Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMINA NA 6 2019. Co w ostatnim czasie gmina Nowa Sól zrobiła dla turystów?

Henryka Bednarska
Cypel w Jodłowie przeszedł ogromną metamorfozę. Turyści będą zadowoleni
Cypel w Jodłowie przeszedł ogromną metamorfozę. Turyści będą zadowoleni Eliza Gniewek-Juszczak
Dobry gospodarz może zmienić gminę nie do poznania. Co w ostatnim czasie gmina Nowa Sól zrobiła dla turystów?

- Wiele dała nam natura, zadaniem gminy jest to piękno wydobyć jeszcze bardziej, zadbać o nie i pokazać innym – stwierdza na początku rozmowy Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól. Efektem tego założenia są cztery parki krajobrazowe, w których dzięki pieniądzom unijnym przygotowano atrakcyjne miejsca do wypoczynku, co kosztowało 5 mln 100 tys. zł. Prawdziwą wizytówką gminy stały się: Cypel Jodłowski, Stary Folwark w Lubieszowie, Zielony Amfiteatr w Lubięcinie i park z Ptasią Ostoją w Nowym Żab-nie. Część parków już została oddana mieszkańcom i turystom, część zacznie ich cieszyć pod koniec marca. Co tam znajdą?
Cypel w Jodłowie wsuwa się w przepiękne Jezioro Tarnowskie Duże, co już sprawia, że jest miejscem urokliwym. Jego znaczenie turystyczne wzrośnie jeszcze, gdy wymienimy to, co zrobił tam samorząd. Otóż są tam trzy plaże, trzy pomosty, budynki toalet z natryskiem, śmietniki. Powstała platforma widokowa, obiekt o wysokości 10 m, wiata, w zasadzie altanka wypoczynkowa. Są tam też ławki gabionowe, stojaki na rowery, miejsce na ognisko, leżaki betonowe, przebieralnia plażowa. Zbudowano drogi dojazdowe z ekologicznego tłucznia, wytyczono ścieżki edukacyjne dla pieszych i rowerzystów, a z tablic informacyjnych można dowiedzieć się, jakie chronione gatunki roślin i zwierząt występują na cyplu. - To był teren dziewiczy, na cyplu nie było nic. Wszystko wkomponowaliśmy w naturalny teren – dopowiada pani wójt.

Miejsca do wypoczynku

Następnym parkiem jest Stary Folwark w Lubieszowie, powstały na terenie zaniedbanym, z samymi drzewami i chaszczami. - Odsłoniliśmy stawek, o którym wiedziało niewielu mieszkańców, wykonaliśmy ścieżki z kruszcu mineralnego, zamontowaliśmy platformę widokową z wiatą przestrzenną – opowiada I. Bojko. Są oczywiście ławeczki, niewielkie pomosty, kosze, tablice informacyjne, wybudowano parking.
W parku w Nowym Żabnie zrobiono plac, oparty na planie półkola, gdzie też jest wiata, są ławki i altana. W jednej części, w Ptasiej Ostoi, założono karmniki i budki lęgowe. W tej miejscowości na wjeździe znajduje się wielkie jajo, które wskazuje, że w rejonie mieszka wielu fermiarzy. Dlatego też ustanowiono tu Święto Jaja, które odbywa się na początku lipca, podczas którego wójt z sołtysem smażą jajecznicę i częstują nią gości.

Są też miejsca na koncerty

Z kolei w Lubięcinie powstał Zielony Amfiteatr, z małą muszlą koncertową, ośmiobocznym pomostem z zadaszeniem i ławkami, są ścieżki z kruszcu i tablice edukacyjne, budki lęgowe. A wszystko to nad nareszcie odsłoniętym Jeziorem Kochanowski. Teren ma oświetlenie parkowe, parking, także ten na rowery, jest droga dojazdowa, toaleta. Nasadzono drzewa i krze-wy, które oddzielą teren od drogi krajowej nr 315, założono łąki kwietne. – Wiosną, latem będzie tam przepięknie – podkreśla wójt Bojko.
Turyści mogą też zwiedzić zabytki, które gmina odnawia razem z Kościołem, co roku przeznaczając na to 150 tys. zł. Chodzi o dwie świątynie w Lubięcinie, z XIV i XVIII wieku oraz tę w Rudnie z XIII w. Odrestaurowano kościół na górce w Lubięcinie, zamknięty w 1953 r. - Zostało wykonanie podświetlenia, zamontowanie napromienników ciepła w środku i wstawienie krzesełek. Poza funkcją sakralną będzie tu odbywała się kultura przez duże K, np. koncerty, także filharmoników – mówi wójt. W szachulcowym w zeszłym roku zamontowano nowy dach, teraz będzie remont ścian.

Zieleń i trasy dla rowerzystów

W Stanach samorząd ze swoich pieniędzy odrestaurował wieżę, z której roztacza się widok na pradolinę Odry. Przez tę wieś i gminę będzie przebiegała ścieżka rowerowa o długości 12,5 km. To część 50-kilometrowej ścieżki budowanej przez powiat i gminy, od Kolska do Kożuchowa. Ma być gotowa w październiku.
Gmina pozyskuje pieniądze skąd tylko się da i urządza kolejne miejscowości. W Starej Wsi z Lokalną Grupą Działania Kraina Lasów i Jezior zbudują szlak do przystani, postawią wiatę. W tej wsi znajduje się znana Winnica Kinga, jest boisko wielofunkcyjne, gdzie można pograć w piłkę, tenisa i skorzystać z siłowni pod chmurką. W zeszłym roku takie siłownie powstały w 15 miejscowościach, zostały ulokowane przy placach zabaw. Wkrótce staną w pozostałych wsiach. Otwarta Strefa Aktywności jest też w Starym Stawie, niedługo będzie w Jeziornej, niedaleko Jodłowa.
Wójt Izabela Bojko: - Na rondach nasadzamy kwiaty, drzewka bonsai, robimy skwery, stawiamy ławeczki, staramy się upiększyć każdą miejscowość. Odkryliśmy te przepiękne parki, chcemy wyciągnąć piękno z każdej wsi. Tu nie było nic, jest prawdziwa perełka turystyczna.

Powierzchnia parku to 5,1 tys. metrów kwadratowych. Koncepcja projektu terenu zlokalizowanego w centrum miejscowości tuż przy jeziorze ma udostępnić mieszkańcom brzeg jeziora jako teren wypoczynkowy.

Atrakcyjne miejsce nad jeziorem w gminie Nowa Sól. Kiedy zac...

Otwarcie Parku Fizyki w Nowej Soli

Park Fizyki w Nowej Soli oblężony. W środę miejsce zwiedzili...

POLECAMY:
TO DOBRZE ZJESZ W NOWEJ SOLI
PARK KRASNALA W NOWEJ SOLI

ZOBACZ KANGURY W PARKU KRASNALA W NOWEJ SOLI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska