Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na 6. W konkursie GL walczy 30 samorządów. We wtorek prezentacje oceniała kapituła

Henryka Bednarska
Henryka Bednarska
Konkurs GL "Gmina na 6" 2017. Tak zaprezentowała się kapitule gmina Krosno Odrzańskie
Konkurs GL "Gmina na 6" 2017. Tak zaprezentowała się kapitule gmina Krosno Odrzańskie Mariusz Kapała / GL
Ależ się działo! Slajdy, filmy, świetne ciasto, nawet burmistrz w... stroju pirata. Tak we wtorek, 25 kwietnia, przedstawiciele samorządów próbowali przekonać do siebie członków kapituły konkursu Gmina na 6.

Kto nie był u nas we wtorek (25 kwietnia) w redakcji, kto nie uczestniczył w konkursie Gmina na 6, niech żałuje. Bo w jednym miejscu, w bardzo krótkim czasie można było dowiedzieć się wiele o naszych lubuskich gminach, o tym, co oferują mieszkańcom, turystom, inwestorom, jak dbają o środowisko.

Jak bardzo przyjazna mieszkańcom jest Bytnica? Poza tym, że buduje kanalizację, oczyszczalnie, świetlice, wprowadziła do szkół obowiązkową naukę gry w szachy. Na dodatek doprowadziła do powstania w Bytnicy stacji kolejowej, dzięki czemu można z tej miejscowości dojechać do Wrocławia czy Szczecina i to również pociągiem pospiesznym. A mówił o tym wszystkim burmistrz Leszek Ogrzymek.

Ciekawe pytanie w tej samej kategorii postawiła sobie Witnica: Czy gmina ma być dostarczycielem usług, czy wspólnotą ludzi? Odpowiadając na to pytanie z prezentacji, pokazywała, co zrobiła dla mieszkańców, czyli: powstał dom dziennego pobytu, jest najnowocześniejsze przedszkole w Lubuskiem, a będzie tu też żłobek. Było o tym, że gmina traktuje równo miasto i sołectwa, że od czterech lat ma budżet obywatelski itd. Bez wątpienia było to inne podejście do prezentacji.

W kategorii gmina przyjazna turystom pokazała się m.in. Sława. Tomasz Krzymiński z promocji „wabił” kapitułę Jeziorem Sławskim, wyciągiem do nart wodnych, imprezami - i to kilkudziesięcioma - w sezonie. - Gmina to nie tylko Sława, ale również inne miejscowości, które błyszczą, do których chętnie przyjeżdżają turyści - mówił. Jak dodał, gmina co roku przygotowuje kilkanaście folderów, żeby turyści wiedzieli, co dzieje się na tym terenie.

Szprotawa postanowiła powalczyć w kategorii gmin przyjaznych środowisku. Zdaniem burmistrza Józefa Rubachy największym osiągnięciem gminy jest objecie kanalizacją Szprotawy, dzięki czemu nic z tego terenu nie wędruje do rzeki. Burmistrz zadziwił kapitułę m.in. oświadczeniem, że w mieście ma pojemniki na śmieci... pod ziemią. - To mój pomysł, a wszystko zrobiła miejscowa firma. Jej właścicielowi powiedziałem kiedyś, że śmieci najlepiej zakopać pod ziemią. To je zakopał - opowiadał ze śmiechem.

Pszczew - jak osiem innych gmin - poszedł na całość i pokazał się w dwóch kategoriach. W kat. przyjaznej inwestorom chwalił się tym, że buduje kanalizację, hale sportową, remontuje drogi, chce w każdej miejscowości postawić świetlicę. Ba, gmina wybudowała nawet 12 mieszkań komunalnych i 20 lokali socjalnych. Turystycznie? - Mamy 20 jezior, piękne trasy rowerowe, całoroczne kino, robimy znane już imprezy, jak np. Pszczewska 20. W naszej gminie obcowanie z przyrodą jest na wyciągniecie ręki - stwierdził zastępca wójta Krystian Grabowski.

Wielkie zaskoczenie? Burmistrz Marek Cebula, który prezentację omawiał w... stroju pirata. Wow! - Gmina Krosno Odrzańskie to miasto z ponad 1000-letnią tradycją, gdzie Bóbr wpada do Odry, a czas do wieczności. Gdzie żyją fantastyczni mieszkańcy, mocno zaangażowani w życie gminy, o czym świadczy budżet obywatelski, na który głosuje 65 proc. uprawnionych - powiedział burmistrz. A bogactwo turystyczne? Jeziora, rzeka, dwie przystanie, lasy...

Po zakończeniu prezentacji 12-osobowa kapituła policzyła głosy. Ale nie wiemy, kto wygrał, bo okaże się to pod koniec maja na gali. - Prezentacje zróżnicowane, część z nich była statyczna, część urzędnicza, ale sporo dynamicznych - podsumował Marek Kamiński, wiceprzewodniczący kapituły (dyrektor departamentu programów regionalnych urzędu marszałkowskiego). A co wynika z prezentacji gmin? - Mamy czym się chwalić. Jest też otwarcie na inwestorów, są nowe produkty turystyczne, widać też, że gminy chcą dbać o seniorów - podkreślił M.Kamiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska