GMINA NA 6 2019. Świdnica stawia na dobre warunki życia dla mieszkańców.

red
Gmina Świdnica oferuje seniorom wiele zajęć, mogą też uczestniczyć w plenerze malarskim
Gmina Świdnica oferuje seniorom wiele zajęć, mogą też uczestniczyć w plenerze malarskim Urząd Gminy w Świdnicy
W kategorii gminy przyjaznej mieszkańcom startuje Świdnica. Jak o nich dba na co dzień?

Już na początku rozmowy wójt Świdnicy Krzysztof Stefański podkreśla, że gmina w sposób wyjątkowy troszczy się o system edukacji i placówki szkolne. - Edukację mamy na wielkim poziomie, o czym najlepiej świadczą doskonałe wyniki w egzaminach gimnazjalnych – mówi. W stolicy gminy dzieci uczą się w rozbudowanej szkole, korzystają z pięknej hali sportowej z salą fitness i dużym zapleczem. Swoją placówkę ma też Słone, a filia działa w miejscowości Koźla. W każde z tych wsi jest przedszkole. Co ważne, dzieci dowożone są gminnym transportem.

Świdnica – edukacja i opieka przedszkolna

W najbliższym czasie samorząd zamierza powiększyć bazę oświatową o przedszkole pięciooddziałowe, na 125 dzieci, ze żłobkiem dla jednej grupy, czyli dla 10 maluchów. Obiekty powstaną obok hali, gdzie stanie też nowy ośrodek kultury. Razem stworzą kompleks edukacyjno-kulturalny.
Opieka nad najmłodszymi rozciąga się też na czas po lekcjach, bowiem gmina w każde wakacje organizuje kolonie dla ok. 50 dzieci. W tym roku pojadą do Zakopanego. W czasie ferii zajęcia uczniom oferuje GOK, który prowadzi je również i w każdej sali wiejskiej, dużo też dzieje się w szkole. Uzdolnieni uczniowie dostają co miesiąc w formie stypendium od 85 do 170 zł . Na tego typu nagrody gmina wydaje 4,5 tys. miesięcznie.

Świdnica – jak dba o seniorów

Równie mocno samorządowcy troszczą się o seniorów. Mogą oni działać w wielu sekcjach GOK-u, uczestniczyć w plenerach malarskich czy w przeglądzie zespołów śpiewaczych. A już 23 marca będą mogli rywalizować w pierwszej spartakiadzie! - Jeszcze w tym roku, jesienią, w Świdnicy powstanie Dom Dziennego Pobytu dla ok. 40 seniorów. Będzie działał do 16.00, później planujemy tam różne zajęcia. Tworzymy również Gminną Radę Seniorów – informuje wójt .
Najstarsi mieszkańcy mogą korzystać z programu Gmina jak Rodzina 50+, czyli z rabatów m.in. na usługi. Emerytom, ale i rencistom przysługuje bilet gminny, co oznacza tańszy przejazd autobusami PKS. Do biletów samorząd dokłada 11 tys. zł miesięcznie. – Już 19 marca uruchomimy dwa razy w tygodniu połączenia między naszymi miejscowościami a Świdnicą. Mieszkańcy będą mieli dwie, trzy godziny na załatwienie spraw, po czym wrócą do domu kursem powrotnym. Te połączenia to efekt próśb mieszkańców – zapewnia wójt. Gmina prowadzi programy profilaktyczne dedykowane seniorom, opłaca badania, np. mammograficzne, a młodzieży funduje lakowanie zębów i szczepienia przeciwko wirusowi HPV. - Mamy świetnie funkcjonującą poradnię psychologiczno-terapeutyczną, gdzie porad za darmo udziela dwóch psychologów – dopowiada K. Stefański.

Świdnica – wykorzystanie funduszy sołectw

Każde z 11 sołectw dysponuje funduszem, na który przeznaczono w tym roku 325 tys. zł. Sołectwo Wilkanowo np. za swoje 45 tys. zł zamierza wyremontować boisko, utrzymać salę wiejską i plac zabaw. W każdej miejscowości jest sala wiejska. Ostatnio wyremontowano te w Wilkanowie i Koźli, a w planach ta w Grabowcu. Gmina pomaga też trzem jednostkom OSP, przekazując pieniądze na utrzymanie i remonty, np. w Świdnicy do remizy doprowadzono ogrzewanie gazowe. Na terenie działa ponad 20 stowarzyszeń, które wspomagane są 140 tys. zł. Jednym z najbardziej znanych jest klub szermierczy Flesz.

Świdnica – co dzieje się z remontami dróg

Jak wszędzie sporą bolączką są drogi, zwłaszcza powiatowe. Wójt zauważa, że mieszkańca nie interesuje, czyja jest droga, on widzi dziury. W efekcie rozmów wójta ze starostą w najbliższym czasie zostanie wyremontowany odcinek między drogą nr 32 a Radomią i Orzewem. Tu gmina sfinansuje dokumentację. Za pieniądze z programu dróg lokalnych samorząd chce naprawić kilkusetmetrowe odcinki w Świdnicy (ul. Długa i Mieszka I), Wilkanowie - ul. Kosowa, a w planie – ul. Krótka, odcinki w Letnicy, Koźli. - W zeszłym roku oddaliśmy 1 km ścieżki rowerowej od Zielonej Góry do Wilkanowa. Rozmawiam z burmistrzami Lubska, Nowogrodu i Jasienia o transgranicznej ścieżce, od Zielonej Góry do granicy. Przez gminę przechodziłoby 18 km. To projekt wieloletni, z udziałem pieniędzy UE. Chcemy to zrobić w ciągu 4-5 lat – oświadcza wójt.

Świdnica – po pierwsze informacja

Dużą wagę wójt Stefański przywiązuje do polityki informacyjnej. Mieszkańcy czerpią wiadomości ze strony internetowej, FB i Gazety Gminnej, dostarczanej do domów. By mogli jeszcze mocnej uczestniczyć w życiu gminy, sesje rady odbywają się po południu. W gminie odbywa się wiele imprez, w tym roku pojawi się też kilka nowych, np. festyn nad zalewem czy wigilia.
Zgodnie ze swoją obietnicą przedwyborczą, wójt prowadzi rozmowy o przyłączeniu gazu do gminnych miejscowości, z wyjątkiem Świdnicy i Wilkanowa, które już go mają. Zainteresowanie gazem jest duże, co pokazały wyniki ankiet. Ale na razie nie ma jeszcze mowy o konkretach.

8-9 marca 2019. Dwudniowe obchody Dnia Kobiet w gminie Świdnica.

Świdnica. Dwudniowe obchody Dnia Kobiet. W piątek koncert pr...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie