Gmina Trzebiechów – gmina, która dba o mieszkańców i środowisko

Materiał informacyjny Gminy Trzebiechów
Gmina Trzebiechów, to gmina w której warto zamieszkać, pracować i korzystać z przepięknych walorów przyrody. Od kilku lat priorytetem włodarzy, jest poprawa jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców.

Remonty, bezpieczeństwo i inwestycje

Od 2014 r. na terenie Gminy wyremontowanych i zmodernizowanych zostało 20 dróg lokalnych. Ponadto doczekaliśmy się fragmentarycznego remontu drogi wojewódzkiej nr 278. O pozostałą cześć nadal będziemy walczyć organizując przy pełnym zaangażowaniu mieszkańców licznie pikiety. W celu podniesienia bezpieczeństwa przy drogach gminnych wymienione zostały przestarzałe lampy sodowe, na nowe oświetlenie typu „LED”. Ponadto Gmina zakupiła 2 wozy bojowe dla jednostek OSP, sukcesywnie doposaża magazyn przeciwpowodziowy i magazyn obrony cywilnej w sprzęt ratowniczy i materiały do zabezpieczenia dobytku. Corocznie od 2015 r. realizowane są zadania w ramach funduszu sołeckiego. Dzięki środkom finansowym na ten cel udało się m.in.: wyremontować i doposażyć place zabaw, wyremontować i doposażyć świetlice wiejskie, zrealizować fragmentaryczne remonty dróg, zakupić lampy solarne, zakupić altany biesiadne.

Zdrowie, kultura, sport i rekreacja

Od 2015 r. mając na uwadze zdrowie i ochronę życia mieszkańców, realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej, polegający na wykonywaniu bezpłatnych badań cytologicznych i szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. W Gminie Trzebiechów organizowanych jest co roku wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz konkursów dla mieszkańców tj.: „Święto Indyka”, „Noc Muzeów”, „Złota Nuta Obrzycy”, „Bieg Drobiarza”, Konkurs na „Najładniejszy ogród kwiatowy i warzywny”, przejazd przez teren gminy kolarzy w ramach wyścigu „Bałtyk – Karkonosze Tour”. Gmina dba również o rozwój turystyki i możliwość spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i odwiedzających jej obszar gości. W 2018 r. wybudowane zostały dwa place rekreacyjne w sołectwach Swarzynice i Radowice, zakończono II etap budowy ścieżki rowerowej łączącej Trzebiechów z Mieszkowem i Swarzynicami. Miejscem unikatowym na terenie Gminy jest przepiękny Rezerwat przyrody „Radowice”, w którym szczególnie w okresie letnim można podziwiać będące pod ochroną gatunki fauny i flory. W związku z rosnącymi potrzebami opieki nad dziećmi do lat trzech oraz nad dziećmi przedszkolnymi, priorytetowym zadaniem inwestycyjnym w 2020 r. jest wybudowanie Przedszkola Publicznego z oddziałem żłobka. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na dzień 17 sierpnia 2020 r. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Naszej Małej Ojczyzny.

Ochrona środowiska

Gmina Trzebiechów sukcesywnie od kilku lat, zgodnie z trendami ogólnoświatowymi podejmuje wzmożone działania mające na celu ochronę środowiska. W 2019 r. zakończone zostały inwestycje, które miały na celu uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy. Wybudowaliśmy ponad 10 km sieci kanalizacji sanitarnej w Trzebiechowie (w latach 2020 – 2022 planowana jest budowa sieci kanalizacyjnej w sołectwie Swarzynice). Przeprowadziliśmy rozbudowę i modernizację gminnej oczyszczalni ścieków w Trzebiechowie. Przebudowaliśmy stację uzdatniania wody w Trzebiechowie. Na potrzeby Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Trzebiechowie, zakupiony został nowy wóz asenizacyjny. W sołectwach położonych w dużej odległości od Trzebiechowa zainwestowaliśmy w budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. W 2018 r. zakończyliśmy montaż pierwszych 41 tego typu urządzeń. W 2019 r. został doprowadzony do Gminy Trzebiechów gaz ziemny, co niewątpliwie wpłynie na poprawę jakości powietrza na terenie gminy. W celu wyeliminowania tzw. „trucicieli” od lat monitorujemy jakość powietrza za pomocą drona. Dla mieszkańców Naszej Gminy, ale również sąsiednich, w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze stworzyliśmy punkt konsultacyjny i aplikacyjny programu „Czyste Powietrze”. Od 2016 r. z terenu Gminy usunęliśmy 255 ton materiałów i wyrobów zawierających azbest. W 2020 r. wdrożyliśmy program usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Naszym priorytetem jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców.

Gmina Trzebiechów
ul. Sulechowska 2,
66-132 Trzebiechów
tel. 68 351 41 31
e-mail: urzad@trzebiechow.pl
www.trzebiechow.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3