Gm. Kolsko. Otwarto wejście do krypty w kościele w Konotopie. To, co zobaczyli tam konserwatorzy zabytków, zdumiało ich i ucieszyło

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wygląd tych rzeźb pozostawał dotąd dla badaczy zagadką, gdyż nie zachowały się ich zdjęcia archiwalne, a karty ewidencyjne zabytków należących do wyposażenia świątyni założono dopiero w 1965 r., kiedy to pomnik był już przekształcony w ołtarz boczny - informuje Kamila Domagalska.
Wygląd tych rzeźb pozostawał dotąd dla badaczy zagadką, gdyż nie zachowały się ich zdjęcia archiwalne, a karty ewidencyjne zabytków należących do wyposażenia świątyni założono dopiero w 1965 r., kiedy to pomnik był już przekształcony w ołtarz boczny - informuje Kamila Domagalska. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Otwarto wejście do krypty północnej w kościele pw. św. Anny w Konotopie. To, co zobaczyli tam konserwatorzy zabytków zdumiało ich i ucieszyło. Takiego odkrycia się nie spodziewali.

Znalezisko w Konotopie. Zaginione figury odnalezione w krypcie

- Odnaleziono zaginione figury z renesansowego pomnika epitafijnego Wolffa von Dyherrn i jego żony Magdaleny z domu von Glaubitz - poinformowała Kamila Domagalska, Zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W kościele filialnym pw. św. Anny w Konotopie prowadzone były badania konserwatorskie. Dlatego 2 października otwarto wejście do krypty północnej.

W trakcie oględzin wnętrza okazało się, iż w krypcie nie tylko zachowały się, niewymieniane wcześniej w literaturze, kamienny sarkofag Adama von Kottwitz (zm. 1720 r.) i barokowy miedziany polichromowany sarkofag, lecz także odnalazły się, zaginione od czasu po II wojnie światowej, wykonane z piaskowca figury Wolffa von Dyherrn (zm.1576 r.) i jego żony Magdaleny z domu von Glaubitz (zm. 1607 r.) pochodzące z renesansowego pomnika epitafijnego eksponowanego we wnętrzu kościoła w Konotopie.

Kamila Domagalska podkreśla, że wygląd rzeźb pozostawał dotąd dla badaczy zagadką, gdyż nie zachowały się ich zdjęcia archiwalne, a karty ewidencyjne zabytków należących do wyposażenia świątyni założono dopiero w 1965 r., kiedy to pomnik był już przekształcony w ołtarz boczny.

Konotop. Historia zabytków

Pomnik epitafijny Wolffa von Dyherrn i jego żony Magdaleny z domu von Glaubitz został wykonany w 1595 r. przez rzeźbiarza nazywanego w literaturze Mistrzem Nagrobka Bocków. Kamila Domagalska wyjaśnia, że określenie to wprowadził do historii sztuki Jan Harasimowicz, przypisując nieznanemu z nazwiska artyście grupę spójnych stylistycznie dzieł pochodzących z lat 80. i pierwszej połowy lat 90. XVI w. na terenie księstwa świdnicko- jaworskiego i głogowskiego.
To on miał też wykonać pomnik nagrobney Hansa von Bock i Anny z domu von Reibnitz w Luboradzu, chrzcielnicę i pomnik epitafijny Heinricha von Rechenberg i Sabiny z domu von Bredow w Borowie Wielkim, pomnik epitafijny Ulricha von Schaffgotsch w Wojanowie, chrzcielnicę i pomnik epitafijny Wolffa von Dyherrn i Magdaleny z domu von Glaubitz w Konotopie, epitafium Hansa von Tschirnhaus i Madaleny z domu von Zettritz oraz chrzcielnice w Kromolinie i Sadach Górnych.

Zarówno sam pomnik epitafijny, jak i przynależące do niego rzeźby oraz sarkofagi odnalezione w krypcie, z uwagi na zły stan zachowania, wymagają pilnego podjęcia prac konserwatorskich, które obecnie przekraczają możliwości finansowe niewielkiej Parafii. Należy jednak wskazać, iż odkrycie rzeźb pozwoli na właściwe opracowanie programu prac konserwatorskich i zaplanowanie ich realizacji.

- podkreśla Kamila Domagalska, Zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Na stronach internetowych Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znaleźć można wykaz lubuskich zabytków techniki. Znajdziemy tam prawdziwe skarby! Jest wśród nich m.in. elektrownia wodna, wieże ciśnień, czy mosty. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić i zobaczyć. Na kolejnych zdjęciach znajdziesz lubuskie zabytki techniki. To tylko część z nich. Pełną listę lubuskich zabytków techniki znajdziesz na ostatnim zdjęciu w galerii. Przeczytaj też:  Stilonowski budynek to żaden zabytek?Zobacz też wideo: Wolsztyn z dumą chwali się swoim Pt47. „To ostatni czynny parowóz tego typu w Polsce”

LUBUSKIE ATRAKCJE. Lubuskie zabytki techniki. Mamy się czym ...

Tajemnicze zabytki w Lubuskiem

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie