Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kożuchów walczy z ptasią grypą

Redakcja
Służby weterynaryjne paliły ściółkę w gospodarstwie, w którym stwierdzono występowanie wirusa ptasiej grypy
Służby weterynaryjne paliły ściółkę w gospodarstwie, w którym stwierdzono występowanie wirusa ptasiej grypy Rafał Makuch
W Kożuchowie trwa walka z ptasią grypą. Na terenie posesji, na której stwierdzono zakażony wirusem drób, służby weterynaryjne paliły znajdującą się tam ściółkę.

Całe gospodarstwo, w którym wykryto ptasią grypę, zostało oddzielone od pozostałych domostw taśmą. W okolicach terenu, na którym wykrytą ptasią grypę i przy wjeździe do Kożuchowa ustawiono tablice informacyjne o grypie ptaków.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli informuje, że w związku z otrzymaniem w dniu 24 lutego 2017 r. wyników potwierdzających obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie utrzymującym drób, położonym na terenie powiatu nowosolskiego, znajdującym się na terenie gminy Kożuchów, gospodarstwo to wyznaczono jako ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Gmina Kożuchów walczy z ptasią grypą

 

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli informuje, iż w związku z otrzymaniem w dniu 24 lutego 2017r. wyników potwierdzających obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie utrzymującym drób położonym na terenie powiatu nowosolskiego, znajdującym się na terenie gminy Kożuchów, gospodarstwo to wyznaczono jako ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

W związku z powyższym wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony obejmujące miejscowości:

  • obszar zapowietrzony - gmina Kożuchów: Kożuchów, Podbrzezie Dolne, Słocina,
  • obszar zagrożony - gmina Kożuchów: cały obszar miejscowości Podbrzezie Górne, Czciradz , Bielice, Broniszów, Bulin, cisów, Drwalewice, Dziadoszyce, Kierzkowice, Książ Śląski, Lasocin, Mirocin Dolny, Mirocin Górny, Mirocin Średni, Radwanów, Sokołów, Solniki, Studzieniec, Stypułów, Zawada, gmina Nowa Sól: Ciepielów, Lelechów, Lubieszów, Nowe Żabno, Rudno, Stary Staw, Wrociszów, gmina Otyń: cały obszar miejscowości Czasław i Ługi, gmina Nowe Miasteczko: cały obszar miejscowości Borów Polski, Borów Wielki, Nieciecz, Szyba, Konin.

Na terenach zapowietrzonym i zagrożonym obowiązują bezwzględne nakazy i zakazy, które zostały szczegółowo opisane w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli z dnia 24 lutego 2017r. w sprawie określenia obszarów zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposobu oznakowania tych obszarów oraz zakazów i nakazów obowiązujących na tych obszarach( Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego z dnia 24 lutego 2016r., poz. 463 ). http://dzienniki.luw.pl/WDU_F/2017/463/akt.pdf

Zakazy i nakazy wskazane w treści rozporządzenia obejmuję w szczególności:

  • nakaz odosobnienia drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami, nakaz niezwłocznego informowania właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie oraz nakaz wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami, wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób,
     
  • zakaz wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwach, zakaz wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, chyba że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi na to zgodę, zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki oraz polowań i odłowów ptactwa dzikiego, zakaz przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, a także ich zwłok i jaj z gospodarstw znajdujących się na obszarze zapowietrzonym drogami, z wyłączeniem prywatnych dróg dojazdowych do gospodarstw oraz transportu kolejowego, zakaz targowiskowej sprzedaży drobiu, mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych, zakaz transportu mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni.

W związku z wystąpieniem choroby służby weterynaryjne wdrożyły wszelkie procedury niezbędne w przypadku zwalczania ptasiej grypy.

Jednocześnie przypomina się o obowiązujących nadal na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nakazach i zakazach określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016r. w sprawie zarządzenia środków związanych w wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków ( Dz. U. z 2016r., poz. 2091 )http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160002091.,w szczególności o nakazie odosobnienia drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikim drobiem oraz o nakazie karmienia i pojenia drobiu i ptaków w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska