosić

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej”.

Afrykański pomór świń (ASF)

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

ASF - zagrożenie dla ludzi

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Drogi zakażenia ASF

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa ASF jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

Zobacz też: Strefa ochrony przed pomorem świń, niezadowoleni rolnicy z woj. łódzkiego

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pirdolnieci jesteście na łeb
G
Gosc
9 września, 16:49, Gość:

Nie wychodzcie z domu siedzcie w piwnicy bo teraz wszystkim można się zarazić a zwłaszcza głupotą ludzką

I z głodu lizcie ściany śmiechu warte dokładnie można się zarazić ludzka głupota ale po sklepach powinna być wysoka higiena przychodzą różni lud, ie zasyfieni dotykają smierd, acymi łapami a później inny to kupuje i zjada i zaraza w człowieku gotowa. A gdzie zabezpiecz, enie po sklepach żadnej higieny a gdzie rękawiczki ochronne pytam się.

G
Gosc
9 września, 16:49, Gość:

Nie wychodzcie z domu siedzcie w piwnicy bo teraz wszystkim można się zarazić a zwłaszcza głupotą ludzką

O czm my tu rozmawiamy wystarczy wejść do pierwszego lepszego marketu żywność jest dotykania wybierana gołymi rękoma zdrowym i chorymi dotykają też towar menel brudni powie, cię gdzie jest higiena

G
Gość
Nie wychodzcie z domu siedzcie w piwnicy bo teraz wszystkim można się zarazić a zwłaszcza głupotą ludzką
W
Wab
Ta chorobę to weterynarze rozkoszą niestety jeżdżąc po gospodarzach i wchodząc do obory niestety wchodzą w tych samych ubiorach ochronnych jak i używają linki i inny sprzęt nie dezynfekcja c je i to jest nagminne. Sam to widziałem jak wyjął z samochodu używany
Dodaj ogłoszenie