Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminne Dożynki w Skwierzynie. Tak bawiliście się na Święcie Plonów! |ZDJĘCIA

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Dożynki Gminne 2022 w Skwierzynie.
Dożynki Gminne 2022 w Skwierzynie. Anna Moyseowicz
W niedzielę (11 września) w Skwierzynie obchodzono Dożynki Gminne. Na miejski rynek z Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej przeszedł uroczysty korowód, a na miejscu na mieszkańców i gości czekały pyszne przysmaki przygotowane przez ościenne sołectwa i ludowa muzyka.

Uroczysty korowód przeszedł na skwierzyński rynek

Święto rozpoczęło otwarcie wystawy malarskiej artystów z miasta partnerskiego Fredersdorf-Vogelsdorf, a po południu w Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej odbyła się msza święta. Po jej zakończeniu wierni dołączyli do utworzonego przed kościołem korowodu, utworzonego przez członków Stowarzyszenia Miłośników Zespołu "Obrzanie". - Korowód prezentuje tegoroczne plony, w tym przypadku, ponieważ mamy koniec lata i żniwa za sobą, jest to zboże i korowód typowo dożynkowy, związany z chlebem - mówi prezes stowarzyszenia Maria Materna. Jak dodaje, śpiewane są dożynkowe przyśpiewki, niektóre z nich stworzone przez stowarzyszenie.

Całość jest wzorowana częściowo na dawnych tradycjach, nawet XVIII/ XIX-wiecznych. Fajnie, że taki ceremoniał jest, że ktoś to kultywuje, ale niestety ta tradycja zanika. Jest coraz mniej regionalnych zespołów, utrzymujących kulturę ludową. Młodzi się nie garną, zostajemy my, zaawansowani wiekiem. Jeżeli znikniemy, te tradycje pewnie też znikną - dodaje prezes.

Wieńce i chleb w centrum Skwierzyny

Starostami dożynek byli w tym roku Justyna i Tomasz Kownaccy ze Skwierzyny, którzy złożyli przy scenie chleb. Ten następnie był dzielony pomiędzy mieszkańców. - Bardzo mnie cieszyły piękne wieńce wykonane przez nasze sołectwa, piękny, świeży chleb. Spotkaliśmy się po dwóch latach, ponieważ dożynki nie odbywały się z powodu pandemii, ale udało się według mnie znakomicie - powiedział burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia. - Sam zastanawiałem się, czy ta formuła, czyli święto dzień po dniu się przyjmie, bo wczoraj mieliśmy przecież Święto Podgrzybka, ale wszystko się udało - dodał.

Zobacz też: Baranowo, Dożynki gminno-parafialne

Na miejski rynek przyszła między innymi Wioleta Tarnowska. - Mieszkamy tu niedaleko, przyszliśmy głównie ze względu na dziecko, po prostu zobaczyć, co się dzieje - mówiła kobieta. - Jesteśmy chyba już troszkę za późno, bo nie zdążyliśmy spróbować dań - zażartowała.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs "Piękna wieś". Oto wyniki:

  • miejsce 1 sołectwo Murzynowo
  • miejsce 2 sołectwo Wiejce
  • miejsce 3 sołectwo Gościnowo
  • miejsce 4 sołectwo Świniary
  • miejsce 5 sołectwo Dobrojewo
  • miejsce 6 sołectwo Trzebiszewo
  • miejsce 7 sołectwo Krobielewko
od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska