Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina szykuje się na dużą dawkę wietrznej energii

(ad)
Gmina szykuje się na dużą dawkę wietrznej energii100 tys. mieszkańców może zaopatrzyć w prąd 48 megawatowa farma.
Gmina szykuje się na dużą dawkę wietrznej energii100 tys. mieszkańców może zaopatrzyć w prąd 48 megawatowa farma. Safrane01/sxc.hu
Jest już zgoda starosty na 14 elektrowni wiatrowych w gminie Strzelce Krajeńskie. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Kolejne elektrownie wiatrowe powstaną w gminie Strzelce – tym razem będzie to zespół aż 16 wiatraków. Starostwo powiatowe wydało już zgodę na budowę 14 z tych wielkich konstrukcji, a deweloper szykuje się do inwestycji. Elektrownie powstaną w Sokólsku, Bronowicach, Lipich Górach, Licheniu, Strzelcach Krajeńskich i Sławnie. Prace rozpoczną się w połowie przyszłego roku.

– Szacujemy, że do tego czasu potrwa proces przygotowania do budowy, a same prace potrwają około rok. Takim inwestycjom towarzyszą różne ograniczenia środowiskowe, nie wolno prowadzić prac zbyt intensywnie, dlatego nie można postawić elektrowni szybciej niż w rok – tłumaczy Maciej Chmielarski, dyrektor ds. technicznych w firmie Domrel, która pilotuje stawianie elektrowni pod Strzelcami.

Najpierw budowane są drogi dojazdowe i trasy kablowe, place montażowe, a turbiny to ostatni etap inwestycji. W Strzelcach od dwóch lat działają już trzy elektrownie wiatrowe. W sumie plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia postawienie w gminie docelowo aż 52 takich wiatraków w ciągu najbliższych kilku lat (plan zakłada, że 20 elektrowni ma powstać w 2014 r.). To dla gminy inwestycja korzystna. Choćby dlatego, że z racji działania na jej terenie elektrowni, do budżetu wpływają podatki. Trzy już działające w gminie wiatraki przynoszą rocznie 160 tys. zł.

– Inwestor buduje też drogi dojazdowe do wiatraków, to też jest wartość, korzystają z nich np. rolnicy – mówi burmistrz Strzelec Wiesław Sawicki. – Poza tym, jeśli przechodzimy przez pasy drogowe należące do gminy lub stawiamy elektrownie na prywatnych polach, płacimy za dzierżawę – dodaje dyr. Chmielarski.

Wiadomo, że wiatraki nie będą zbudowane bliżej niż 600 m od wiejskich zabudowań – takie są wytyczne, ponieważ ich praca generuje spory hałas, na który nie mogą być narażeni mieszkańcy. Nie mogą być też zbyt blisko lasów czy zbiorników wodnych – drgania, jakie wytwarzają, mają negatywny wpływ na zwierzęta. To wielkie konstrukcje. Sama wieża ma 115 m wysokości, śmigła mają po ponad 50 m długości. Jedna 48 megawatowa farma produkuje prąd dla 100 tys. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska