Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sulechów testuje lampy solarne

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Joanna Leśnik z Cigacic lampy solarne chwali (fot. Paweł Janczaruk)
Joanna Leśnik z Cigacic lampy solarne chwali (fot. Paweł Janczaruk)
W Cigacicach trwa eksperyment oświetleniowy. Gmina zainstalowała w porcie kilka lamp solarnych i sprawdza, czy to jest opłacalne. Jeśli wyniki będą pozytywne, takich latarni będzie więcej.

Na niedawnym posiedzeniu rady miejskiej radny Przemysław Pokład pytał, kiedy na ulicach Sulechowa pojawią się nowe lampy. Wywołał tym sposobem szerszy problem oświetlenia nie tylko kilku uliczek w mieście, ale i wielu wsi. Okazało się bowiem, że samorządowcy mają w tej materii interesujący pomysł. Chodzi o zainstalowanie we wszystkich niedoświetlonych miejscach gminy oszczędnościowych lamp solarnych.

- W chwili obecnej sprawdzane jest działanie lamp solarnych w Cigacicach - wyjaśnia burmistrz Roman Rakowski. Gmina budując i ostatnio powiększając port nad Odrą postanowiła eksperymentalnie zainstalować sześć lamp solarnych na promenadzie oraz trzy elektryczne, ale dające nietypowe światło odbite od specjalnych luster. - Na cigacickim przykładzie chcemy się dowiedzieć czy warto instalować tego rodzaju lampy. Są rekomendowane jako energooszczędne, plusem jest także fakt, że można je montować bez projektu budowlanego, który wymagany jest w przypadku lamp elektrycznych.

Czytaj też: Port w Cigacicach gotowy

Joanna Leśnik, mieszkanka Cigacic, chwali lampy solarne. Mówi, iż dają dobre światło i dość daleko oświetlają wyznaczony teren. Przechodząc codziennie w pobliżu portu obserwuje ich działanie. - Zostały zainstalowane gdzieś tak miesiąc temu - przypomina. - Zapalają się tak o 17.00 pod wieczór i naprawdę przydają się.

Lampy solarne, inaczej mówiąc na baterie słoneczne, ładują się same, nawet przy kiepskiej pogodzie i mimo krótkich dni. Ich światło jest widoczne do samego ranka, nie rozładowują się w ciągu nocy.

- Bo mają wydajne akumulatory - podkreśla Rafał Rosolski, dyrektor ośrodka sportu i rekreacji, któremu podlega cigacicki port, a tym samym oświetlenie nabrzeży. Jego zdaniem warto inwestować w solary, gdyż daje to gminie energię za darmo, bo ze słońca. A budżet samorządowy może zanotować oszczędności.

Ponadto zaletą lamp solarnych - poza tym, że nie trzeba załatwiać pozwolenia na ich budowę - jest to, że stawia się je w wyznaczonych punktach bez konieczności kopania rowów na kable i zakupu kabli. Także estetyczny wygląd lamp można uznać za plus.

R. Rakowski deklaruje, iż jeszcze przez jakiś czas oświetlenie w Cigacicach będzie testowane, a wiosną ratusz ogłosi przetargi na instalację lamp solarnych.

- Instalacja tego oświetlenia odbędzie się według potrzeb mieszkańców - zapowiada burmistrz. Aktualnie swoje zapotrzebowanie przygotowują sołtysi. Jeśli idzie o miasto to tu wypowiedzą się rajcowie, ale zapewne nowych lamp może się spodziewać osiedle Nadodrzańskie, zwłaszcza ulice Spokojna i Wesoła, ponadto wieś - osiedle Brzezie. Czekamy zatem na wyniki eksperymentu.

Czytaj też: Cigacice. Ruszył drugi etap projektu "Odra dla turystów”

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska