MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Słubice przygotowała swoją tarczę antykryzysową. Na jakie ulgi mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Przedsiębiorcy bardzo mocno odczuli skutki pandemii...
Przedsiębiorcy bardzo mocno odczuli skutki pandemii... Aleksandra Pazda
Obniżki czynszów w gminnych lokalach użytkowych, ulgi w spłacie zaległości, pomoc najemcom ogródków gastronomicznych – w taki sposób, na początek, burmistrz wraz z radnymi, chce pomóc lokalnym przedsiębiorcom.

Zaraz po tym, jak rząd wprowadził specustawę, która dała samorządom instrumenty prawne do pomocy przedsiębiorcom, burmistrz Mariusz Olejniczak zdecydował, że gmina wypracuje swoją tarczę antykryzysową. Ponieważ nie ma teraz możliwości zwołania sesji, 3 kwietnia do pracy nad tarczą burmistrz zaprosił przewodniczącego rady Grzegorza Cholewczyńskiego, przewodniczącego komisji rozwoju gospodarczego Bernarda Jasiewicza oraz przewodniczącą komisji sfery socjalnej Marię Skalniak. Wczoraj, 7 kwietnia, doszło do spotkania. Nad tarczą pracował też m.in. skarbnik gminy Rafał Dydak.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz protest lubuskich przedsiębiorców?

_– Nie mamy wątpliwości, że niektórzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji dlatego zdecydowaliśmy, że trzeba jak najprędzej wprowadzić program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa straciły klientów, zlecenia, przychody i dochody albo zostały zmuszone do zawieszenia działalności – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. – Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu – dodaje.
Podkreśla jednak, że samorząd może korzystać tylko z tych instrumentów prawnych, które daje mu specustawa. – Rozmawiamy z przedsiębiorcami o tym, co dla nich jest najważniejsze, poszukujemy nowych sposobów wsparcia i planujemy kolejne kroki – _zapowiada burmistrz. Co już się znalazło w słubickiej tarczy antykryzysowej?

Czynsze w dół, odroczone płatności

Słubicka tarcza stwarza możliwość stosowania ulg dla najemców gminnych lokali użytkowych oraz dzierżawców gminnych terenów. Żeby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do Zakładu Administrowaniem Mieniem Komunalnym lub Urzędu Miejskiego z wnioskiem o obniżkę za dany okres.

– W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni całkowicie zamknąć lokale – wyjaśnia burmistrz i dodaje, że początkowo obniżka będzie dotyczyła kwietnia, ale istnieje możliwość jej przedłużenia.
Jeżeli przedsiębiorca całkowicie zaprzestał działalności, którą prowadził na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy mu czynsz o 90 procent.

Co ważne o obniżkę czynszu mogą się też starać przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność.
Gmina daje również możliwość odroczenia spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności za II kwartał 2020 r., maksymalnie do 30 września 2020 r. Trzeba jednak pamiętać, że wnioski o odroczenie płatności lub rozłożenie na raty można składać dopiero po powstaniu zaległości.

Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe

Słubicka tarcza ma też pomóc podmiotom, które są zobowiązane do zapłaty w drugim kwartale 2020 r. podatków: od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych. Dzięki temu te firmy, które prowadzą działalność gospodarczą w Słubicach, mogą liczyć na odroczenie lub rozłożenie na raty, maksymalnie do 30 września 2020 r., swoich płatności.

Żeby uzyskać tę pomoc trzeba wystąpić z wnioskiem do gminy i wraz z odpowiednimi załącznikami dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Słubicach. Możliwości jest kilka. Wniosek można przesłać pocztą, wrzucić do skrzynki podawczej znajdującej się przy Urzędzie Miejskim lub przesłać drogą elektroniczną przez ePUAP (najprościej skorzystać z adresu: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne) a także pisząc na adres e-mail: [email protected]

Uwaga: Pismo złożone elektroniczne musi być podpisane Profilem Zaufanym lub Podpisem Elektronicznym.

Na stronie www.slubice.pl w zakładce Załatw sprawę – Wydział Podatków i Opłat Lokalnych- znajdują się wszelkie niezbędne informacje i formularze.

Mniej za odpady komunalne

Koronawirus już zmusił do zaprzestania działalności niektóre firmy dlatego warto też pomyśleć o obniżeniu kosztów za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przedsiębiorców, którzy zaprzestali prowadzenia działalności, zachęcamy do korekty wcześniej złożonej deklaracji. Dokument należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego, a korekta może obejmować okres od 1 kwietnia 2020 r. do czasu wznowienia działalności.

Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych

Gmina oferuje też pomoc przy rozwiązaniu umów o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródków gastronomicznych i parkingi.

– Jesteśmy właścicielem tylko niektórych nieruchomości i możemy wesprzeć jedynie najemców gminnych lokali użytkowych. Dlatego apelujemy do spółek Skarbu Państwa, innych podmiotów publicznych oraz do prywatnych właścicieli o rozważenie i podjęcie działań, które pozwoliłyby najemcom przetrwać kryzys – mówi burmistrz Słubic i dodaje, że gminne spółki również przygotowały już pakiety rozwiązań dla przedsiębiorców.

– Wprowadzanie udogodnień i systemu wsparcia dla tych, którzy najbardziej ucierpieli z powodu epidemii, poprzez obniżanie czynszów, umożliwi im zachowanie firm, a pracownikom zatrudnienie. To leży w interesie nas wszystkich. Czasy wymagają ludzkiej solidarności i wierzę, że ją sobie okażemy –

podsumowuje Mariusz Olejniczak.

Źródło: Urząd Miasta w Słubicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska