Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GMINA NA 6 2019. Słońsk – gmina, która potrafi przyciągnąć turystów. Jakie ma dla nich propozycje?

red
Gmina Słońsk przy ruinach zamku joannitów zrobiła bulwar, gdzie wypoczną turyści, także ci z dziećmi
Gmina Słońsk przy ruinach zamku joannitów zrobiła bulwar, gdzie wypoczną turyści, także ci z dziećmi Urząd Gminy Słońsk
W konkursie Gmina na 6 w tym roku Słońsk rywalizuje o tytuł gminy najbardziej przyjaznej turystom.

Rzadko która gmina jest tak bardzo bogata jednocześnie w historię i w przyrodę. Pierwsza wzmianka o Słońsku pojawiła się już w 1295 r. Krótko była tu siedziba templariuszy, po czym na setki lat losy miejscowości związały się z zakonem joannitów. W latach 1832-33 powstało tu więzienie, a 100 lat później jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych. Trafili tu m.in. oskarżeni o wywołanie pożaru Reichstagu, a w czasie wojny - 1500 członków opozycji antynazistowskiej z terenów Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga i Norwegii. A współczesne natychmiastowe skojarzenie ze Słońskiem to Park Narodowy Ujście Warty. Jak ten urodzaj wykorzystują władze gminy?

Słońsk – mamy bogatą ofertę dla turystów

- Startujemy w kategorii gmina przyjazna turystom, bo bardzo dużo robimy zwłaszcza w obrębie turystyki kulturowej. Jako jedna z nielicznych gmin prowadzimy własne muzeum – stwierdza sekretarz Beata Sroka. - Muzeum martyrologii opowiada o historii obozu Sonnenberg. Od czterech lat mamy nowoczesną placówkę. Na jej wyremontowanie zdobyliśmy pieniądze z Interregu , obiekt kosztował 2 mln zł. Odwiedza ją dużo gości, szczególnie z zagranicy. Wiążą się z nią losy rodzin Norwegów, Francuzów, Hiszpanów, ofiar, które przebywały w obozie niemal do końca drugiej wojny.

Słońsk – promocja regionalizmów

Muzeum to pole współpracy gminy z Uniwersytetem Zielonogórski i Akademią Gorzowską. Dzięki temu organizowane są tu warsztaty historyczne dla młodzieży, także niemieckiej.
Samorząd remontuje właśnie kamienicę, w której znajdzie się dom kultury, z izbą pamiątek regionalnych i punktem informacji turystycznej. Gdy nowy dom kultury zacznie działać, razem z Kostrzynem oraz Seelow stworzony zostanie polsko-niemiecki szlak turystyczny.
- Pozyskaliśmy również pieniądze na zagospodarowanie ruin zamku joannitów, które są znane i często odwiedzane. Teraz nie można tam wejść, ale dzięki projektowi zrobimy tzw. trwałą ruinę, z zadaszeniem – mówi sekretarz Sroka, nie kryjąc dumy ze zdobycia pieniędzy. Wreszcie będzie można zwiedzić to miejsce i robić koncerty czy eventy. Gmina już urządza okolice - zamek otoczony jest rzeką Lenką, więc zrobiono bulwar, miejsce wypoczynku dla turystów, łącznie z placem zabaw. W przyszłym roku staną tam tablice, które opowiedzą historię joannitów i makieta zamku w 3D. W GOK będzie pracował przewodnik, który oprowadzi po tym miejscu. Partnerem w projekcie są zakon joannitów i Seelow. Powstanie oznakowany szlak turystyczny, o jednakowej długości po obu stronach Odry.

Słońsk – atrakcje Parku Ujście Warty

I kolejne bogactwo, park Ujście Warty, kraina wody i ptaków. - Rozpoczęła się budowa muzeum przyrody. Inwestorem jest park, ale gmina ma udział, bo przekazaliśmy nieodpłatnie teren w atrakcyjnym miejscu. Powstanie unikalny obiekt – ośrodek muzealno-przyrodniczy – mówi pani sekretarz. Będzie wyjątkowo atrakcyjny, o czym można przekonać się oglądając film. Warto dodać, że na terenie gminy są też park krajobrazowy i dwa rezerwaty.
Samorząd współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Słońska Unitis Viribus, które reprezentuje gminę na targach turystycznych. Z inicjatywy tego stowarzyszenia powstały ptasie szlaki oraz Rzeczpospolita Ptasia. W ostatni weekend kwietnia zjeżdżają do Słońska nie tylko jej członkowie. Zlot wspiera samorząd.

Słońsk – propozycje dla rowerzystów

Na terenie gminy są szlaki rowerowe, przydałaby się ścieżka… - Od lat walczymy o tę od Słońska do Kostrzyna, by rowerzysta mógł włączyć się w sieć ścieżek niemieckich. Mamy projekt, tylko że urwiemy ją po 5 km, bo dalej musiałaby robić ją Górzyca, ale ma problem z GDDKiA. Idealnie byłoby poprowadzić ścieżkę trasą po torach, ale przecina ją droga. Może coś się zmieni, gdy zacznie działać muzeum przyrodnicze – mówi sekretarz.
Naturalne warunki, szlaki rowerowe, piesze, wodne, a także baza gastronomiczna i miejsca noclegowe sprawiają, iż gmina jest ciekawym miejscem do wypoczynku. A Jezioro Radachowskie, inne zbiorniki wodne, rozlewiska Postomii, bliskość rzeki Warty i Odry stwarzają wyśmienite warunki dla wędkarzy.

Park Narodowy Ujście Warty przypomina teraz wielkie jezioro. Pozalewane drogi, drzewa, roślinność. Turyści mają problem, żeby oglądać przyrodę. Ale dla ptaków to prawdziwy raj na ziemi.Park Narodowy Ujście Warty odwiedziliśmy 14 marca o poranku. Na horyzoncie wschodziło słońce, przyroda budziła się do życia. Ciszę przerywały tylko odgłosy żerującego na tych terenach ptactwa. Rozlewiska w tym położonym między Kostrzynem a Słońskiem parku narodowym nie są niczym nowym. Wysoka woda zalewa te tereny praktycznie co roku, a czasem nawet kilka razy do roku. To m.in. dlatego tereny parku narodowego są tak cenne. Rozlewająca się Warta uniemożliwia dostęp wielu drapieżników. Ptaki czują się tu po prostu bezpiecznie. Zobacz też:  Park Narodowy "Ujście Warty" zostanie jednym z siedmiu cudów Polski?Skalę rozlewisk widać bardzo dobrze z drogi krajowej nr 22 pomiędzy Kostrzynem nad Odrą a Słońskiem. Rozlewającą się Wartę można też podziwiać z mostu drogowego nad Wartą w Kostrzynie.Rozlewająca się rzeka pochłonęła hektary terenu. Przez większość roku są tu wyznaczone szlaki turystyczne. Turyści „uzbrojeni” w lornetki i aparaty mogą podpatrywać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Ale teraz jest inaczej. Większość szlaków jest niedostępna. Przepływająca przez środek Parku Warta stanowi naturalną granicę między dwoma obszarami: Polderem Północnym oraz terenem zalewowym. Obszar zalewowy to teren półnaturalny, na którym wahania poziomu wody dochodzą nawet do 4 m w roku, osiągając najwyższe wartości w miesiącach wiosennych: marcu-kwietniu. Park Narodowy Ujście Warty jest najmłodszym polskim parkiem narodowym, powstał w 2001 r. W sumie mamy ich w kraju 23. Powierzchnia parku to ponad osiem tysięcy hektarów. Szacuje się, że na terenie Ujścia Warty żyje 245 gatunków ptaków. 26 z nich zaliczanych jest do gatunków ginących. To m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bąk, bączek, rybitwa czarna. To właśnie na terenie Parku Narodowego Ujście Warty znajduje się największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzia krzykliwego, a także około 50 bielików, które przyciąga obfitość zimujących tu kaczek, którymi się żywią.Zobacz też:  Wysoka woda zalewa Park Narodowy „Ujście Warty”. Niektóre szlaki niedostępne dla turystów

Park Narodowy Ujście Warty pod wodą. To raj dla ptaków [WIDE...

ZOBACZ FILM: UJŚCIE WARTY - RAJ DLA PTAKÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska