Gmina Trzebiechów – gmina, która dba o mieszkańców i środowisko

Materiał informacyjny Gminy Trzebiechów
Gmina Trzebiechów, to gmina w której warto zamieszkać, pracować i korzystać z przepięknych walorów przyrody. Od kilku lat priorytetem włodarzy, jest poprawa jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców.

Remonty, bezpieczeństwo i inwestycje

Od 2014 r. na terenie Gminy wyremontowanych i zmodernizowanych zostało 20 dróg lokalnych. Ponadto doczekaliśmy się fragmentarycznego remontu drogi wojewódzkiej nr 278. O pozostałą cześć nadal będziemy walczyć organizując przy pełnym zaangażowaniu mieszkańców licznie pikiety. W celu podniesienia bezpieczeństwa przy drogach gminnych wymienione zostały przestarzałe lampy sodowe, na nowe oświetlenie typu „LED”. Ponadto Gmina zakupiła 2 wozy bojowe dla jednostek OSP, sukcesywnie doposaża magazyn przeciwpowodziowy i magazyn obrony cywilnej w sprzęt ratowniczy i materiały do zabezpieczenia dobytku. Corocznie od 2015 r. realizowane są zadania w ramach funduszu sołeckiego. Dzięki środkom finansowym na ten cel udało się m.in.: wyremontować i doposażyć place zabaw, wyremontować i doposażyć świetlice wiejskie, zrealizować fragmentaryczne remonty dróg, zakupić lampy solarne, zakupić altany biesiadne.

Zdrowie, kultura, sport i rekreacja

Od 2015 r. mając na uwadze zdrowie i ochronę życia mieszkańców, realizowany jest program profilaktyki zdrowotnej, polegający na wykonywaniu bezpłatnych badań cytologicznych i szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. W Gminie Trzebiechów organizowanych jest co roku wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz konkursów dla mieszkańców tj.: „Święto Indyka”, „Noc Muzeów”, „Złota Nuta Obrzycy”, „Bieg Drobiarza”, Konkurs na „Najładniejszy ogród kwiatowy i warzywny”, przejazd przez teren gminy kolarzy w ramach wyścigu „Bałtyk – Karkonosze Tour”. Gmina dba również o rozwój turystyki i możliwość spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i odwiedzających jej obszar gości. W 2018 r. wybudowane zostały dwa place rekreacyjne w sołectwach Swarzynice i Radowice, zakończono II etap budowy ścieżki rowerowej łączącej Trzebiechów z Mieszkowem i Swarzynicami. Miejscem unikatowym na terenie Gminy jest przepiękny Rezerwat przyrody „Radowice”, w którym szczególnie w okresie letnim można podziwiać będące pod ochroną gatunki fauny i flory. W związku z rosnącymi potrzebami opieki nad dziećmi do lat trzech oraz nad dziećmi przedszkolnymi, priorytetowym zadaniem inwestycyjnym w 2020 r. jest wybudowanie Przedszkola Publicznego z oddziałem żłobka. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na dzień 17 sierpnia 2020 r. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Naszej Małej Ojczyzny.

Ochrona środowiska

Gmina Trzebiechów sukcesywnie od kilku lat, zgodnie z trendami ogólnoświatowymi podejmuje wzmożone działania mające na celu ochronę środowiska. W 2019 r. zakończone zostały inwestycje, które miały na celu uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy. Wybudowaliśmy ponad 10 km sieci kanalizacji sanitarnej w Trzebiechowie (w latach 2020 – 2022 planowana jest budowa sieci kanalizacyjnej w sołectwie Swarzynice). Przeprowadziliśmy rozbudowę i modernizację gminnej oczyszczalni ścieków w Trzebiechowie. Przebudowaliśmy stację uzdatniania wody w Trzebiechowie. Na potrzeby Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Trzebiechowie, zakupiony został nowy wóz asenizacyjny. W sołectwach położonych w dużej odległości od Trzebiechowa zainwestowaliśmy w budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. W 2018 r. zakończyliśmy montaż pierwszych 41 tego typu urządzeń. W 2019 r. został doprowadzony do Gminy Trzebiechów gaz ziemny, co niewątpliwie wpłynie na poprawę jakości powietrza na terenie gminy. W celu wyeliminowania tzw. „trucicieli” od lat monitorujemy jakość powietrza za pomocą drona. Dla mieszkańców Naszej Gminy, ale również sąsiednich, w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze stworzyliśmy punkt konsultacyjny i aplikacyjny programu „Czyste Powietrze”. Od 2016 r. z terenu Gminy usunęliśmy 255 ton materiałów i wyrobów zawierających azbest. W 2020 r. wdrożyliśmy program usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Naszym priorytetem jest poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców.

Gmina Trzebiechów
ul. Sulechowska 2,
66-132 Trzebiechów
tel. 68 351 41 31
e-mail: [email protected]
www.trzebiechow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie