Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gm. Siedlisko: Na ścianach Zespołu Placówek Oświatowych "wyrosły" drzewa

Dagmara Dobosz 0 68 324 88 71 [email protected]
Przejście przez ul. Piaskową nie należy do łatwych. Włodzimierz Gajęcki też ma z tym kłopot.
Przejście przez ul. Piaskową nie należy do łatwych. Włodzimierz Gajęcki też ma z tym kłopot. fot. Krzysztof Kubasiewicz
W gminie sporo się ostatnio dzieje. Remiza w Siedlisku jest odnowiona, podobnie ośrodek zdrowia w Bielawach. Rolnicy już wkrótce będą mieli nowy dojazd do pól.

- Teraz ośrodek zdrowia spełnia wszelkie wymogi i inspektorzy sanepidu są już zadowoleni. Przez najbliższe lata będziemy mieć spokój z pracami budowlanymi w placówce - cieszy się wójt Dariusz Straus.

Ponad tydzień temu zakończył się kapitalny remont ośrodka zdrowia w Bielawach. Przez cztery miesiące był zamknięty, ale przez ten czas udało się m. in. wymienić okna, kaloryfery i umywalki, urządzić nowe łazienki i pomieszczenia, zrobić podjazd dla niepełnosprawnych.

Wciąż trwa kolejny generalny remont, tym razem w remizie OSP Siedlisko. Ten duży budynek nie był modernizowany od lat i był w kiepskim stanie. Większość prac jest już zrobiona, pozostała tylko "wykończeniówka". Jest nowa elewacja, ocieplono ściany i dach. Wszystkie drzwi, w tym garażowe, zostały wymienione, podobnie kilka okien. Pomieszczenia wymalowano, a na zewnątrz położono ładne chodniczki i podjazdy z polbruku.

- Obie inwestycje zostały wykonane z naszych środków przez Gminny Zakład Gospodarczy. Remont ośrodka w Bielawach kosztował 127 tys. złotych, a remizy 173 tys. złotych - mówi wójt.

Brakuje tylko łódki

Następną ważną inwestycją jest przebudowa ul. Piaskowej w Siedlisku. To droga, którą rolnicy dojeżdżają do pól. Nie była utwardzona, a ciężki sprzęt dodatkowo ją rozjeździł.
- Co roku trzeba było wywozić spod mojego domu dwie przyczepy piasku, który nanosił strumień wody - opowiada mieszkający tu Włodzimierz Gajęcki.

Teraz na ul. Piaskową wkroczyła firma Bud Dróg, której zadaniem jest modernizacja dojazdu do pól. Prace już się rozpoczęły. Po ostatnich ulewach zrobiły się duże kałuże i błoto. Miejscami wcale nie ma przejścia. - Szkoda, że nie ma łódek, byłby kanał jak w Wenecji. A ulicę trzeba przemianować na Wodną - żartuje jeden z mieszkańców.
Nowa droga z odwodnieniem będzie składała się z warstw tłucznia i piasku.

Na jednej trzeciej długości, czyli w granicach wsi, będzie wyłożona kostką ażurową, a pozostały odcinek do pól zostanie pokryty tłuczniem. Koszt przedsięwzięcia to 658 tys. złotych, część pokryje gmina, a resztę dołoży Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych. Termin zakończenia prac wyznaczono na 10 listopada.

Jedyna taka mozaika

W Bielawach oddano niedawno 250 m odcinek drogi (z krawężnikami i odwodnieniem). Koszt inwestycji to 400 tys. zł. Gmina wyłożyła jedynie 10 proc. tej kwoty, resztę pokrył powiat. Zmian doczekał się też Zespół Placówek Oświatowych. Budynek zyskał nietuzinkową elewację, a to za sprawą drzew. Są nietypowe, bo… namalowane na ścianach.

Pełnowymiarowe drzewa zaprojektowała Elżbieta Giza z Nowej Soli. Prace wykonali dwaj pracownicy szkoły i dwaj interwencyjni, przysłani z urzędu gminy. Dzięki temu koszt był znacznie niższy. Ponieważ to duży budynek, wykonanie całej elewacji zostało rozłożone na kilka lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska